Miért felejtesz el mindent?

A memóriazavarok lelki háttere

Kimegy a fejedből, hogy mit akartál vásárolni? Nem biztos, hogy a fejeddel van a baj!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ahhoz, hogy érdemben lehessen beszélni a memóriazavarról, tisztázni kell, hogy általános feledékenységről, ritkán előforduló figyelmetlenségről vagy ennél sokkal komolyabb egészségügyi problémáról van-e szó. Nem nevezhető memóriazavarnak az, ha néha nem emlékszel valamire. Mint ahogy az sem, ha van, hogy visszaszaladsz reggel megnézni, biztosan bezártad-e az ajtót. A memóriazavar ugyanis visszatérő vagy tartós emlékezet-kihagyást jelent, ami a puszta feledékenységénél jóval komolyabb és összetettebb.

Sokan ijednek meg, ha memóriazavarokat fedeznek fel magukon, és azonnal az Alzheimer-kórra gyanakodnak. Hogy ne ess ebbe a hibába, ismerd meg, mi az, ami még a normális kereteken belül mozog, és mi az, ami már kórosnak tekinthető.

Lelki tényezők

Mint szinte minden betegség esetében, a memóriazavarok felmerülésénél sem zárható ki a lelki háttér szerepe.

Több átfogó kutatás és orvosi tapasztalat is bizonyítja, hogy bizony a test megbetegedései nagymértékben összefüggnek a lélek betegségeivel. Így ha van olyan problémád, frusztrációd, melyet képtelen vagy legyőzni, az előbb-utóbb fizikai állapotodon is megjelenik.

A memóriazavarok esetében a probléma a jövőtől való félelemben vagy a múltban lévő megoldatlan dolgokban gyökeredzik. A kényszeresség, a görcsösség, a merevség, illetve a múltban, valamint a jövőben történtekkel való szembenézés teljes képtelensége adják a legjobb táptalajt a memória kihagyásának.

Gyermekkorban

Bár a legtöbben azt gondoljuk, hogy a memóriazavarok csak a felnőtteket, és a felnőtteknek is csak az idősebb rétegeit érintik, a gyermekkori memóriazavarok produkálják a legképtelenebb helyzeteket. Szélsőséges, de annál kitűnőbb példa erre az, ha egy gyereket nyaralni, táborba vagy nagyszülőkhöz küldenek hosszabb időre a szülei, majd a gyerek hazatértekor nem ismer rájuk. A szülő valószínűleg nem hiszi el, hogy a gyerek memóriájával valóban gond van, pedig a jelenség nem színjáték. Elképzelhető, hogy a fiatal gyerekben a családba tartozás érzése olyannyira hiányzik, hogy emiatti belső szorongásai megzavarják az emlékezőtehetségét, és valóságba vetíti belső félelmeit – ebben az esetben azt, hogy szüleit valóban idegennek látja.

Mindenkori memóriazavarok

A traumák bekövetkezésének időpontjától azonban teljesen függetlenül is megjelenhetnek memóriazavarok. Akár gyermekkorban, akár fiatal- vagy késői felnőttkorban éri az embert a megrázkódtatás, a zavar jelentkezhet azonnal, folyamatosan, de akár átmenetileg, évekkel később is. Így sokszor nehéz visszavezetni a kiváltó okra.

Az egyik legáltalánosabb eset, amikor egy múltbeli tett okozta végtelen lelkiismeret-furdalás vagy szégyenérzet hatására az illető a téma előjövetelénél őszintén kikéri magának a vádaskodásokat, és kérdőre vonja a többi ember emlékezőtehetségét. Ez sok esetben szándékos, de a végletes helyzetekben előfordulhat tényleges tényferdítés, amikor valóban nem úgy emlékszik a történtekre, ahogy azok történtek. Képtelen feldolgozni, ezért, hogy elkerülje az állandó fájdalmat, a teste inkább elfelejti az esetet, annak összes részletével együtt.

Kismama-zavar

A terhesamnéza szintén gyakori gond, ha a kismama képtelen azonosulni kismamai mivoltával. Annyira fél a gyerekvállalással járó felelősségtől és terhektől, hogy a memória kihagy, és sok eseményt töröl. Így fordulhat elő, hogy sok kismama olyan, mintha terhessége folyamán nem teljesen lenne magánál, feledékeny, figyelmetlen, és képtelen visszaemlékezni arra, hogy például mit tett az előző héten. A probléma azonban azonnal megszűnik, vagy elő sem jön, ha a terhes nő elfogadja és megszereti állapotát.

Bármilyen hihetetlen, de az emberi agy sosem felejt el semmit. Nincs az életednek olyan eseménye, amit ne raktározna el. És ez érthető azokra az információkra is, amelyeket tudat alatt vesz fel. Gyakorlati értelemben azonban azért nem emlékszel mindenre, mert agyad automatikusan szelektál, és olyan helyekre raktározza el a feleslegesnek vagy kevésbé fontosnak vélt információkat, melyekről aztán nem vagy képes előhívni őket.

Betegségek következtében kialakuló memóriazavarok

Vannak olyan memóriazavarok is, melyek kialakulása egy konkrét betegségre vezethető vissza. A három leggyakoribb betegség az Alzheimer-kór, az agyvérzés, illetve az idegrendszert érintő betegségek – a Parkinson-kór vagy a szklerózis multiplex. Ezen esetekben érdemes azt vizsgálni, hogy maga a betegség milyen lelki okoknak köszönhető, hiszen közvetett módon azok a tényezők váltják ki a memóriazavart is.

Alzheimer-kór

Sok esetben az életben elszenvedett csalódások és lelki sérülések okozta tehetetlenségérzet váltja ki. Ezzel az érzéssel nem tud szembenézni, valamint időskorában is csak az fokozódik benne, hogy már nincs mit tennie.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Agyvérzés

Maga az agyvérzés akkora traumát jelent az emberi szervezetnek és léleknek, hogy az agy kihagy emlékezőtehetségéből, mert szeretné elfelejteni a történteket. Az agyvérzés következtében tapasztalható féloldali bénulást pedig sok esetben vissza lehet vezetni arra, hogy az illető elveszített valami olyat az életében, mely szinte lényének felét jelentette a számára. Ilyen lehet például a gyerek vagy a házastárs.

Parkinson, szklerózis multiplex

A betegségeknek minden esetben közük van a maximalizmushoz. Ha valaki egész életében nagyon akart valamit, és mindenben mindig a legjobban akarta kihozni magából, és ehhez folyamatos akarásra és fegyelmezettségre volt szüksége, az könnyen vezet mozgásszervi rendellenességekhez. Leblokkol a mozgásátvitel, és többé nem akarata szerint mozognak az izmok.

OLVASD EL EZT IS!

no szomor
  • menstruáció
  • női egészség

A menstruációs panaszok lelki háttere

Ezt is szeretjük