4 hétköznapi dolog, ami durván pusztítja az agysejteket: az alkoholt most nem soroljuk

Az apró, hétköznapi szokások jelentős befolyással bírnak a szervezetre, beleértve az agy egészségét is.

Agykárosító szokások
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan nem is gondolnák, hogy milyen káros hatásai lehetnek egy-egy rossz szokásnak, amik átitatják a mindennapokat. A felgyorsult világban megannyi impulzus éri az embert, amiknek a feldolgozására már csak nagyon kevés idő marad. 

A rohanó mindennapokban könnyedén olyan szokások rabjává lehet válni, amik valójában nagyon rosszat tesznek az agy egészségének, amiért bizonyos esetekben később súlyos árat kell fizetni.

Agykárosító szokások

Míg a jó szokások segíthetnek a koncentráció és a memória fejlesztésében, addig a rosszak stresszt okoznak az agyban, ami előbb-utóbb az agysejtek pusztulásához vezethet.

GettyImages-200336371-001
Fotó: Lauren Nicole / Getty Images Hungary

A túl sok képernyő előtt töltött idő

A képernyő előtt töltött idő érzéketlenné teszi az agy jutalmazási rendszerét, mert közben dopamin, azaz „boldogsághormon” szabadul fel. Ha ezt a jutalmazási rendszert túlhasználják, kevésbé lesz érzékeny, és egyre több stimulációra van szüksége az "örömérzet" eléréséhez. A dopamin a fókusz és a motiváció szempontjából is kulcsfontosságú, a dopaminérzékenységben történt apró változások negatívan hathatnak az agyműködésre.

A tévézés külön kiemelendő a képernyő előtt töltött idő szempontjából. Dr. Ryan Dougherty, a baltimore-i Johns Hopkins Bloomberg Közegészségügyi Iskola munkatársa szerint minél több tévét néz valaki 35 éves kora felett, annál kisebb a szürkeállománya. 1990 és 2011 között 599 amerikai felnőtt tévézési szokásait vizsgálva arra jutott, hogy azoknak, akik átlagon felüli időt töltöttek a televízió nézésével, csökkent a frontális és az entorhinalis agykérgük teljesítménye.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A túl sok cukor fogyasztása

A legtöbb előre csomagolt élelmiszer, legyen szó készételekről vagy üdítőkről, cukor hozzáadásával készültek. Az agynak ugyan glükózra van szüksége ahhoz, hogy normálisan működjön, de a túlzott cukorfogyasztás hosszú távon több kárt okoz, mint hasznot: ronthatja a memóriát, és bizonyítottan csökkenti a szellemi kapacitást.

Érdemes a mesterségesen édesített, cukros ételeket, italokat természetesen édes alternatívákra cserélni, például nassolnivaló gyanánt gyümölcsöket, néhány kocka étcsokoládét ropogtatni, csökkentsd a cukros üdítők fogyasztását, szomjoltásra inkább válassz vizet vagy ásványvizet. 

Izoláció, szociális elszigetelődés

A magány, szociális elszigetelődés összefügg a depresszióval és az Alzheimer-kór megnövekedett rizikójával, felgyorsíthatja a kognitív hanyatlást. Egy 2021. júliusi tanulmány szerint a társadalmilag kevésbé aktív emberek többet veszítenek az agy szürkeállományából, azaz az információkat feldolgozó külső agyrétegből. Érdemes ápolni a szociális hálót, az izoláció helyett pedig a társas időtöltést választani.

GettyImages-640321348
Fotó: ljubaphoto / Getty Images Hungary

Kevés alvás

A Sleep 2018. decemberi számában megjelent kutatás kimutatta, hogy a kognitív készségek - például a memória, az érveléstechnika és a problémamegoldás - hanyatlik, ha az emberek hét óránál kevesebbet alszanak éjszakánként.

Javasolt a szokásosnál egy órával korábban nyugovóra térni, így csökkentve az éjszakázást, és biztosítva az agynak és a testnek elegendő időt arra, hogy aludjon. Az alvási rituálé alatt a tévézés, mobilozás helyett érdemes inkább könyvet, újságot vagy magazint olvasni.

Olvass tovább: ez történik az aggyal egyetlen ébren töltött éjszaka után

Akár álmatlanság, akár filmezés, buli vagy mobilozás miatt marad fenn valaki, ez történik az agyával.

Ez történik az aggyal egyetlen ébren töltött éjszaka után: megdöbbentő, amit a tudósok mondanak

Akár álmatlanság, akár filmezés, buli vagy mobilozás miatt marad fenn valaki, ez történik az agyával.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük