Ezért kelsz fel minden éjjel pisilni - 3 gyakori ok a háttérben, ami 40 felett még jellemzőbb

Zavarja az éjszakai pihenést a gyakori mosdóba rohangálás? Ez az oka!

Gyakori éjszakai vizelés okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyakori éjszakai vizelési inger legkézenfekvőbb oka a lefekvést megelőző fokozott folyadékfogyasztás, különösen a koffeintartalmú vagy az alkoholos italok növelik a vizeletkiválasztást. Ha azonban nem erről van szó, akkor érdemes tovább nyomozni. Bosszantó, amikor éjjel többször is ki kell menni a mosdóba, hiszen a gyakori ébredések miatt romlik az alvás minősége, ami a nappali órákban fáradtságot, kimerültséget, koncentrációs problémákat okozhat.

Nem biztos, hogy a vizelési inger csupán éjszaka gyakoribb, előfordulhat, hogy a nappali órákban is, ám ilyenkor kevésbé feltűnő. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány okot, mely a kellemetlen tünet mögött húzódhat.

A gyakori éjjeli vizelés okai

Szervi problémák

Hogy a prosztatamegnagyobbodás szűkítheti a húgycsövet, gyakoribb éjszakai vizelési ingert okoz, ugyanakkor akadályozhatja a vizelet hólyagból történő maradéktalan kiürülését, azt a reklámokból már szinte mindenki tudja. Ugyanakkor a női nemi szervek esetleges elváltozásai, a méh vagy a petefészek daganat, illetve polip miatti megnagyobbodása is okozhat ilyen jellegű panaszokat.

Fokozódhat a hólyagra nehezedő nyomás a méhet vagy a húgyhólyagot tartó kötőszövetek gyengülése miatt - ezt okozhatja nehéz súlyok cipelése, de kialakulhat szülés következtében, illetve az azt követő megfelelő regenerálódás elmaradása. Mindezek kiszűréséhez nőgyógyászati vizsgálat szükséges.

Túlzott folyadék-visszatartás

Előfordulhat, hogy a szervezet túl sok folyadékot tart vissza - ennek egyik jele lehet a duzzadt, ödémás végtag. Érdemes ilyenkor lefekvés előtt felpolcolni a lábakat és egy ideig így pihentetni őket. Ezzel elősegíthető a felesleges folyadék kiürülése a szervezetből. Ugyancsak ajánlott beiktatni vízhajtó hatású élelmiszereket az étrendedbe, ilyen a zeller, az uborka vagy a petrezselyem - de korábbi cikkünkben további hasznos infókhoz juthatsz ezzel kapcsolatban. Érdemes visszafogni a sófogyasztást, valamint beiktatni a rendszeres mozgást a mindennapokba. A sport fokozza a vérkeringést, segít erősíteni az érrendszert. Akár a napi rendszeres tempósabb séta is segíthet enyhíteni a panaszokat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Anyagcserezavar

A megemelkedett vércukorszint, a prediabétesz, illetve a már kialakult cukorbetegség fokozott szomjúságérzettel jár. Az érintettek ilyenkor gyakran észre sem veszik, hogy több folyadékot fogyasztanak, és ennek megfelelően több vizelet is ürül a szervezetből. Érdemes tehát ennek gyanúja esetén vércukorszint-vizsgálatot kérni, mert kiderülhet, hogy a gyakori vizelési inger anyagcserezavar tünete.

8 igazán finom nasi cukorbetegeknek: lassú felszívódásúak, nem dobják meg a vércukrot

Cukorbetegként sem kell lemondani a finom falatokról, és a nasizásról sem.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük