A foszfor legfontosabb feladata a csontok és a fogak erősítése, de gyakorlatilag minden sejtnek szüksége van rá. Főszerepet játszik a szénhidrátok lebontásában, a fehérjeszintézisben, valamint a zsírok szállításában a szövetek és szervek között - így nélkülözhetetlen a fogyáshoz.
Bár a legtöbb élelmiszerben megtalálható, így hiánya ritkán alakul ki a szervezetben, azért nem árt odafigyelned. Lapozd át az alábbi galériát, és ismerd meg a legbiztosabb foszforforrásokat!
A mandula amellett, hogy az E-vitamin egyik biztos természetes forrása, foszforban is bővelkedik: 100 g mandula körülbelül 450 mg-ot tartalmaz a létfontosságú ásványi anyagból.
A tonhal és a szardínia is kiváló foszforforrás: előbbi körülbelül 200, utóbbi 300 mg-ot tartalmaz a létfontosságú vegyületből. A halhús emellett értékes, zsírszegény fehérjeforrás, ráadásul a tengeri halak omega-3 zsírsavban is bővelkednek.
Amellett, hogy a lencse rosttartalma meggátolja a magas koleszterinszintet kialakító anyagok felszívódását, stabilan tartja a vércukorszintet is. 100 g lencse pedig csaknem 400 mg foszfort tartalmaz.
Popeye kedvence biztos forrása az antioxidáns béta-karotinoknak, a folsavnak, a K-, illetve C-vitaminnak.100 g spenót körülbelül 80 mg foszfort is tartalmaz. Próbáld ki a spenótdiétát!
A tejtermékek ugyancsak bővelkednek foszforban, épp ezért fogyókúra alatt sem érdemes lemondanod az emésztési folyamatokat támogató élőflórás ételféleségekről. Egy kis pohár probiotikus joghurt vagy kefir körülbelül 60 mg foszfort tartalmaz.
Nemcsak a hal, hanem a szárnyashús is bővelkedik foszforban: 100 g csirkehús 150 mg-ot tartalmaz. Habár a fogyókúra alatt a növényi eredetű, rostban gazdag táplálékok fogyasztását érdemes előtérbe helyezni, a szárnyashús vas-, illetve fehérjetartalma támogathatja a diéta sikerét.
A sajtok - hasonlóan más tejtermékekhez - biztos foszforforrások: 100 g trappista 400 mg-ot tartalmaz a fontos ásványi anyagból. Épp ezért nem ajánlott teljesen kiiktatnod a diétás étrendből a sajtokat, ám a zsírosabb fajták fogyasztását érdemes korlátoznod.
A sikertelen fogyókúra oka: magnéziumhiány
Magnéziumpótlás nélkül nem érdemes belefognod a diétába. Lapozd végig az alábbi galériát, és ismerd meg a legbiztosabb magnéziumforrásokat!
A sikertelen fogyókúra oka: magnéziumhiány
Nézegess képeket!
Elolvasom