5 szabály kezdődő cukorbetegség esetén: nagyon fontos betartani őket
A cukorbetegségnél jó eredmény a szinten tartás is.

- Évszázados szépségápolási trükkökre esküsznek a marokkói nők: az agyagtól és az illatos víztől olyan gyönyörű a bőrük »
- 5 nyári szandál, ami sosem megy ki a divatból: jól kihasználható fazonok, amikre a szezon végén is megéri lecsapni »
- Évek óta nem szedi a szemöldökét, most sokkal magabiztosabb a blogger: büszkén viseli bozontos, összenőtt szemöldökét »

- Vadon Jani kirúgásáról a portán értesült: már be sem engedték a tévé épületébe
- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Palvin Barbi totál átlátszó ruhában ment a Los Angeles-i premierre: nem szégyenlősködött
- Ilyen tünettel muszáj most orvoshoz fordulni: erre kéri a Népegészségügyi Központ a lakosságot
- A próbafülkéből küldött fotót a férjének, meglepődött a válaszon - Nagyon nem olyan választ kapott, mint amire számított
A 2-es típusú cukorbetegség egyre több ember érint manapság, melynek hátterében legtöbbször a helytelen életmód és a genetikai hajlam áll.
Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa ismerteti azokat a tényezőket, amelyekre mindenképp figyelniük szükséges a betegeknek.
Első a vércukorszint megfelelő beállítása
2-es típusú cukorbetegségnél a legfontosabb lépés a vércukor szintjének megfelelő beállítása. Ennek két fontos pillére a megfelelő életmód és a gyógyszeres vagy inzulinos kezelés.
A diabetológus a kezelés kiválasztásakor figyelembe veszi többek között a vércukor szintjét, a BMI-t, az életkort, a társbetegségeket, illetve az esetleges szövődményeket. A glükózértékeket rendszeresen ellenőrizni kell, mert a rosszul beállított vércukorszint súlyos károsodásokhoz és érszövődményekhez is vezethet.
Újdonság a telediabetológia, érdemes kihasználni
A telediabetológia segítségével az otthoni vércukormérő eszközzel mért adatokból a központi informatikai rendszer olyan táblázatokat és grafikonokat készít, amelyekből könnyen áttekinthető és követhető az anyagcsere állapotának változása. A beteg az adatokat megoszthatja a kezelőorvosával, így ő nyomon tudja követni a vércukor szintjét, és a kapott eredmények függvényében az addigi terápia módosítását javasolhatja. Minderről érdeklődj orvosodnál!
A rendszeres testmozgás nagyon fontos
A diabétesz kezelésében fontos szerepet játszik a rendszeres testmozgás. Edzés hatására nő a glükóz felhasználása az izmokban, illetve javul a sejtek inzulinérzékenysége. Fontos, hogy csakis megfelelően beállított vércukorszinttel és orvosi konzultáció után lehet nekikezdeni a mozgásnak. Az edzés során beállhat az úgynevezett hipoglikémiás állapot, amikor a vércukorszint a normál tartomány alá csökken. Ez komoly rosszulléttel, esetleg kómával is járhat.
Gyökeres változás az étkezésben
Amennyiben valakinél cukorbetegséget diagnosztizálnak, akkor az étkezésében gyökeres változtatásokra van szükség. Ekkor nemcsak a cukrot kell száműzni, de az illetőnek szakember által meghatározott mennyiségű szénhidrátot szabad fogyasztania. Az sem mindegy, mikor milyen felszívódású, vagyis glikémiás indexű ételeket visz be.
Pontosan meghatározásra kerül az egyes étkezek ideje, és azok szénhidráttartalma is, ráadásul a túlsúly leadása érdekében a telített zsírok bevitelét is csökkenteni szükséges. A cukorbeteg-diéta bonyolult és sokrétű, ezért fontos a diabetológus mellett dietetikussal is egyeztetni az étrendet illetően.
A cukorbetegség tüneteit jellemzően a bőrön is észre lehet venni. Nézd meg a képeket!
A rendszeres szűrések is elengedhetetlenek!
A cukorbetegség számtalan szövődménnyel járhat, ezért kiemelten fontos, hogy a beteg vegyen részt rendszeresen szűréseken. Javasolt a látás, érszűkület, veseműködés, idegi károsodás és diabéteszes láb szűrése, de ezeken kívül is mindig figyelni kell a test jelzéseire.
Ajánlott azonnal felkeresni az orvost látásromlás, szédülés, a hőérzet romlása, nehezen gyógyuló sebek, a láb bizsergése, talpszárazság esetén, mert ezek komolyabb baj tünetei lehetnek. A betegség egyik gyakori szövődménye a diabéteszes láb, melynek fő tünete a bizsergés, zsibbadás, csökkent fájdalomérzet, a bőr berepedezése.
OLVASD EL EZT IS!

- megelőzés
- cukorbetegség