Mi a különbség a stressz és a szívprobléma tünetei között? A mellkasi szorítás több dologra is figyelmeztethet
A mellkasi fájdalom mögött több tényező is meghúzódhat, most kardiológus szakorvos ismerteti a különböző tüneteket.
A mellkasi fájdalom és szorítás érzése igen ijesztő lehet annak, aki megtapasztalja, különösen, ha nem világos, hogy stressz, pánikszindróma vagy szívprobléma okozza-e a panaszt. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A tartós szorongás és a pánikbetegség igen gyakran produkál olyan tüneteket, mint a mellkasi fájdalom, a légszomj, a szédülés, a dezorientáltság, amelyek mind felvethetik a szívbetegség gyanúját is.
Pánik miatt kialakuló mellkasi panasz jellemzői
- Ez a mellkasi fájdalom jellemzően éles, hirtelen kezdődik, gyakran akkor, amikor az érintett fizikailag nem aktív. Bár az esetek körülbelül 10%-ában ezzel ellentétesen, lassan, fokozatosan alakul ki.
- Gyakori, hogy előtte az érintett nagyobb stresszt, idegességet él meg.
- A fájdalom körülbelül tíz percig tart, de a kísérő tünetek tovább fennmaradhatnak.
- Jobbára lokalizálódik a mellkasban a fájdalom.
- Hiperventilláció jelentkezik: a nagyon gyors, felületes légvétel csökkenti a vér szén-dioxid szintjét, ami zavartságot, végtagzsibbadást és mellkasi szorítást is okozhat.
A szívprobléma miatt kialakuló mellkasi panasz jellemzői
- Jellemzően akkor alakul ki, amikor az érintett aktív.
- Lassan alakul ki a panasz, és egyre fokozódik.
- A fájdalom „átvándorol” más testrészekbe is, mint a váll, az állkapocs, a karok.
- Míg a szorongás miatti mellkasi fájdalom éles, addig a szívproblémánál inkább nyomás, szorítás érzékelhető.
Ugyanakkor a pánikszindróma a kardiovaszkuláris rendszerben is eredményezhet fizikai reakciókat, amelyek a következők lehetnek:
- szívkoszorúérgörcs,
- megnövekedett oxigénigény a szívben,
- felszökő vérnyomás,
- kiugró pulzus.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Azok a személyek, akik szoronganak, lehetnek egyben szívbetegek is, illetve a pánikszindróma súlyosbíthatja is a szív-érrendszeri betegségeket.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
- A mellkasi fájdalom - különösen, ha előzmény nélkül jelentkezik - olyan figyelmeztető jel, ami miatt sokan fordulnak orvoshoz. Ha a vizit, a nyugalmi és terheléses EKG, a szívultrahang és a laborvizsgálatok nem mutatnak kardiovaszkuláris eltérést, érdemes elindulni egy pszichés, mentális gondozás felé, amely akár a pánikszindrómát vagy a kezeletlen stresszt teheti kezelhetővé. Ha azonban kiderül, hogy valóban van kardiológiai oka a mellkasi fájdalomnak, idejekorán megkezdhetjük a kezelést, amellyel akár súlyos következményeket is megelőzhetünk.
- Ebben a kezelésben segíthet az életmódorvoslás is, amelynek kezdeti felmérése során az életmódunkban rejlő táplálkozási rizikófaktorokra éppúgy fény derül, mint a fizikai aktivitásunk vagy a mentális egészségünk állapotára. A jó hír, hogy az életmódorvoslás akkor is rengeteget tud segíteni - a kardiológiai kezelésen túl -, ha diagnosztizált szív-érrendszeri probléma jelenti az alapbetegséget.
A 10 leghatékonyabb szíverősítő tea: fogyaszd mindennap, és hatni fog!
Ingadozó vérnyomás, alkalmanként rendetlenkedő szívritmus esetén is érdemes a gyógyszerek előtt vagy mellett a szíverősítő teákat fogyasztani.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- szívroham
- kardiológia