Tények és tévhitek a menstruáció alatti szexről
Mennyire veszélyes a szex a menzesz során? Valóban fokozza a görcsöket? Ismerd meg a leggyakoribb tényeket és tévhiteket!
A menzesz alatti szex - akár jár behatolással, akár nem - még napjainkban is sokszor tabutéma, melyről tisztázatlan kérdések és tévhitek keringhetnek a köztudatban.
A dolognak vannak ellenzői és pártolói, ha te magad nem utasítod el rögtön, érdemes tisztában lenned néhány, a témával kapcsolatos, hasznos információval.
Tilos a szex a menstruáció alatt?
A menzesz alatti szexuális együttlét egyáltalán nem tilos. Más kérdés, hogy ilyenkor talán nem érzed elég üdének magad, vagy a rossz közérzet miatt a libidód nullázódik, és eszedbe sem jut összebújni pároddal.
Ha azonban kedvet érzel hozzá, és párodnak sincs ellenére a dolog, kellő körültekintés mellett és a megfelelő higiéniai szabályok betartásával nyugodtan kényeztethetitek egymást. Amennyiben a behatolás gondolata rémisztő számodra ilyen feltételek mellett, a tampon használatával még akkor is megnyílik előttetek jó néhány lehetőség.
A szex fokozza a görcsöket?
Joggal fordulhat meg a fejedben, hogy, ha amúgy is görcsöl a hasad, a szexuális együttlét csak ront a helyzeten. Ez azonban tévhit.
Az orgazmus hatására felszabaduló oxitocin hormonnak köszönhetően testszerte csökken a fájdalomérzet. Így tehát a szeretkezés a hasi görcsök ellenszere is lehet.
Prevenciós fájdalomcsillapítás
Amennyiben fájdalmas a menzeszed, ám ezt nem érzed elég indoknak ahhoz, hogy szexelj a vérzés alatt, bújjatok össze közvetlenül a menstruációt megelőző napokban. A termelődő oxitocin hatása ugyanis - kis mértékben ugyan, de - több nappal az együttlét után is érezhető.
Nagyobb a fertőzésveszély a menstruáció alatt
Tény, hogy a menstruáció alatti szex fokozza a fertőzésveszélyt. Ilyenkor ugyanis a női szervezet védtelenebb a káros mikroorganizmusokkal szemben.
Ennek egyik oka, hogy a méhszáj nyitottabb, mint a ciklus más napjain, így könnyebben kúsznak fel a kórokozók. Másfelől a hormonális változások miatt a hüvely pH-ja is eltér a megszokottól.
A pH-érték általában 3.8-4.2 között mozog, ám a menzesz alatt valamivel magasabb, vagyis lúgos irányba tolódik el - ami ugyancsak kedvez a fertőzéseknek. Így a menzesz alatti szex fokozottabb elővigyázatosságot igényel.
Veszélyes nemi betegségek
Szeretnél többet tudni a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegségek tüneteiről és kezelési lehetőségeiről? Nézd meg szakértőnkkel készült videónkat!
Amire figyelned kell
Fontos, hogy az együttlétet megelőzően mindketten lezuhanyozzatok. Neked azt követően is ajánlott. A különféle síkosítókat most felejtsd el, mert higiéniai szempontból veszélyesek lehetnek. Végül pedig a védekezés se maradjon el: a menzesz nem számít tökéletes fogamzásgátló módszernek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az orgazmustól hamarabb véget ér a menzesz
A menzesz alatti szex nemcsak a görcsöket csökkenti, de hatására az egész menstruációs folyamat felgyorsul. Az orgazmus a hüvelyi izmok mellett a méhizomzat mozgását is előidézi. A ritmikus összehúzódásoknak köszönhetően a méhnyálkahártya hamarabb válik le, felgyorsul a szervezet tisztulási folyamata, így valamivel előbb lehetsz túl a nehéz napokon.
OLVASD EL EZT IS!
- szex
- lélek
Milyen gyakran szexeltek?
- megelőzés
- szex és egészség