Mit, mikor, és mennyit lehet enni IR-diéta alatt? Dietetikus szakértő válaszolt a kérdésekre

Nem minden esetben könnyű eldönteni, mit lehet enni IR-diéta alatt, ebben nyújtott segédkezet egy dietetikus szakértő.

GettyImages-910628294

FeminaShop

Látogass el a
Femina Shopba!

Megnézem
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az IR/cukorbeteg-diéta kapcsán számtalan szabály van, melyeket fontos betartani az állapot javulása érdekében.

Bizonyos ételekről, italokról nehéz eldönteni, hogy lehet-e, vagy sem fogyasztani. Drégely Anikótól, a Budai Endokrinközpont dietetikusától rákérdeztünk pár fejtörést okozó élelmiszerre.

Az IR-diéta kérdéses ételei, italai

Tej

A tej laktóz- (azaz tejcukor) tartalma miatt a gyorsan felszívódó szénhidrátok csoportjába tartozik, és mindenképp számolni kell a CH-tartalmával. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy teljes egészében le kell mondani a tejről, ám fontos figyelembe venni a napszakot, hiszen reggel és este rosszabb az inzulinérzékenység.

GettyImages-113583477

Azokban az időkben, amikor megengedett némi gyors felszívódású szénhidrát, akkor megfelelő mennyiségben fogyasztható. Ha valaki esetleg a napszaki és a mennyiségi korlát miatt a növényi italokat választaná alternatívaként, akkor fontos, hogy a többi tejtermék fogyasztására viszont fokozott figyelmet fordítson a bennük lévő értékes vitaminok és ásványi anyagok miatt!

Tea, kávé

Kevés olyan dolog van, mely annyira megosztaná még a szakembereket is, mint a koffeinben bővelkedő kávé és tea. Vannak, akik szerint ártalmas, és inkább koffeinmentes változatban javasolt fogyasztani őket, ám vannak, akik szerint kifejezetten jót tesznek. A WHO ajánlása szerint napi 0,5-3 csésze jó minőségű kávé/tea az egészséges étkezés része lehet, így ennyit nyugodt szívvel fogyaszthat minden érintett.

Zabpehely

A zabpehely elvileg lassan felszívódó szénhidrát, így az IR-esek bártan fogyaszthatják, ráadásul magas rosttartalma miatt sokáig teltségérzetet is biztosít. Viszont érdekesség, hogy vannak, akik rosszabbul reagálnak rá, és jobban megdobja a vércukorszintjüket.

A cikk az ajánló után folytatódik

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?

A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.

Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2023. november 6. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Aki IR-esként zabpelyhet vásárol, ügyeljen arra, hogy minél nagyobb szemű legyen, minél kevésbé legyen feldolgozva! Hogy az adott személyre miként hat a zabpehely, csakis vércukorméréssel lehet leellenőrizni. Ha jobban megemelkedik, reggelire nem szabad fogyasztani, inkább tízóraira.

Gyümölcsök

Mindenhonnan hallani, hogy az egészséges táplálkozáshoz elengedhetetlen a gyümölcsfogyasztás. Igen ám, viszont telis-tele vannak fruktózzal, azaz gyümölcscukorral, mely gyorsan felszívódó szénhidrát. Igaz, vannak, melyek nagyobb mennyiségben tartalmazzák, mint a banán vagy az ananász, ám általánosságban elmondható, hogy mindnek elég magas a glikémiás indexe.

Persze nem kell kiiktatni a gyümölcsöket az étrendből, hiszen fontos vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkednek, ám fontos, hogy ne akkor kerüljenek elfogyasztásra, amikor rosszabb a szervezet inzulinérzékenysége, tehát a legjobb tízóraira, uzsonnára enni azokat.

Olajos magvak

- Szintén fejtörést szokott okozni az, hogy vajon olajos magvakat lehet-e, vagy sem fogyasztani IR/cukorbeteg-diéta esetén. A dietetikusok két csoportra szokták osztani: vannak a számolós és a nem számolós magvak, ez utóbbihoz tartozik a mandula és a pisztácia is, míg a számolóshoz a mogyoró, kesudió. Mivel magas zsírtartalommal bírnak, így ha az illető súlyfelesleggel rendelkezik, csupán egy marékkal fogyasszon belőlük - tanácsolja Drégely Anikó, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.

GettyImages-84630821

Joghurt, kefir, túró

A tejtermékek igazán egészségesek, így semmiképp sem szabad róluk lemondani, még IR-diéta esetén sem! A cukormentes joghurtok, kefirek bátran az asztalra kerülhetnek, ám mivel gyors felszívódásúak, ezért inkább tízóraira, uzsonnára érdemes fogyasztani őket. Ellenben a túró lassú felszívódású lévén bármikor az asztalra kerülhet, ám arra mindenképp figyelni kell, hogy 100 gramm felett már számolandó a CH-tartalma.

8 reggeli, ami stabilizálja a vércukorszintet, és órákra eltelít

A lendületes napkezdéshez hozzátartozik a finom, tápláló és egészséges reggeli is.

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük