Durva szuperbaktériumok terjednek: ez lehet a megoldás a védekezésre
Az eredmények nagyon bíztatóak.
Meglepő kutatási eredményre jutottak ausztrál kutatók. Az erszényes, más néven tasman ördög anyateje segíthet az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok elleni harcban.
A Sydney-i Egyetem kutatói felfedezték, hogy az erszényes ördög anyatejében lévő peptidek megölik a rezisztens baktériumokat, köztük a meticillinnek ellenálló Straphylococcus aureus - MRSA - baktériumot és az Enterococcus baktériumot.
Miért éppen a tasman ördög?
A kutatók azért vizsgálták az erszényes ördögöt, mert az utódoknak születésükkor alulfejlett immunrendszerük van, ám anyjuk baktériumokkal teli erszényében mégis felnőnek. Emma Peelnek, a Nature című folyóiratban publikált kutatás egyik résztvevőjének fontos gondolatai jelentek meg a Medicalexpress tudományos-ismeretterjesztő hírportálon ezzel kapcsolatban. Eszerint a kis tasman ördögök fejlődéséből lehetett következtetni az erszényeseknél a peptidek jelentőségére.
Ez a peptid veszi fel a harcot a baktériummal
Az erszényeseknek több peptidjük van, mint az emlősöknek. A tasman ördögnél hatot találtak, miközben az embereknél csak egy ilyen típusú peptid van. Más erszényeseket vizsgálva kiderült, hogy a Derby-kengurunak, akit más néven törpekenguruként ismer a világ, nyolc, az oposszumnak 12 ilyen peptidje van.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az ausztrál szakemberek az erszényes ördög genetikai kódját tanulmányozva találtak rá a katelicidin nevű peptidre, majd laboratóriumban előállították a baktériumölő peptidet, amely kísérleteikben elpusztította a rezisztens és más baktériumokat.
Kutatók szerint ez az egyik legfontosabb terület
Carolyn Hogg, az ausztrál egyetem kutatási igazgatója fontos problémára hívta fel a figyelmet. Meglátása szerint napjaink egyik legbonyolultabb feladata új antibiotikumok felfedezése a gyógyszerrezisztens baktériumtörzsek ellen. A legtöbb korábbi antibiotikum növényi és penészgomba-eredetű, és más fejlesztések is már mintegy százévesek, ezért itt az idő, hogy újszerű, alternatív megoldásokat találjanak a kutatók.
Képeken 6 étel, ami öngyilkosságra készteti a rákos sejteket: kutatások bizonyítják
Nézegess képeket!
ElolvasomMargaret Chan, az Egészségügyi Világszervezet, a WHO főigazgatója arra figyelmeztetett, hogy a szuperbaktériumok hatását egyes tudósok lassan mozgó cunamiként írták le, és a helyzet egyre kritikusabbá válik.