5 fontos tanács cukorbetegeknek a nyári lábápoláshoz: ezekre muszáj figyelniük a szakorvos szerint
A cukorbetegeknek nyáron különösen nagy figyelmet kell fordítaniuk a lábuk állapotára.
Lassan beköszönt a nyár, mely sokak számára a legkedvesebb időszakot jelenti. Bár a meleg, a napsütés, a sok-sok szabad levegőn töltött program miatt az emberek hangulata is jobb, a cukorbetegeknek fontos, hogy - amellett, hogy ők is élvezik a napsugarakat - külön figyelmet fordítsanak ekkor a lábaikra, mivel a nyári hónapokban nagyobb eséllyel lépnek fel problémák.
Hogy mikre érdemes ügyelniük a diabétesszel küzdőknek, arra dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa hívta fel a figyelmet.
Cukorbetegek lábápolása nyáron
A legtöbb ember izgatottan várja, hogy a sötét, borongós, hideg téli időszak után ismét szandált viseljen, mezítláb sétáljon a vízparton, és megmártózzon a medencében. Sajnos bizonyos krónikus betegségek esetén a nyári hónapok nem csupán a kikapcsolódásról és a nyugalomról szólnak. A cukorbetegek számára például az oly gyakori idegkárosodás (periferiás neuropátia) és a lábak rossz keringése veszélyessé teheti az olyan egyszerű tevékenységeket, mint egy egyszerű séta vagy nyaralás.
Természetesen ők is élvezhetik a nyarat, ám közben külön gondot kell fordítani a lábaikra, mivel a lábamputációk nagy része cukorbetegek esetében történik, így elengedhetetlen, hogy megfelelő lábápolási rutint kövessenek! Mivel az idegkárosodás befolyásolja a láb fájdalomérzetét - vagyis sérülés, seb keletkezhet anélkül, hogy azt észrevenné -, ezért nagyon könnyen elfertőződhet egy sérülés, és megnő a fekély kialakulásának esélye is. A cukorbetegség ugyanis jelentősen megnöveli a sebgyógyulási időt, ezért a káros mikroorganizmusok hamarabb és nagyobb mértékben szaporodhatnak el, ami komoly problémákat okozhat.
Tanácsok a nyárra
Ne legyenek mezítláb!
Nyáron, főleg a vízparton igen csábító lehet, hogy az ember a papucsokat lerúgja, és a homokban mezítláb lépkedjen. Ez azonban igen veszélyes, mert a kagylók, üvegszilánkok és egyéb éles, hegyes tárgyak könnyen megsérthetik talpakat. Éppen ezért az érintettek sose mászkáljanak mezítláb, és lehetőleg a vízbe is vízicipőben menjenek. Fontos továbbá, hogy jól illeszkedő lábbelit hordjanak, egyrészt a feltörés elkerülése érdekében, másrészt azért, mert ha például kilóg a lábujjuk, és a forró járdához ér, komoly égési sérüléseket szerezhetnek.
Hidratálják bőrüket a lábaikon is!
Nem csak esztétikusabban néznek ki a puha, hidratált lábak, de a cukorbetegeknek erre külön figyelmet kell fordítaniuk, mivel a betegségük miatt alapból jobban ki vannak téve a dehidratációnak. Ez a bőr esetén könnyen repedésekhez, sebekhez vezethet, amelyek elfertőződhetnek. Éppen ezért fontos, hogy ügyeljenek a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásra, másrészt a jó minőségű hidratálókrémek rendszeres alkalmazására.
Ha pedikűrös, akkor gyógypedikűrös
A nyitott lábbelik miatt nyáron sokan fordulnak pedikűröshöz, aki segít ápoltan és szépen tartani a lábfejeket, lábkörmöket. A cukorbetegséggel küzdők ezt semmiképp se hagyják ki - főleg a benőtt körmök miatt -, ám lehetőleg gyógypedikűröshöz menjenek, akinek gyakorlata van a diabéteszes láb ápolásában.
Megfelelő zoknit viseljenek
Amennyiben a betegek zoknit viselnek, megfelelő minőségűt, lehetőség szerint pamutot válasszanak, és ha kell, cseréljék naponta többször, ugyanis a nyári forróságban az izzadt lábakon könnyebben lép fel gombás fertőzés.
Napi ellenőrzés
Cukorbetegek számára fontos, hogy naponta megvizsgálják meg a lábaikat, nincs-e rajtuk seb, sérülés. Ezt minden este el kell végezni, valamint érdemes új cipő viselése után is megtenni, akár naponta többször is, hiszen az új cipők könnyen feltörhetik a lábat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vércukorértékek szinten tartása
Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta, bár az említett tanácsok betartása elengedhetetlen nyaranta, a legfontosabb lépés a megfelelő glükózszint kellő tartományban tartása. Ehhez személyre szabott kezelésre van szükség, és ingadozás esetén az orvos gyors felkeresésére. Az optimális szint érdekében fontos a rendszeres testmozgás nyáron is, ügyelve a hipoglikémia veszélyére, a dietetikus által összeállított diéta betartása, valamint szükség esetén a gyógyszer vagy inzulin alkalmazása.
7 gyümölcs, ami tiltólistás a cukorbetegeknek
A szénhidrátanyagcsere-zavarral élőknek nemcsak az egyébként egészségtelennek tartott élelmiszerekkel kell vigyázniuk, hanem például a számos pozitív hatással rendelkező, ám magas cukortartalmú gyümölcsökkel is. Ezek ugyanis erőteljes inzulinválaszt válthatnak ki, illetve gyorsan felszívódva hirtelen megemelhetik a vércukorszintet, ami pedig a cukorbetegeknek és az inzulinrezisztenciásoknak kerülendő.
Durván emelik a vércukorszintet: 7 gyümölcs, ami tiltólistás cukorbetegeknek
A lédús gyümölcsök nyáron különösen jólesnek, azonban nem szabad megfeledkezni a vércukorszintre gyakorolt hatásukról!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- dietetikus