Ilyen értéktől már veszélyes az alacsony pulzus: 7 társtünet, ami nagy bajra figyelmeztethet

Az alacsony pulzus önmagában nem jelent veszélyt, de bizonyos társtünetek mellett már komoly problémára utalhat.

Mennyi az alacsony pulzus?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Alacsony pulzus, azaz bradikardia esetében a szív a normálisnál kevesebb összehúzódást végez percenként. Noha ezt az állapotot a szívritmuszavar egyik fajtájának tartják, legtöbbször csak bizonyos társtünetek mellett veszélyes az, ha valakinek lassú a pulzusa. 

Mennyi az alacsony pulzus?

Egy átlagos felnőttnek a pulzusszáma nyugalmi helyzetben 60-100 közötti, ami azt mutatja meg, hogy 1 perc alatt hányat pumpál a szív, ez alacsony pulzusnál kevesebb mint 60-at jelent, 40-60 közötti az ütés/perc. Hogyha fiatal, egészséges, fitt felnőttről van szó, akkor sportszíve van az illetőnek, ami nem okoz problémát - természetesen ettől függetlenül érdemes kivizsgáltatni a hátterében álló okokat - ám akik nem tartoznak az előbbi csoportba, azoknak veszélyes lehet az ilyen lassú szívverés, általában idős korban alakulhat ki - korábban írtunk arról, hogy 60 éves kor felett mikre érdemes figyelni ahhoz, hogy még hosszú éveken át egészséges maradjon az ember. 

alacsony pulzusszám
Fotó: Alona Siniehina / Getty Images Hungary

Az alább olvasható társtünetek jelentkezése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni:

  • szédülés,
  • légszomj,
  • fáradtság vagy gyengeség érzése,
  • alacsony állóképesség,
  • mellkasi fájdalom,
  • zavarodottság, memóriaprobléma,
  • ájulás.

A bradikardia hátterében különböző okok állhatnak, a vérben lévő elektrolit egyensúlyának a felborulása, szívizomgyulladás miatti szívkárosodás, a pajzsmirigy alulműködése, alvási apnoé, bakteriális fertőzés, ami a vér útján a szívet támadja meg, túl magas káliumszint, illetve bizonyos gyógyszerek szedése, mint nyugtatók, opioidok vagy magas vérnyomás kezelésére szánt szerek - ezen kívül veleszületett szívbetegség is lehet. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A diagnózis során pulzusszámmérés mellett az orvos meghallgatja a szívet, EKG-t és vérvizsgálatot is kérhet, szükség esetén 24 órás Holter EKG és szívterheléses tesztet is javasolhat - ide kattintva megtudhatod, hogyan zajlanak ezek a vizsgálatok. Ezután a kiváltó ok függvényében zajlik a terápia, de ha nem javulnak a tünetek, akkor bizonyos esetekben még pacemaker beültetésére is sort kerülhet, ami mesterségesen gyorsítja fel a szívverést. 

Azoknál, akik nem kapnak megfelelő kezelést, ájulás, szívelégtelenség vagy koszorúérgörcs is jelentkezhet. A lassú pulzus nem mindig megelőzhető, de a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás és a megfelelő testsúly fenntartása, a stressz csökkentése, a dohányzás abbahagyása és a vérnyomás, koleszterinszint megfelelő tartományban tartása mind-mind segíthetnek abban, hogy csökkenjen a szívbetegség kialakulásának a kockázata. 

Csökkentik a vérnyomást, megelőzik az infarktust: 10 vacsoraötlet a szív egészségéért

A szívvédő ételekkel sokat tehet az ember az egészségéért.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük