7 alacsony szénhidráttartalmú tésztaalternatíva: akár ketogén diétához is fogyaszthatod őket

Az alternatív tésztáknál szinte nem is érezni a különbséget.

Tészta helyettesítők
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tészta olyan szerves részét képezi a legtöbb ember étrendjének, hogy nehéz elképzelni, hogy el is lehet hagyni, pedig számos egészséges, szénhidrátszegény tésztahelyettesítő étel létezik, amelyek akár teljesen is pótolhatják a búzalisztből készült tésztaféléket.

A finomliszt úgy készül, hogy a búzaszemeket a feldolgozás során megfosztják a tápanyagok javát tartalmazó korpától és csírától, ezért nem marad bennük sok a felszívódást lassító rostokból, sem pedig a hasznos nyomelemekből és ásványi anyagokból. A legtöbb tésztaétel pedig ebből a finomlisztből készül, ezért viszonylag gyorsan szívódik fel, megdobja a vércukorszintet, amely után éhségérzet marad vissza - többek között ezért sem ajánlottak a fehér lisztből készült tésztaételek a diétához.

Szénhidrátszegény tésztahelyettesítők

Azonban nem a teljes kiőrlésű tészták kínálják az egyedüli megoldást. Különösen igaz ez akkor, ha az embert ketogén diétát vagy alacsony szénhidráttartalmú étrendet követ. Összegyűjtöttük a legjobb tésztahelyettesítőket, köztünk vannak olyanok is, amelyek megengedőbbek, de olyanok is, melyekben kevesebb mint egy gramm szénhidrát található. 

A shirataki tésztában kevesebb mint 1 gramm szénhidrát van, így ideális a ketogén diétához. Ráadásul a fogyásnak is elképesztően jót tesz, egy adagja mindössze 5 kalória. Ez a "tészta" az ördögnyelvből kivont speciális rost, az úgynevezett glükomannán felhasználásával készül, és kifejezetten eltelítő étel.
A cukkiniből vágott tészta még ennél is sokkal jobb megoldást kínál. Az íze ugyan nem hasonlít a tésztáéra, de kellemesen semleges, amellett 100 gramm mindössze 6,5 gramm szénhidrátot tartalmaz, ugyanakkor gazdag A-, C-, E-, K- és B-vitamin-forrás.
A tofutészta tofu és gülomannán keverékéből készül, így szintén kifejezetten kalória- és szénhidrátszegény, ráadásul a tofunak köszönhetően fehérjében is gazdag, és vegetáriánusok is nyugodtan fogyaszthatják.
A padlizsánt nem szokták tésztacsíkká gyalulni, ellenben a lasagnelapok helyett könnyen beépíthető az olasz fogásokba. 100 grammjában mindössze 9 gramm szénhidrát található, ráadásul remek rost-, vitamin- és ásványianyag-forrás.
Vállalkozókedvű diétázók kipróbálhatják tészta helyett a hínárt is. Az Ázsiában kedvelt fogás tengeri ízt ad az ételeknek. Kalória és szénhidrát alig van benne, ellenben rengeteg hasznos ásványi anyagot tartalmaz: K-vitamin-, folsav-, kalcium-, magnézium- és vasforrás.
A káposzta köretként szintén az ázsiai ételekben népszerű. Ez adja például a japán pizza, az okonomiyaki alapját. Elkészíthető puhára főzve, de roppanósan hagyva is kifejezetten finom, amellett 100 grammjában mindössze 6 gramm szénhidrát található.
Az üvegtésztát mungóbabból és vízből készítik, így viszonylag alacsony, 33 a GI-je. Ezzel akár beilleszthetővé is válik egy alacsony szénhidráttartalmú étrendbe. A fogyasztása azért mértékkel ajánlott.

A képek forrása: Getty Images

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük