Sokan ettől a vírustól rettegnek Európában: ez minden, amit a Marburg-vírusról tudni kell
Aggasztó ütemben terjed a Marburg-vírus, amely komoly fenyegetést jelent a közegészségügyre.

A Marburg-vírus betegséget (MVD) a filoviridae családba tartozó egyik filovírus okozza, és klinikai megjelenésében hasonlít az ebolához. A Marburg marburgvirus (MARV) zoonotikus eredetű, azaz állatról terjedhetett át az emberre. Legutóbb Kelet-Afrikában, azon belül is Ruandában figyelték meg a terjedését, ahol a 64 megerősített fertőzött esetből 15 halálesetet regisztráltak október végéig, a halálozási arány 23,4%-ra tehető. De ez a ráta 24–88% között mozog, attól függően, hogy mennyire korán diagnosztizálják a beteget.
A Marburg-vírus tünetei
A Marburg-vírus egy rendkívül virulens, azaz fertőzőképes kórokozó, amely súlyos haemorrhagiás, vérzéses lázat okoz. A betegség kezdeti tünetei között szerepel a magas láz, a súlyos fejfájás, az általános rossz közérzet, valamint a harmadik naptól kezdődően a hasmenés, a hasi fájdalom, a görcsök, a vizes hasmenés, a hányinger és a hányás. A legsúlyosabb esetekben, amelyek jellemzően 5-7 nappal a tünetek megjelenése után fordulnak elő, súlyos vérzés léphet fel, gyakran több helyen, ami végzetes is lehet – ez a szakasz legtöbbször orrvérzés vagy ínyvérzés formájában mutatkozik meg.

A Marburg-vírus a nílusi repülőkutyából (Rousettus aegyptiacus) terjedt az emberekre, ezek a gyümölcsdenevérek általában bányákban és barlangokban élnek. Ezek után az emberek a vírussal közvetlen érintkezés útján fertőződhetnek meg, például a beteg emberek vérével, testváladékaival, valamint a fertőzött felületekkel és anyagokkal, például ágyneművel, ruházattal való kontaktus során. Afrika egyes területein olyan temetési ceremóniákat is tartanak, amelyek során a családtagok közvetlenül érintkeznek a halott testével, ez pedig szintén hozzájárulhat a vírus terjedéséhez. Ha az is érdekel, mely koronavírus-variáns lehet domináns a télen a szakértők szerint, itt olvass tovább!
A vírust Európában legutóbb 1967-ben detektálták a németországi Frankfurtban és Belgrádban, Szerbia fővárosában, de a jelenlegi vizsgálatok nem mutatták ki eddig a jelenlétét a kontinensen.

Prémium vitaminok szerves forrásából
Fedezd fel a BioTechUSA új, prémium étrendkiegészítőit, melyeket a természet által inspirált hatóanyagok gondos válogatásával alkottunk meg a szervezetünk optimális működésének támogatására. A funkcionális termékek tökéletesen kiegészítik egymást, így teljeskörű megoldást nyújtanak a legmagasabb szintű napi rutinhoz.

Promóció
A mostani ruandai járvány egyetlen, állatról emberre történő vírusugrással indult el. Az első megbetegedés hátterében egy férfi áll, aki egy olyan barlangban járt, ahol a korábban említett gyümölcsdenevérfajok élnek, amelyek Marburg-vírust hordoznak. A vírus törzse szoros rokonságban áll a 2013 és 2016 közötti ugandai járványban azonosított vírussal, mely több mint 11 ezer áldozatot szedett, így a tudósok figyelik a kórokozó mutációs ütemét.
A ruandai kormány és a WHO együttműködése révén az ország gyorsan reagált a járványra. A kontaktuskutatás, a fertőzöttek nyomon követése és a higiéniai intézkedések azonnali bevezetése csökkentette a további fertőzések számát.

Jelenleg 1146 kontaktszemélyt követnek nyomon, és a legfrissebb jelentések szerint napok óta új megbetegedéseket nem regisztráltak.
Bár a Marburg-vírus elleni vakcina vagy specifikus kezelés jelenleg nem áll rendelkezésre, a kormányzati és egészségügyi hatóságok folyamatosan dolgoznak a járvány megfékezésén – áll a BBC oldalán. A lakosság tájékoztatása a fertőzés megelőzéséről és a kockázatok tudatosítása elengedhetetlen a vírus terjedésének megakadályozásához.
6 jel, hogy a szervezet immunkompromittált: könnyebben megtámadják majd a vírusok, a baktériumok vagy a gombák
A legyengült immunrendszer sokkal sérülékenyebbé teheti a szervezetet különböző fertőzésekkel szemben, de mik azok a jelek, amik erre utalhatnak?
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)