Ez a 11 legegészségesebb méz: fajtánként eltérő, hogy melyik mire jó

A méznek nagyon sok változata ismert, és mindegyik áldásos hatással bír az egészségre nézve.

Melyik méz mire jó?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mézek alapvetően tápanyagokban, antioxidánsokban bővelkednek. Ezeket az édes folyadékokat méhek készítik a növények nektárjaiból.

Valójában tiszta cukrok, de a bennük lévő hatóanyagok teszik mégis értékessé őket - nem véletlen, hogy a megfázásos időszakokban sokan nyúlnak például a mézes teák után.

Melyik méz mire jó?

A mézet évezredek óta használják természetes édesítőszerként, sokan még mindig előnyben részesítik a cukorral szemben, de az alternatív gyógyászatban is alkalmazzák. A méz biokémiai összetétele és nektárforrása alapján sokféle lehet.

GettyImages-1227594823
Fotó: Bartosz Luczak / Getty Images Hungary

Manukaméz: ezt a mézfajtát az új-zélandi Manuka bokor (Leptospermum scoparium) virágaival táplálkozó méhek termelik, a benne lévő anyagoknak hála elősegíti a sebgyógyulást, emellett B-vitaminokban is bővelkedik.

Akácméz: ez a méz A-, C- és E-vitamint, flavonoidokat, esszenciális zsírt és aminosavakat tartalmaz. Az akácméznek máj- és vesevédő hatása is ismert. Sebgyógyító tulajdonságát is kimutatták, enyhíti a torokgyulladást és a bélhurut kellemetlen tüneteit.

Lucernaméz: a lucerna (Medicago sativa) virágaiból származó lucernaméz igazi természetes prebiotikumként védi a bélflórát a benne lévő frukto-oligoszacharidoknak köszönhetően, emellett lázcsillapítóként is működik.

Gesztenyeméz: a gesztenyeméz ásványi sókban gazdag, ismert izzasztó, köptető és vérkeringést javító hatása, vérszegénység, kimerültség esetén is javasolt a fogyasztása.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hársméz: természetes nyugtató, köhögéscsillapító és görcsoldó hatása ismert, de idegesség, álmatlanság ellen is jó.

Napraforgóméz: vizelethajtó, izzasztó és lázcsillapító hatású, antimikrobiális tulajdonságainak hála természetes gyulladáscsökkentőként, fertőtlenítőként is beválik.

Rozmaringméz: gazdag kaempferol flavonoidban, fiziko-kémiai tulajdonságai miatt a rozmaringméz magas terápiás értékű természetes hidratáló szerként használható, a növény olaja kisimítja a ráncokat és halványítja a pigmentfoltokat is.

Levendulaméz: a levendulaméz fenolos vegyületekben, aminosavakban, cukrokban és esszenciális enzimekben gazdag. Erőteljes gombaellenes hatással rendelkezik a Candida-fajokkal szemben a bioaktív elemeknek köszönhetően.

Pohánkaméz: a hajdina- vagy pohánkaméz antioxidáns tulajdonságainak és rengeteg mikro- és makroelemnek hála megvédheti a szervezetet és a DNS-t a kémiai vagy oxidatív stressztől - jobban, mint a manukaméz.

GettyImages-1355259092
Fotó: Marchevca Bogdan / Getty Images Hungary

Vöröshereméz: a vöröshere- vagy lóhereméz az egyik legbiztonságosabb étrendi antibakteriális szer, amelyet beszerezhetsz, emellett csökkenti a gyulladásokat és hasmenés ellen is alkalmazható.

Zsályaméz: ez a méz antioxidáns, köptető, szájfertőtlenítő és emésztést serkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, olyan erős baktériumölő hatással bír, hogy régebben természetes tartósítőszerként is használták. 

Olvass tovább: kinek nem szabad mézet ennie? 

A méz minden kétséget kizáróan kívül-belül jó hatással van a testre, de sajnos egyesek nem élvezhetik ki a természet folyékony aranyát.

Kinek nem szabad mézet ennie? Szakorvos beszélt az okokról

A méz minden kétséget kizáróan kívül-belül jó hatással van a testre, de sajnos egyesek nem élvezhetik ki a természet folyékony aranyát.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük