4 életmentő dolog, amit meg kell tenned fulladás esetén
Ismerd meg a mesterséges lélegeztetés alapvető lépéseit.
Évente emberek ezrei fulladnak vízbe világszerte. Bármelyik fürdőző lehet áldozat, akár tapasztalt úszó az illető, akár nem. A fulladás olyan asphyxiát jelent, amelyet a tüdőbe jutott víz okoz, megakadályozva a légzést. Ha nincs segítség a környezetedben, nem árt tisztában lenned néhány alapvető elsősegélyszabállyal, melynek birtokában akár életet is menthetsz.
A vízbefulladás okai
Sokféle ok miatt fuldokolhat valaki. Leggyakrabban azért, mert sokáig úszik, és ez izomfáradtságot és -görcsöket okoz, de vízbefulladást eredményezhet a tüdő és a szív elégtelensége is. Gyakran előfordul, hogy a fürdőzők teli hassal, esetleg egy-egy üveg sör elfogyasztását követően indulnak a vízbe.
Ennek veszélye abban rejlik, hogy az emésztés során a testen belül a véráramlás a gyomor tájékán fokozódik. Működésbe lépnek az úgynevezett paraszimpatikus reflexek, az agy és az izmok kevesebb oxigénhez jutnak. Ha azonban az izmok vérellátása csökken, csökken az izomerő is, ami a nyílt vízen végzetes következménnyel járhat.
Ezt kell tenned, ha fuldoklót látsz!
Azonnal hívd a mentőket! Ha a víz mélysége lehetővé teszi, hogy elérd az áldozatot, akkor próbálj meg a többi fürdőzővel élőláncot alkotni, amíg el nem éritek a veszélybe került embert.
Ha a sérült már a hátán fekszik a parton, ellenőrizd, hogy lélegzik-e. Nyisd ki a száját, majd távolíts el minden tárgyat, ami elzárhatja a légutakat. Győződj meg róla, hogy az orrjáratok átjárhatóak, a levegő útját nem akadályozza erős vérzés vagy sérülés következtében kialakult elzáródás.
Amennyiben a beteg nem lélegzik, elkezdheted a szájból orrba lélegeztetést. Hajtsd a fejét hátra, hogy a nyelve ne zárja el a garatot. Egyik kezeddel támaszd meg az állát, a másikkal pedig a fejét úgy, hogy a szája zárt állapotba kerüljön.
Vegyél egy mély lélegzetet, majd illeszd a szád a sérült orrára - ha van a közelben gézdarab vagy tiszta textília, helyezd az orrára. Erősen fújd a levegőt egymás után négyszer, közben pedig figyeld, hogy emelkedik-e a mellkasa. Folytasd a befújásokat öt másodpercenként - vagyis percenként 12-szer. Ne hagyd abba, amíg a beteg saját maga nem kezd lélegezni, vagy meg nem érkezik az orvosi segítség.
A szívmasszázs a szájból orrba lélegezetéshez képest bonyolultabb és nem teljesen veszélytelen dolog. Épp ezért azt csak elsősegély-tanfolyamon megszerzett ismeretek birtokában tanácsos végezned.
Miért szájból orrba?
A szájból orrba lélegeztetésnek számos előnye van a szájból szájba lélegeztetéssel szemben. Egyrészt technikailag könnyebb a fej pozicionálása, valamint egyszerűbb elérni, hogy nem szökjön a levegő lélegeztetés közben. Végül pedig kisebb a gyomorfelfúvódás veszélye - az orrüreg nyomáspufferoló szerepe miatt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogyan előzd meg a balesetet?
Lényeges, hogy a vízparton mindig kövesd a vízimentők tanácsait, valamint ismerd meg a vízparton kihelyezett zászlók jelentését.
Egy nagy adag lángos után, tele gyomorral ne menj a vízbe, valamint, ha lehet, mély vízben ne ússz egyedül. Szerencsés, ha úszáskor a parttal párhuzamosan tempózol.
Cikkünk az Alexandra Kiadó Elsősegély című könyve alapján készült.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- baleset
- elsősegély
Veszélyes vízparti balesetek
- baleset
- elsősegély
A legfontosabb tennivalók súlyos baleset esetén
- baleset
- elsősegély