Gyakran van hasmenésed? Nagyon súlyos dolog állhat a háttérben

Lehet, hogy nem csupán gyomorrontásról van szó.

A hasmenés oka és veszélyei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számtalan oka lehet az ember életét nehezítő hasmenésnek, a gyakori székelési ingernek azonban, amivel együtt jár a széklet állagának, színének változása is, lehet egyértelmű és kevésbé kézenfekvő magyarázata.

Kialakulásáról, kezeléséről és okairól dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológusa mondta el a legfontosabb tudnivalókat.

A legfőbb okok

A vírus vagy baktérium okozta gyomor- vagy bélfertőzések gyakran okozhatják a jelenséget. Az ételmérgezések hasmenést kiváltó hatását szinte mindenki ismeri, de a hashajtók túlzásba vitt fogyasztása is veszélyes lehet.

Az emésztési és felszívódási zavarok is produkálhatják a kellemetlen tüneteket, ugyanakkor kevésbé köztudott, de egyes gyógyszereknek is lehet ilyen mellékhatása, például antibiotikumoknak, vízhajtóknak. A szorbit- és mesterségesédesítő-tartalmú - diabetikus - élelmiszerek, illetve az alkohol gyakori fogyasztása és a stressz is okozhat hasmenést.

Milyen betegségek tünete lehet?

A hosszan fennálló hasi panaszok leggyakoribb oka az irritábilis bél szindróma, amelynél a vizsgálatok szervi eltérést nem igazolnak, a panaszok oka a bél beidegzésének zavara, illetve a megváltozott bélmotilitás, vagyis bélmozgás lehet.

A tüneteket - főként a hasfájást, a hasmenést, az emésztési gondokat - a stressz is fokozza. Idült gyulladásos bélbetegségek is állhatnak a háttérben, mint a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa. Előbbi főként hasi fájdalommal és hasmenéssel jár, utóbbi elsősorban véres hasmenéssel jelentkezik.

Előfordul, hogy a lisztérzékenység okozza a hasmenést, ami gluténmentes diétával elkerülhető. Mindemellett vastagbélpolip vagy -daganat, pajzsmirigy-túlműködés és ételallergia is kiválthat hasi panaszokat és hasmenést, így a kivizsgálás krónikus esetekben mindenképpen szükséges.

Ezeket edd hasmenés ellen! 7 természetes szer, ami gyorsan hat

Nézegess képeket!

Elolvasom

Teendők egyszerű hasmenés esetén

Egy egyszerű gyomorrontásból fakadó hasmenés esetén a diétás szempontok betartásával néhány nap alatt tünetmentes állapot érhető el. Ebben az esetben hagyni kell, hogy a kóros béltartalom kiürüljön. Nem szabad terhelni a szervezetet tartalmasabb étkezésekkel.

A legfontosabb folyamatosan pótolni a szervezet folyadék- és elektrolitveszteségét. A diéta ajánlatos, de szomjazni nem szabad. Hasmenés után érdemes szedni a gyógyszertárakban kapható probiotikumokat, de ez ügyben előzetesen kérd ki a kezelőorvos tanácsát.

Mikor fordulj orvoshoz?

Ha a makacs hasmenés két napnál tovább tart, és más tünetek is jelentkeznek, mint például hőemelkedés, láz, gyomorfájdalmak, fejfájás, hidegrázás, azonnal keresd fel az orvost, hogy minél előbb kiderülhessen a háttérben álló ok. Gyermekeknél azonban nem szabad napokig várni, fontos mielőbb orvoshoz fordulni.

Ismerd meg az AVON mellrák elleni harcát!

Fedezd fel, hogyan támogatjuk az AVON-nál, az emlőrák elleni küzdelmet figyelemfelhívó kampányokkal és kórházi adományokkal. Adománygyűjtő termékeink bevételéből és minden eladott termékünk után 1 Ft-tal járulunk hozzá az emlőrák elleni küzdelemhez és a kapcsolati erőszak megfékezéséhez. Minden adomány hatalmas változást hozhat azok életében, akiknek a legnagyobb szükségük van rá.

Advertisement

Promóció

Ezt is szeretjük