6 mindennap használt kozmetikum súlyos mellékhatásai
Ha nem vagy elég körültekintő, a leghétköznapibb kozmetikumok komoly betegségeket okozhatnak.
A sampon, az arckrém, a testápoló vagy a parfüm bizonyára a te fürdőszobádnak is állandó tartozéka, és nem telik el úgy nap, hogy ne alkalmaznád ezeket a készítményeket. Az egyre szigorodó fogyasztóvédelmi szabályok ellenére azonban még mindig nem lehetsz 100%-ig biztos abban, hogy a bőrödre és az egészségedre ártalmatlan kozmetikumokat használsz.
Arckrémek és testápolók: allergiás reakciók, ekcéma
Az arckrémek és a testápolók esetében különösen fontos, hogy mindig a bőrtípusodnak megfelelő kozmetikumokat használd - mondja Tugyi Márta szakkozmetikus, a Femina állandó szakértője. Emellett mindig ügyelj arra, hogy a testedre és az arcodra felvitt készítményekből csak egyfélét használj. Nem szerencsés például, ha eltér az arclemosód és az arckrémed márkája.
Szakértőnk szerint ez azért lényeges szempont, mert a gyártók különböző összetevőket használnak, így előfordulhat, hogy az adalékanyagok semlegesítik egymást, vagy súlyosabb esetben allergiás reakciókat, viszketés, bőrpírt okoznak.
Természetesen a márkák keveredése nélkül is fennáll a veszélye annak, hogy a kellemetlen tünetek allergiás reakciók formájában jelentkeznek. Ha te is ezt tapasztalod, akkor semmi esetre se hanyagold el a problémát, és okvetlenül kérd ki egy szakember tanácsát. Az arckrémek és testápolók által okozott allergiás reakciók később ekcémává alakulhatnak, ami viszont a tudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan bőrbetegség.
Parfüm: allergia, májfolt
A nyári hónapokban különösen fontos szabály, hogy a napsütésben semmi esetre se használj parfümöt. Az intenzív illatosítók extrém módon fényérzékenyek, így, ha hajlamos vagy rá, akkor az allergiás reakciók mellett adott esetben májfoltok is megjelenhetnek a parfümmel befújt, napfény káros sugarainak kitett bőrfelületen. Mindig tartsd szem előtt ezt a szabályt, különösen, ha érzékeny bőrű vagy, vagy sok anyajegyed van.
Dekorkozmetikumok: kötőhártya-gyulladás, fertőzések
Drága árat kell fizetned a szépségedért, ha helytelenül használod a különböző dekorkozmetikumokat. A szemfesték, a rúzs, az alapozó vagy a szemhéjpúder esetében mindig nagyon ügyelj a szavatossági időre. A lejárt szavatosságú termékek ugyanis pillanatok alatt gyulladást okozhatnak, allergiás tüneteket produkálhatnak.
Ugyanakkor nem feltétlenül kell lejárnia egy kozmetikum szavatossági idejének ahhoz, hogy használata egészségügyi problémákhoz vezessen. A szépségápolási termékekben gyakran előforduló illat- és színezőanyagok, tartósítószerek és állományjavítók az arra érzékenyeknél súlyos allergiás reakciókat válthatnak ki. Ilyen esetben nem kizárt a kötőhártya-gyulladás sem. Ráadásul a fertőző kötőhártya-gyulladást akkor is könnyen elkaphatod, ha nem a saját, hanem olykor-olykor a barátnőd sminkkészletét használod.
Helyesen ápolod a bőröd?
Tudd meg, mi károsítja leginkább az arcbőrödet! Kozmetikus szakértőnk hasznos tanácsokkal lát el.
Veszélyes tartósítószerek és illatanyagok
Rengeteg kozmetikai termékben megtalálhatóak a tartósítószerként használt parabének, melyek hatásait egy sokat vitatott, 2003-as - a Journal of Applied Toxicology-ban megjelent cikkben ismertetett - tudományos kutatás is vizsgálta. A szerzők szerint a parabének használata összefüggésbe hozható a mellrák kialakulásával, de ezeket a hét évvel ezelőtt publikált eredményeket azóta többen megkérdőjelezték, illetve cáfolták.
A parabének mellett a triklozán és a formaldehid is gyakran vált ki allergiás reakciókat, de a legtöbben a dezodorokban, egyéb illatosított termékekben használt illatanyagoktól szenvednek.
Sampon zsíros hajra: viszketés, korpásodás, allergia
Gondoltad volna, hogy akár a zsíros hajra használt sampon is okozhat kellemetlen mellékhatásokat? Erre akkor kell számítanod, ha a zsírosodó hajadra vásárolt speciális készítmény használatát túlzásba viszed.
A zsíros hajra felvitt sampon ugyanis a fejbőrödet is kiszárítja, ami eleinte viszketéshez, majd korpásodáshoz, foltokban hámló fejbőrhöz, végül pedig allergiás reakciókhoz vezethet.
Dezodorok - allergiás reakciók, mellrák
Nem telik el úgy nap, hogy ne fújnád be magad dezodorral? Érdemes megfontolnod, hogy mikor és milyen izzadás elleni készítményt használsz. A német ÖKO-Test magazin tesztje az izzadásgátlók gyakori bőrirritáló hatásáról tanúskodik. A kutatások arra az eredményre vezettek, hogy a dezodorokban található alumínium nemcsak eltömíti a pórusokat, de fel is halmozódhat a mell szöveteiben.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mivel a vegyület képes kötődni a szervezet ösztrogénreceptoraihoz, növelheti a mellrák kialakulásának valószínűségét. Mindig ügyelj arra, hogy közvetlenül hónaljborotválás után ne használj dezodort, mert az alumínium ilyenkor tud a legkönnyebben átjutni a bőrön.
OLVASD EL EZT IS!
- kozmetikum
- rákkeltő
A 10 legveszélyesebb rákkeltő vegyület, melyekkel te is találkozol
- rákkeltő
- gyógyító táplálékok
A legdurvább rákkeltő, amit mindennap fogyasztasz
- élelmiszer
- megelőzés