Sokáig egészségesnek hitték, de kiderült, hogy rosszat tesz: elhízáshoz és cukorbetegséghez vezethet ez az étrend
Egy bizonyos étrend, amit nagyon sokan követnek, nem is olyan egészséges, mint azt korábban hitték.
Meglepő kutatás jelent meg a közelmúltban egy nagyon elterjedt étkezési szokásról, ami a szakértők szerint, úgy tűnik, egészségtelenebb, mint azt sokan eddig gondolták volna.
Az időszakos böjtről már megannyi tanulmány jelent meg, melyben arra utaltak, hogy az étkezések kihagyása csak ront az anyagcsere működésén, valójában a napi ötszöri étkezés az, ami akár 2-es típusú cukorbetegség kialakulását is okozhatja.
A napi 5 étkezés hatása
Az időkorlátos vagy időszakos étkezés egy olyan böjttípus, mely ugyanúgy rendszeres, mégis kevesebb étkezést ír elő, és a késő esti nassolások elhagyására biztatja a követőit, aminek köszönhetően a nap első és utolsó étkezése között 12-14 óra is eltelhet. A Georgiai Egyetem kutatása szerint ez sokkal egészségesebb étrend, mint a milliók által követett napi ötszöri étkezés betartása.
Az étkezések száma szoros kapcsolatot mutatott az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása között.
- Évtizedek óta elterjedt étkezési szokás a napi háromszori főétkezés uzsonnával, tízóraival kiegészítve, pedig ez az elhízás egyik oka lehet - mondta Krzysztof Czaja, az UGA Állatorvosi Főiskola orvosbiológiai tudományok osztályának docense.
Ez a típusú étrend megakadályozza, hogy az inzulinszint lecsökkenjen a nap folyamán, ami túlzó kalóriabevitelre ösztönözhet, túlterhelve ezzel a szervezet inzulinreceptorait. Ez inzulinrezisztenciához és gyakran 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezethet. Ebben az esetben ugyanis a szervezetnek esélye sincs felhasználni a testzsírt. Ha azonban naponta kevesebbet eszünk, akkor ezeket a zsírraktárakat energiaforrásként mozgósítja a folyamatosan fogyasztott cukor, azaz szénhidrát helyett.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ez a modern étkezési megközelítés felborítja a szervezet biológiai óráját is. Az időkorlátos étkezés lehetőve teszi a szervezet számára, hogy relaxáljon, csökken az inzulin- és a glükózszint, ami javítja az inzulinérzékenységet és az agy egészségét is. Plusz hozadéka, hogy napi szinten 550 kalóriával csökkentheti a kalóriabevitelt anélkül, hogy külön odafigyelést igényelne.
A böjt pozitívan változtatja meg a bél mikrobiomját, megakadályozva ezzel a gyulladást és az anyagcserezavarok kialakulást. Ez még az étvágy szabályozását is elősegíti, és a hormonháztartást is rendbe teszi. A rendszeres étkezések ütemezése, a reggelizés, és a főétkezések közötti nassolnivalók csökkentése segíthet az elhízás elkerülésében. Fontos az is, hogy minőségi alapanyagokból készüljenek az ételek, inkább sós ízű legyen a reggeli, mint édes, kerülendőek a cukros gabonapelyhek és a péksütemények is.
Összességében a bél-agy jelzéseket nem a modern ötszöri étkezésre tervezték, tekintve hogy az ősembereknek akár napok is elteltek két étkezés között. Alapszabály, hogy az alacsonyabb, kevésbé aktívabb embereknek átlagosan kevesebb kalóriára van szükségük, mint, mondjuk, a magasaknak, akik sportolnak is.
A kevesebb étkezés jó minőségű alapanyagokból tényleg segíthet a cukorbetegség és az elhízás megelőzésében. A késő esti étkezéseket feltétlenül kerülni kell, mert ez olyannyira megnöveli az inzulint, hogy ahelyett, hogy alvás közben a test nyugalmi állapotba kerülne, az emésztés zajlik, amitől csak fáradtan ébred az ember. Ideális esetben a nap első és a nap utolsó étkezésé között 12-14 óra telik el, tehát hogyha valaki este 8-kor vacsorázik, akkor reggel legkorábban 8-kor egyen.
Olvass tovább: 8 alacsony koleszterintartalmú nassolnivaló
A koleszterinszint kordában tartását célzó étrend kialakításakor a kisétkezésekre fogyasztott sós és édes nassolnivalók is számítanak.
8 alacsony koleszterintartalmú nassolnivaló: telítetlen zsírokban és rostokban gazdagok
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- egészséges életmód
- fogyókúra
4 hasznos tanács, ami segít fogyni 40 felett: ingyen vannak és nagyon hatékonyak
- fogyás
- egészséges életmód