Milyen fájdalomra jó a meleg, és milyenre a hideg borogatás? Sorra vesszük a melegterápia előnyeit

Nem mindegy, hogyan kezeljük az egyes fájdalomtípusokat. Ha rosszul használjuk a meleget, kárt is okozhat, ha jól, gyógyítja a testünket.

Melegterápia alkalmazása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hideg vagy meleg? Nedves vagy száraz? Mikor használ a mozgásszervi fájdalmaknál a melegterápia, és hogyan érdemes alkalmazni azt?

Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Arnold Dénes Arnold MSc , a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr.

Krónikus fájdalomnál hasznos

Általánosságban elmondható, hogy, míg az akut gyulladáskor, sérüléskor a hideg borogatás, a jegelés válik be, addig krónikus fájdalom és gyulladás esetén a melegterápia lehet hasznosabb. Ennek elsődleges hatása az izmok görcsösségének csökkentése, a fájdalom enyhítése.

A melegterápia során mindig azt a hőmérsékletet kell eltalálni, ami még melegít, melegen tart, de nem égeti a bőrt. A melegítés időtartama mindig az adott probléma jellegétől függ. Egy enyhébb hátfájásnál a rövidebb, 15-20 perces melegítés lehet hatékony, elhúzódó, krónikus fájdalmak esetén akár két óráig is érdemes melegen tartani az adott testrészt.

Mivel és hogyan melegítsünk?

A melegterápiának két formája ismert: a nedves és a száraz. A nedves terápia lehet egy meleg fürdő, egy beáztatott törülköző vagy egy meleg vizes palack, ami képes fenntartani az izmokig hatoló meleget. A száraz terápia lehet például az infraszauna vagy egy elektromos melegítő párna.

A melegítés hatékony módja egyénenként változó, mindenkinek érdemes kitapasztalni, mi hogyan hat rá és a fájdalomra. A meleg vizes palack 20-30 percig tartja a meleget, ahogyan a mikróban vagy forró vízben felmelegíthető zselés tasakok is. A meleg vizes borogatás jó hatású lehet enyhébb derékfájdalomnál, és jól bedunsztolva órákig képes tartani a kellemes hőmérsékletet.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A szauna és a meleg fürdő ellazít - ahogyan a feszes, fájdalmas izmokat, úgy a mentális feszültséget is oldhatja. Ugyanakkor van néhány eset, amikor orvossal érdemes konzultálni a melegterápia alkalmazásáról, például magas vérnyomás, szívbetegség vagy visszérbetegség esetén.

Bizonyos esetekben pedig egyenesen kerülendő a meleg, ilyen például a mélyvénás trombózis, a dermatitis, a nyílt seb, a perifériás érbetegség vagy a cukorbetegség.

Más természetes terápia is hatékony lehet

- Azok, akik a meleghez hasonlatos, természetes hatású eljárásokat keresnek a fájdalomcsillapításban, számos lehetőség közül választhatnak. Az egyik leghatékonyabb eljárás az akupunktúra, mely szakértő kezekben igen hatékony eszköz, különösen a mozgásszervi panaszok esetén - hangsúlyozza dr. Arnold Dénes.

- A módszer nagy előnye, hogy nemcsak az adott testrész betegségére, fájdalmára hat, de generalizált, általános hatásai is vannak.

Hasonlóképpen hatásos, bár teljesen más elven működik a lökéshullám-terápia, mely a természetben is tapasztalható, nagy energiájú hanghullámokat használja arra, hogy beindítsa a test öngyógyító mechanizmusait, élénkítse a vérkeringést és az anyagcserét, oldja a triggereket.

Mindkét módszer kúraként a leghatékonyabb, ahogyan csakis hosszútávon érdemes alkalmazni a funkcionális gyógytornát is, ami a mozgásszervi panaszok kezelésében alapvető fontosságú. A lényeg, hogy mindenki megtalálja azt a módszert, ami számára és az orvosa számára is elfogadható, biztonságos és a lehető leghatékonyabb. 

Jógával a nyakfájás ellen

Ha mindez számodra is problémát jelent, érdemes beiktatnod életedbe a jógát, és kezdésként legalább napi 10 percet gyakorolni annak érdekében, hogy úrrá legyél a kellemetlen problémán. A jóga soha nem egyetlen területre koncentrál, az embert holisztikus egészként szemléli. Ennek értelmében a következő jógagyakorlatok többsége sem csupán a gerinc nyaki szakaszára, hanem az egész gerincoszlopra irányul. Az alábbi képeken mutatunk néhány hasznos gyakorlatot, melyek rendszeres végzésével megszüntethető a nyakfájás.

Sokat ülsz a monitor előtt? Nyakfájás elleni, 10 perces gyakorlatot mutatunk

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük