Puffadás, hasmenés, székrekedés: egy alig ismert ok húzódhat meg a háttérben
Tovább is ronthatja az életminőséget, ha nem kezelteted.
A gyomor után kezdődő vékonybélben történik a tápanyagok legnagyobb részének emésztése és felszívódása. A vékonybél után következő vastagbélben emésztés már nem, csak felszívódás történik. Eltérő funkciójuk miatt a két bélszakasz bélflóra-összetétele sem azonos.
Ha a különböző bélszakaszok mikroorganizmusai valamilyen okból keverednek, és a vékonybélbe vastagbél-baktériumok kerülnek, az érintetteknél kellemetlen tünetek jelentkeznek. Ez a kontaminált bél szindróma, amiről dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa beszélt.
Mi idézheti elő a két bélflóra keveredését?
A vékonybél és vastagbél határán helyezkedik el az úgynevezett ileocoecalis billentyű, mely megakadályozza, hogy a vastagbél-baktériumok átjussanak a vékonybélbe. Ha ez megtörténik, annak oka lehet a billentyű elégtelen működése vagy az egyes bélszakaszok között kialakuló sipoly.
Bizonyos betegségek is okozhatják, mint a diabétesz, a scleroderma vagy a Crohn-betegséggel járó vékonybélszűkület. Gyomor- és bélrendszeri műtéteket követően is bekövetkezhet, de előidézheti az emésztőnedvek mennyiségének csökkenése is.
A kontaminált bél szindróma
A kontaminált bél szindróma több néven is ismert. Ilyen a bakteriális túlnövekedés, vékonybél-diszbakteriózis, diszbiózis, vak tasak szindróma és SIBO - small intestinal bacterial overgrowth. A felsorolt elnevezések és a betegség lényege, hogy a vastagbél-baktériumok átjutnak, és elszaporodnak a vékonybél területén.
Így a vékonybélbe jutott baktériumok fermentálják a még emésztetlen szénhidrátokat, az erjedés során pedig részben gáz termelődik, amely puffadást és hasi fájdalmat okoz. A tejsav- és ecetsavképződés a vastagbél-nyálkahártyát irritálva hasmenést válthat ki.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kontaminált bél szindróma tünetei és kivizsgálása
A rossz emésztés miatt elsősorban puffadás, hasi fájdalom, hasmenés, székrekedés, fokozott gázképződés, korai teltségérzés a panasz. A betegség hosszabb fennállása esetén a nem kielégítő felszívódás miatt B12-vitamin-hiány, vérszegénység, fogyás és csontritkulás jelentkezhet.
Ha valakinél felmerül a gyanú, akkor laktulóz hidrogén kilégzési teszttel lehet kizárni a betegséget vagy megerősíteni a diagnózist. A vizsgálat során laktulózt tartalmazó tesztoldatot kell elfogyasztani, majd ezt követően 20 percenként lélegezni egy diagnosztikai készülékbe, mely a kilélegzett levegő hidrogéntartalmát rögzíti.
Ebből igyál, ha puffadsz: képeken a leghatékonyabb módszerek, amiktől elmúlik!
Nézegess képeket!
ElolvasomA kezelés lépései
A kontaminált vékonybél szindróma terápiája minden esetben a kiváltó ok függvénye. Valamilyen szervi elváltozás, például divertikulum vagy sipoly esetén műtétre van szükség. A túlszaporodott kórokozó baktériumok számának csökkentésére antibiotikumos kezelésre, a bélflóra helyreállításához pedig probiotikum-kúrára lehet szükség.
A panaszok esetén nemcsak azért nem szabad halogatni a kivizsgálást, mert a betegség az életminőséget jelentősen rontó tüneteket okoz. Mivel az immunrendszer 80%-a a bélrendszerben található, nagyon fontos mielőbb helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, mert ezzel hosszú távon további panaszokat lehet megelőzni.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- hasmenés
Gyakran van hasmenésed? Nagyon súlyos dolog állhat a háttérben
- allergia
- kiütés