Egészségesen eszel, mégis puffadsz? 10 ital, ami kellemetlenséget okozhat

Nemcsak az ételek termelhetnek több gázt, bizonyos is italok is előidézhetik a problémát.

Puffasztó italok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emésztőrendszeri problémák egyre több embert érintenek, ráadásul rendkívül változatosak lehetnek: a gyomortól kezdve a hasnyálmirigyen át egészen a belekig megannyi szervi panasz előfordulhat. Legtöbbjük kialakulásáról a helytelen, mozgásszegény életmód, a rossz táplálkozási szokások és a stressz tehet.

Belgyógyászok szerint a hasi fájdalom és a székrekedés után a haspuffadás a harmadik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz, amikor a betegek hasfeszülésre, kellemetlen bélgázosságra, hasi fájdalomra, esetleg feltűnő bélhangokra panaszkodnak.

Puffasztó italok

Sokszor a puffadás egy másik betegség tüneteként jelentkezik, vagyis, amennyiben a probléma állandósulni látszik, vagy a fájdalomérzet egyre fokozódik, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, hiszen a kellemetlen tünetek akár súlyos emésztési zavarról, már kialakult betegségekről is árulkodhatnak. Ugyanakkor gyakoribb, hogy a háttérben helytelen étkezési szokások vagy nehezen emészthető ételek és italok állnak. Merthogy utóbbiakból is jó pár olyan létezik, ami erős gázosodást okoz az emésztőrendszerben.

Egy kutatás szerint a kávé fokozza a gyomor- és vékonybél G-sejtjei által termelt hormon, a gasztrin szintjét, ami puffadáshoz vezet. Éhgyomorra fogyasztva súlyosbíthatja a meglévő gyomor- és bélbetegségek tüneteit is.
A laktózintolerancia ma már szinte népbetegség, melynek szintén tünete lehet a puffadás. Ha valaki mégsem laktózérzékeny, a problémát a kazein - tejfehérje - is okozhatja, ami puffadással és diszkomfortérzéssel jár.
Érdemes elolvasni a növényi tejek összetevőit, előfordulhat ugyanis, hogy karragén, egy zselésítő adalék (E 407) felhasználásával állítják elő. A dietetikusok szerint ez is puffadást okozhat.
Fotó: YelenaYemchuk / Getty Images Hungary
A bolti almaleveket gyakran szorbittal édesítik, ami egyes gyümölcsökben előforduló cukoralkohol. Észszerű mennyiségben többnyire nem okoz problémát, de mellékhatásként jelentkezhet puffadás, bélgörcs.
A szénsavas italok fogyasztása szén-dioxid-felszabaduláshoz vezet: ennek egy része a bélfalon felszívódik, és a tüdőn keresztül távozik, de még így is számolni lehet a felfúvódással.
A diétás üdítőitalokkal sem ajánlott elvetni a sulykot, különösen, ha azokat szukralózzal, aszpartámmal vagy ciklamáttal édesítették. Kutatások szerint ugyanis ezek is sok emésztőrendszeri problémát előidézhetnek.
Az alkohol folyadékveszteséget okoz, lassítja az anyagcserét, ami nemcsak a fogyókúrát teheti tönkre, de az emésztőrendszerre is káros: puffadást, hasmenést és gyomorérzékenységet is eredményezhet.
A cukros üdítőitalok fruktóztartalma jellemzően nagymértékű gázképződést és kellemetlen hasi panaszokat okoz. Amikor csak lehet, érdemes házilag készített, ízesített vizet kortyolgatni.
Fotó: weiXx / Getty Images Hungary
Meglepő, de kutatások szerint, ha valaki szívószállal iszik, azzal extra levegőt juttat az emésztőrendszerébe, ami kisvártatva felfúvódást okoz. Sőt, ez történik akkor is, ha valaki evés közben beszél.

Prémium vitaminok szerves forrásából

Fedezd fel a BioTechUSA új, prémium étrendkiegészítőit, melyeket a természet által inspirált hatóanyagok gondos válogatásával alkottunk meg a szervezetünk optimális működésének támogatására. A funkcionális termékek tökéletesen kiegészítik egymást, így teljeskörű megoldást nyújtanak a legmagasabb szintű napi rutinhoz.   

Promóció

Képek: Getty Images Hungary, Pixabay.

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük