Erősíti az immunrendszert, tele van C-vitaminnal, és kisbabák is fogyaszthatják: a homoktövis áldásos hatásai
Egy szuperélelmiszer pici gyerekeknek.
Ma már számtalan gyerekvitamin és természetes készítmény közül lehet válogatni, amelyeket körültekintő módon a baba egyéves kora után lehet adni. A homoktövis jót tesz a kicsiknek, hiszen erősíti az immunrendszerüket, magas C-vitamin tartama pedig ideális megfázás és meghűléses betegségek esetén.
A homoktövis eredetileg Ázsiában és a Himalája környékén termő gyógynövény, de ma már szinte az egész világot meghódította, így hazánkat is. Folyó- és patakhordalékokon, illetve a sziklákon és homokos talajon is megél, nálunk a Duna mentén vagy a Balaton partján lehet vele találkozni, de mivel védett növényről van szó, tilos a gyűjtése.
A homoktövis áldásos hatásai
Az apró, sárgás-narancssárgás bogyókból készült készítmények széles spektrumon segítik a felnőttek és gyerekek egészségét egyaránt. C-vitamin-tartalma nagyjából 12-szerese a narancsnak, ezáltal segít a megfázásos, köhögéses betegségek esetén, és növeli a szervezet védekezőképességét. Gyulladáscsökkentő hatása révén segíti a sebgyógyulást és a bőrbetegségek gyógyulását, E-vitamin- és esszenciális zsírsavtartalmának köszönhetően pedig véd a káros UV-sugarakkal szemben.
A homoktövisnek magas a flavonoidtartalma, ami révén kiemelkedőek az élettani hatásai, például enyhíti az allergiás tüneteket, májvédő és görcsoldó hatású, és erős antioxidáns, ami megköti és eltávolítja a testből a káros szabad gyököket, melyek komoly betegségek kialakulásában játszanak szerepet. A belőle készült magolajat pelenkakiütésre, ekcémára, száraz vagy irritált bőr ápolására egy hónapos kortól lehet használni.
A bogyós gyümölcsét elsősorban feldolgozva és nem nyersen fogyasztják. A bioboltokban számtalan formában kapható, a gyógynövényből készülhet dzsem, zselé, homoktövisvelő, homoktövispréslé, gyümölcslé, homoktövismag-olaj vagy magőrlemény, de a nagyobb gyerekek a belőle készült kapszulát is fogyaszthatják.
Hogyan adagold a babának?
A baba a pépes ételek bevezetése után, nagyjából egyéves korban már fogyaszthatja is. Mivel a homoktövis savanykás ízű, ezért érdemes a napi egy teáskanálnyi mennyiséget valamilyen gyümölcsbe, például almapépbe vagy bébiételbe keverni.
A homoktövismag-őrleményt müzlikbe, kásákba, szószokba, teába vagy joghurtba szokták keverni, a velőből vagy gyümölcsléből napi egy kanállal, a homoktövismag-olajból pedig egy mokkáskanálnyit magában, vagy salátához, öntetekhez keverve ajánlott fogyasztani.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Figyeld a baba székletét
A homoktövis egyik mellékhatása az enyhe hasmenés, így ha a baba székletét hígnak találod, akkor javasolt pár napig csökkenteni az adagot vagy szüneteltetni a fogyasztását. Ha nem jelentkezik a babánál allergiás reakció, nyugodtan lehet napi szinten használni.
Mérgező bogyók a kertben és parkokban
Nyolc olyan bogyót mutatunk, melynek elfogyasztása bajt csinálhat. Érdemes megjegyezni ezeket, és fokozottan figyelni a parkokban, játszótereken.
Úgy néz ki, mint a szamóca, de ez egy mérgező bogyó: 9 kerti növény, amit nem szabad megenni
Nézegess képeket!
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary