Mennyi időt ülsz egy nap? Van, akinek megrövidíti az életét, ha túl sokat
Az ülő életmód sokkal többet árthat, mint azt sokan gondolnák.
Az ülő életmód egyre inkább a modern élet velejárója, de kevesen vannak tisztában annak valódi következményeivel. A hosszú órákon át tartó ülés nemcsak a komfortérzetnek árt, hanem súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet. Azok számára, akik napi több órát töltenek ülve, és ezzel párhuzamosan nem fordítanak elegendő figyelmet a fizikai aktivitásra, ez a kockázat jelentős.
Az ülő életmód káros hatásai
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők különösen nagy veszélynek vannak kitéve. Egy nemrégiben publikált tanulmány szerint azoknál, akik naponta legalább nyolc órát ülve töltenek, és mozgásszegény életmódot élnek, a korai elhalálozás kockázata 73%-kal magasabb. Az ülés ugyanis nemcsak az anyagcserére és a vérkeringésre gyakorol negatív hatást, hanem növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is. A véráramlás lassulása miatt könnyebben alakulnak ki vérrögök, amelyek szívinfarktust vagy szélütést idézhetnek elő - ha érdekel, mely ételek védik a szívet, kattints ide!
Mindezek ellenére van megoldás a veszély mérséklésére. Azok, akik legalább heti 150 perc mérsékelt vagy 75 perc intenzív testmozgást végeznek, jelentősen csökkenthetik a kockázatot - az egyik legjobb ilyen edzés a HIIT, ehhez gyakorlatokat itt találsz. A rendszeres fizikai aktivitás javítja a vérkeringést, csökkenti a vércukorszintet, és erősíti az izmokat, amelyek hozzájárulnak a hosszabb és egészségesebb élethez.
Azonban nemcsak a rendszeres testmozgás, hanem az ülő időszakok rendszeres megszakítása is kulcsfontosságú. Ha a munkád vagy életmódod miatt hosszú ideig kell ülnöd, próbálj meg legalább 30-60 percenként felállni és mozogni egy kicsit. Egy rövid séta az irodában vagy néhány nyújtó gyakorlat is segíthet az egészséged megőrzésében.
Fontos továbbá az étrendre is figyelni, mivel a helytelen táplálkozás tovább súlyosbíthatja az ülő életmód okozta kockázatokat. A magas cukor- és zsírtartalmú ételek, valamint a túlzott sófogyasztás mind-mind növelheti a szívbetegségek és a diabétesz szövődményeinek kockázatát. Ehelyett érdemes a kiegyensúlyozott, tápanyagokban, rostokban gazdag étrendet előnyben részesíteni, amely segíthet a vércukorszint és a testsúly szabályozásában.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az ülő életmód tehát hosszú távon komoly következményekkel járhat, különösen a kettes típusú cukorbetegek számára. Azonban a rendszeres testmozgás, az ülő időszakok megszakítása és az egészséges étrend hozzájárulhat ahhoz, hogy elkerüld a súlyos egészségügyi problémákat. Ha valaki sokat ül, ne feledje: a rendszeres mozgás és a megfelelő étrend nemcsak megváltoztatja, hanem meg is hosszabbíthatja az életet!
8 gyakorlat, amit ülőmunka esetén mindennap fontos elvégezni - Fokozzák a vérkeringést, óvják az ereket
Az ülő életmód csökkenti az alsó végtagok véráramlását, ezek a gyakorlatok segíthetnek a felpezsdítésében.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)