Fiatalon aggódtak miatta, 80 évesen megbánták: 6 tanulságos történet

Sok dolog miatt aggódnak az emberek fiatalabb korukban, de vajon valóban érdemes rágódni ezeken? Az idősebb generáció tagjai válaszolnak erre a kérdésre.

Mit bánnak meg az idősek?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az élet tele van kihívásokkal és aggodalmakkal. Fiatal korában az ember gyakran rágódik olyan dolgokon, amelyek akkor fontosnak tűnnek, de ahogy az idő múlik, látszik, hogy ezek az aggodalmak teljesen feleslegesek voltak. Nyolcvan év feletti idősek mondták el nemrég a HuffPost oldalán, hogy melyek voltak azok a dolgok, amelyek miatt fiatalon aggódtak, és később megbánták, hogy túl nagy jelentőséget tulajdonítottak nekik.

Ezeket bánták meg az idősek

Jackie Stricker, egy Rochesterben élő száz éves hölgy elmondta, hogy fiatalként sokat foglalkozott azzal, hogy mit gondolnak róla mások. Az évek múlásával azonban megtapasztalta, hogy mások véleménye nem is számít annyira, sőt. Ma már tisztán látja: „az emberek néha egyszerűen nem kedvelnek, és sokszor ők maguk sem tudják, miért.” A felismerés, hogy nem lehet mindenki kedvére tenni, felszabadító volt számára. A megfelelési kényszerről készült podcastunkat egyébként itt tudod meghallgatni.

Mit bánnak meg az idősek 1 2
Fotó: Andreas Kuehn / Getty Images Hungary

Kenny Vance, egy nyolcvanéves zenész, arról beszélt, hogy sok fiatal túlságosan aggódik a jövőbeli események kimenetele miatt. Szerinte ez egy felesleges stresszforrás. „Ha előre elképzeled a végeredményt anélkül, hogy átmennél a folyamaton, az csak a képzeleted szüleménye - semmi köze a valósághoz” - mondta Vance. Inkább azt tanácsolja, hogy egyszerűen jelenjünk meg, és ne engedjük, hogy a negatív gondolataink akadályozzanak. „Ha megjelensz, biztos lehetsz benne, hogy valami váratlan dolog fog történni” - tette hozzá.

Ruth Snyderman-Works, egy 87 éves nő, sokat aggódott amiatt, hogy nyugdíjas éveiben nem talál majd elfoglaltságot. Évtizedekig egy művészeti galériát vezetett férjével, és nehezen tudta elképzelni, mit kezd majd magával a munka befejezése után. „Nagyon aggódtam, hogy mit fogok csinálni a rengeteg szabadidőmmel” - emlékezett vissza Ruth. Azonban amikor eljött a nyugdíj, kiderült, hogy az idő gyorsan telik, és bőven akad elfoglaltság. A férjével barátokkal és régi kollégákkal tartják a kapcsolatot, és aktív társasági életet élnek. A legnagyobb félelme tehát alaptalannak bizonyult. Korábbi cikkünkből megtudhatod, mi lehet a legfőbb kulcs a boldog nyugdíjas évekhez.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Naomi Goldrich, egy 91 éves nő, fiatalként rengeteget aggodalmaskodott a külseje miatt. „Mindig azon aggódtam, hogy jól nézek-e ki, megfelelően öltözöm-e” - mesélte. Mint elmondta, ez különösen a gimnáziumi éveiben volt jellemző, amikor az osztálytársai divatos ruhadarabokban jártak, amit az ő családja nem engedhetett meg magának. Később ráébredt, hogy a megjelenése egyáltalán nem olyan fontos, mint azt korábban gondolta. „Rájöttem, hogy amíg tiszta és ápolt vagyok, a külsőm és a ruházatom nem számít” - mondta. Helyette inkább a tettei váltak fontossá számára, és az, hogy az életét a saját irányítása alá vonja.

Diane Johnson, egy 85 éves asszony, visszaemlékezett arra, hogy gyermekként attól rettegett, hogy a világ véget ér. Ez az aggodalom a második világháború és a Pearl Harbor elleni támadás idején volt különösen erős. Még ma is sokan tartanak a politikai konfliktusoktól, a klímaváltozástól vagy más globális fenyegetésektől, de Johnson arra figyelmeztet, hogy az ilyen katasztrofális gondolatok sokszor feleslegesek. „Az emberek sokat aggódnak olyan dolgok miatt, amelyek valójában nem következnek be” - mondta. A jövő félelmei helyett fontosabb a jelenlegi biztonságot és stabilitást értékelni.

Mit bánnak meg az idősek 1
Fotó: Shannon Fagan / Getty Images Hungary

Jerry Spoerl, egy 87 éves férfi, arra esküszik, hogy nem hagyja, hogy az aggodalmai uralkodjanak rajta. Ha felmerül egy probléma, kikutatja rá a megoldást is. „Az aggódás csak elvonja a figyelmet a valós problémákról” - vallja Spoerl, aki képes gyorsan túllépni az aggodalmain. „Ha jön egy rossz gondolat, egyszerűen elhessentem” - mondta. Spoerl egyik kedvenc mondása, amelyet családja a 80. születésnapjára feliratozott pólóra is: „Az élet 75%-a teljes butaság.”

Ezek a bölcs emberek saját életük tanulságaiból merítve azt üzenik: az aggodalmak és a szorongások nem csak időrablók, de feleslegesen árnyékolják be életünk naposabb oldalát. Talán a legfontosabb üzenetük az, hogy éljünk a jelenben, és ne hagyjuk, hogy a jövőtől való félelmek elvonják a figyelmünket arról, ami igazán számít.

Idősen váltottak életmódot, 100 évig éltek: meglepő eredménnyel zárult a friss kutatás

Így segít az egészséges életmód nyolcvan felett, hogy akár száz évig is éljen az ember.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük