Pesszárium és méhszájsapka: mennyire biztonságos?
Dr. Boros Edinát kérdeztük a pesszárium használatáról.
Ha fogamzásgátlásról van szó, valószínűleg neked is a tabletta és az óvszer ugrik be elsőként. Pedig a nem kívánt terhesség megelőzhető számos más módszerrel is, a kérdés csupán az, hogy mennyire biztonságosak ezek az eszközök.
Bizonyára hallottál már a pesszáriumról, illetve méhszájsapkáról, ám használatával kapcsolatban talán még vannak homályos foltok. Megkérdeztük a témában dr. Boros Edina nőgyógyász szakértőnket.
Így működik a pesszárium
A pesszárium, illetve méhszájsapka használata Magyarországon nagyon kevéssé elterjedt, a legtöbb patikában nem is kapható ilyen eszköz. Mint dr. Boros Edina elmondta, ő is csak elméletben tudott nyilatkozni, gyakorlati tapasztalata egyáltalán nincs a témában.
A méhszájsapka egyébként a pesszárium magyar neve, a kettő ugyanaz. Az eszköz elve alapvetően megegyezik az óvszerével: elzárja a spermiumok útját a méhüreg felé - ám ezt kevésbé megbízhatóan teszi, mint az óvszer.
Valóban egy sapkaszerű eszközről van szó, amit pontosan a méhszájra kell felhelyezni, közvetlenül az együttlét előtt - mondja dr. Boros Edina. Használatát általában kiegészítik valamilyen spermicid anyaggal. Épp ezért a felhelyezés és a szexuális együttlét között legfeljebb két óra telhet el - azt követően a spermicid anyag hatása már nem megbízható.
Mikor nem szedhetsz fogamzásgátló tablettát?
Bár a fogamzásgátló tabletta jóval megbízhatóbb módszer, mint pesszárium, bizonyos esetekben nem szedhető. Kattints az alábbi videóra, ha kíváncsi vagy rájuk.
Használat után
Az együttlétet követő 6-12 órán belül ajánlott eltávolítani a pesszáriumot. Az eszközt használat után szappanos vízzel kell elmosni, valamint fontos ellenőrizni, hogy nem keletkezett-e rajta sérülés. Legfeljebb két éven át használható ugyanaz a pesszárium, de a nagyobb biztonság érdekében javasolt hamarabb cserélni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ajánlható valakinek a méhszájsapka?
Mivel nehéz helyesen felhelyezni, és aktus közben is elmozdulhat, a pesszárium nem túl biztonságos módszer. Napjainkban már sokkal megbízhatóbb fogamzásgátló eszközök is léteznek - mint például a tabletta, az óvszer vagy a hüvelygyűrű -, ezért, mint dr. Boros Edina elmondta, ő praxisa során még senkinek nem ajánlotta a használatát.
A kép forrása: www.cervicalbarriers.org
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- óvszer
A fogamzásgátlás története képekben: az erényövtől a tablettákig
- nőgyógyász
- fogamzásgátló
Fogamzásgátló oltás: kinek ajánlott a nőgyógyász szerint?
- fogamzásgátló
- női egészség