Szinte az összes műanyag palackban ott van, pedig növeli a rák kockázatát: nagyon veszélyes anyagról van szó
Ez az anyag több krónikus betegség kockázatát is növeli, és még mindig számos műanyag termékben megtalálható.
A műanyag palackok és számos mindennapokban használt műanyag termék olyan vegyi anyagokat tartalmazhat, amelyek egészségügyi kockázatot hordoznak. Az egyik ilyen anyag a biszfenol A (BPA), amelyről az utóbbi évek kutatásai egyre több veszélyes hatást tárnak fel. A legújabb vizsgálatok szerint a BPA növelheti a rák és a cukorbetegség kockázatát is, és érdemes komolyan venni az ezzel kapcsolatos figyelmeztetéseket.
Rákkeltő anyag lehet a BPA
A biszfenol A (BPA) egy vegyi anyag, amelyet széles körben használnak a kemény, átlátszó műanyagok és epoxigyanták gyártásánál - arról, hogy miben vannak a BPA-hoz hasonló hormondiszruptorok, korábban írtunk. A BPA-t tartalmazó termékek közé tartoznak például a műanyag palackok, ételtároló dobozok, babaüvegek és egyéb háztartási eszközök. Hormonális zavarokat okozó hatását már korábban felfedezték, azonban a legújabb kutatások szerint még ennél is komolyabb veszélyeket jelenthet, beleértve a rák és a kettes típusú diabétesz kockázatának növelését is.
Hogyan növeli a BPA a rák kockázatát?
A BPA-t a hormondiszruptorok között tartják számon, ezek az anyagok befolyásolhatják a szervezet endokrin rendszerét. A hormonális egyensúly felborulása pedig számos egészségügyi problémához vezethet, a rák fokozott kockázatával jár. A BPA különösen veszélyes lehet, mivel hasonlóan működik, mint az ösztrogén, egy természetes női hormon, fokozza az emlőrák és prosztatarák kialakulásának a kockázatát - ezek az ösztrogéndominancia tünetei.
Kutatások szerint a BPA növelheti a sejtek rendellenes növekedésének esélyét, ami rákos elváltozásokat okozhat. A BPA-val való hosszú távú érintkezés és a magasabb koncentrációk növelik a rizikót.
További egészségügyi kockázatok
A BPA nem csak a rák kockázatával jár. Számos tanulmány kimutatta, hogy összefüggésbe hozható más súlyos egészségügyi problémákkal is, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség, valamint a nemi és fejlődési rendellenességek. A BPA különösen veszélyes a fejlődő szervezetekre, így fontos, hogy a terhes nők és a gyerekek minimalizálják a BPA-val való érintkezést.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így lehet elkerülni a BPA-t
Az egészségügyi szakértők számos módszert javasolnak a BPA-val való érintkezés csökkentésére:
- BPA-mentes termékek használata.
- Kerüld a műanyag palackokat és ételtárolókat, használj inkább üveg vagy rozsdamentesacél termékeket.
- Ne melegíts műanyag edényeket a mikróban: a hő hatására a BPA könnyebben kioldódhat.
- Válassz friss vagy fagyasztott élelmiszereket: kerüld a konzerveket, amelyek belső bevonata tartalmazhat BPA-t.
A jövőbeli kutatások szükségessége
Bár a jelenlegi kutatások fontos előrelépést jelentenek, további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy teljes mértékben megértsék a szakértők a BPA hosszú távú hatásait. Kutatásokat fognak végezni, hogy az alacsonyabb dózisú BPA hatásait tárják fel hosszabb időtartamon keresztül, valamint arról, hogy az aerob testmozgás képes-e ellensúlyozni a BPA negatív hatásait.
Tele vannak rákkeltő anyagokkal a magyar lakások - Hormonális problémát is okozhatnak
Súlyosan károsítják a hormonokat, szívbetegséget és asztmát is okozhatnak ezek a háztartási cikkek.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- rákkeltő
- feldolgozott élelmiszer