Komoly bajt jelezhet, ha nem érzed a fájdalmat: cukorbetegként súlyos vészjelző lehet

A végtag amputálását is megkockáztatja az a diabéteszes, aki nem figyel oda a lábára.

Diabéteszes láb tünetek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Veszélyes cukorbetegként papucs nélkül vagy védtelen lábbal mászkálni, mert könnyen előfordulhat egy-egy kisebb sérülés. Egy élesebb kő, törött csigaház vagy egy üvegszilánk mind felsérthetik a bőrt, akár vérzést is okozva.

A diabéteszeseknek erre különösen ügyelniük kell, mert náluk fokozottan fennáll a fertőzésveszély, ezért a sebet mihamarabb fertőtleníteni kell. De mi a helyzet akkor, ha a beteg nem érzi, hogy baj történt? Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint az érzéketlenség akár komoly problémára is utalhat.

A magas vércukorszint idegbántalmakat okozhat

A cukorbetegség sok szövődményt von maga után, mert a tartósan magas glükózszint az egész szervezetre komoly hatással van. Ilyen a diabéteszes neuropátia, mely az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek zavarát jelenti. Egyik jellemző tünete a fájdalom, később a csökkent érzékelés és érzékkiesés, bizsergés, hangyamászásszerű érzés, zsibbadás.

Bár a diabétesszel küzdők számára a betegség nem ismeretlen, sokan nem tulajdonítanak annak nagy jelentőséget, ha úgy szereztek sérülést, hogy nem is tűnt fel nekik. Pedig már az első panaszok megjelenésekor érdemes orvoshoz fordulni, mert kezeletlen esetben akár diabéteszes lábszárfekélyhez, illetve diabéteszes lábhoz is vezethet a zavar. Ez utóbbi a diabétesz komplex szövődményei miatt alakul ki, és rossz esetben akár az adott végtag amputálását vonhatja maga után.

A diabéteszes láb tünetei

Elsősorban csökkent fájdalomérzés, csökkent hőérzet jelentkezik. A láb kiszáradása, hámlása után nehezen gyógyuló sebek is keletkeznek. A láb ízületei deformálódnak, bőrkeményedés és tyúkszem is kialakulhat. A bizonytalan járás is jellemző az állapotra.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezek a vizsgálatok szükségesek

Fájdalomérzés-kiesésnél azonnal orvoshoz kell fordulni. A vizsgálat során a lábakat átnézi az orvos sebek és elváltozások után kutatva. Ezután tesztek segítségével ellenőrzi a reflexet, a verejtékelválasztást, a vibrációérzetet, a tapintófunkciókat, a perifériás pulzust, valamint a hőérzetet is. Ha bebizonyosodik a kórkép, megfelelő terápiával elkerülhető a betegség romlása.

Ennek keretein belül a legfontosabb a vércukorszint beállítása, a fájdalomcsillapítás, speciális cipő és talpbetét viselése, hidratálás, valamint a rendszeres otthoni önellenőrzés. Amennyiben már fekély is kialakult, csakis komplex terápia vezethet eredményre, sebész, diabetológus, dietetikus, angiológus, ortopéd orvos és bőrgyógyász bevonásával.

Ezt is szeretjük