Szinte mindenki tisztában van azzal, hogy tilos alkohollal gyógyszert lekísérni, ám számos olyan ital van, ami bár nem tartalmaz alkoholt, veszélyes kölcsönhatásba léphet egyes készítményekkel. Ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat. Lapozd át, és olvasd el figyelmesen!

A grépfrútlé furanokumarin-vegyületeket tartalmaz, amelyek gátolják az úgynevezett citokróm enzimrendszer működését. Ezek az enzimek bontják le a szervezetben a gyógyszereket, ezért gátlásuk következtében több gyógyszer éli túl az emésztőrendszerben való tartózkodást, mint amennyit test kezelni képes. Nem tanácsos gréfrútlével együtt bevenni a vérnyomáscsökkentőket, a rákgyógyszereket, a koleszterinszint-csökkentőket és a szervátültetés után adott immunszupresszánsokat. Bővebb információt itt találsz!

A lime, a citromlé, illetve a limonádé nem alkalmas arra, hogy alumíniumtartalmú gyógyszereket vegyél be velük - alumíniumsókat tartalmazhatnak például a túlsavasodás esetén felírt gyógyszerek. Ezen készítmények citrusfélékkel történő bevételének hatására megnőhet a vér alumíniumkoncentrációja - ami többek között veszélyt jelenthet a dialízissel kezelt betegekre nézve.

A tej magas kalciumtartalmú ital, amelyet azonban más adalékokkal együtt az emberi szervezet nem feltétlenül tud feldolgozni, ami ronthatja a vele együtt beszedett egyes gyógyszerek hatékonyságát. Így például a csontritkulásnál felírt bifoszfonátét, a tetraciklin típusú antibiotikumokét vagy a bakteriális fertőzésekre felírt nátrium-fluorid-tartalmú készítményekét.

A kávéban, a zöld és a fekete teában lévő csersav megköti a vasat, így ha vérszegénységre vaskészítményt írt fel az orvos, ne ezekkel vedd be! Jobb az óvatosság alapon a vastabletta bevétele után se fogyassz még két óráig teát, kávét!
Hétköznapi egészségkárosítók
Minden háztartásban megtalálható a következők közül néhány. Lapozd át az alábbi képeket!
Te is használod ezeket? 6 ártalmatlannak tűnő, hétköznapi egészségkárosító
Nézegess képeket!
Elolvasom