Pillanatok alatt megemeli a vércukorszintet, ha így eszed a kenyeret: nem csak az számít, hogy teljes kiőrlésű-e
A cukorbetegeknek, inzulinrezisztenciásoknak nem kell lemondaniuk a kenyérről, de néhány szempontot érdemes mérlegelniük a fogyasztásakor.
Az egészségügyi állapotuk miatt vagy fogyási szándék okán diétát tartók gyakran nem is az édességekről mondanak le nehezen, hanem a pékárukról, azon belül is a kenyérről.
A kenyér az egyik legnépszerűbb táplálék, gyorsan tartalmas és könnyen elcsomagolható szendvics készíthető belőle, sokan el sem tudják képzelni nélküle a reggelit vagy a vacsorát. Ugyanakkor szénhidráttartalma révén jelentős vércukorszint-emelkedést idézhet elő, amivel a cukorbetegeknek és az inzulinrezisztenciásoknak számolniuk kell.
Kenyér hatása a vércukorszintre
A szénhidrátanyagcsere-zavarokkal, 2-es típusú cukorbetegséggel és inzulinrezisztenciával élők esetében a terápia egyik alappillére a helyes táplálkozás. Kulcsfontosságú a vércukorszint-ingadozás elkerülése, az ugyanis számos úton-módon károsíthatja a szervezetet. A gyors felszívódású, finomított szénhidrátokban gazdag élelmiszerek hirtelen megemelhetik a vércukorszintet, ezt pedig általában az értékek gyors leesése és éhségérzet jelentkezése követi. A lényeg tehát a gyakori félreértéssel szemben nem a szénhidrátok mellőzése, hanem a minőségük, típusuk szerinti válogatás, hiszen nemcsak a desszertek és pékáruk, hanem a zöldségek és a gyümölcsök is tartalmaznak szénhidrátot.
A fehér kenyér magas glikémiás indexű táplálék, így az érintetteknek többnyire nem javasolják a fogyasztását. A teljes kiőrlésű változatok ugyanakkor magasabb rosttartalmuk miatt lassabb vércukorszint-emelkedést, összességében egyenletesebb értékeket biztosíthatnak, így amennyiben valaki nem tud lemondani a népszerű pékáruról, jobban teszi, ha ezeket részesíti előnyben. Az egyéni érzékenységgel viszont minden esetben kalkulálni kell, jelentős különbségek mutatkozhatnak a betegek szervezetének reakciói között.
Azonban nem csak az számít, hogy teljes kiőrlésű-e a kenyér, azt is érdemes mérlegelni, hogy hogyan készíted el, és mi kerül rá.
Mi kerül a kenyérre?
Az, hogy mivel kened meg a kenyeret, sokat számíthat a vércukorszint szempontjából. Általánosságban kijelenthető, hogy a lekvárok, édes kencék nem ajánlottak, de bármilyen szendvicskrémet választasz is, már a boltban érdemes megnézni az összetevők listáját, ugyanis olyan termékek is tartalmazhatnak hozzáadott cukrot, amelyekről nem is gondolnád, így például egyes vajkrémek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Lassíthatod a felszívódást, ha egészséges zsírokban, fehérjében gazdag feltét, így például házi avokádókrém vagy mogyorókrém mellett teszed le a voksod. A felvágottak esetében is jó észben tartani, hogy bizony lehet bennük hozzáadott cukor. Amivel nem lőhetsz mellé, az az, ha a kenyér mellé sok friss, rostdús zöldséget eszel.
Hogy készül?
A friss, fehér kenyér a vizsgálatok szerint gyorsabban emeli meg a vércukorszintet, mint a fagyasztott, majd kiengedett, illetve a pirítós vagy a fagyasztást követő kiengedés után pirítósként elkészített változat.
Bármennyire is furcsa, úgy tűnik, hogy a pirítás csökkenti a glikémiás indexet, holott az általában annál magasabb, minél feldolgozottabb egy adott élelmiszer. Ugyanakkor a pirítóst is érdemes teljes kiőrlésű kenyérből készíteni.
Gyakori hiba, hogy a fogyni vágyók kenyérhelyettesítő, alacsonyabb kalóriatartalmú termékkel kísérleteznek. A puffasztott és extrudált termékek azonban nem jelentenek előnyös választást, már ami a vércukorszintet illeti.
Így jelzi a test a magas vércukorszintet
A magas vércukorszintre különbözőképpen reagál a szervezet, vannak azonban általános figyelmeztető jelek, amelyek segíthetnek a felismerésben. A cukorbetegeknek, inzulinrezisztenciásoknak nagyon fontos tisztában lenniük a tünetekkel.
Így jelzi a test a magas vércukorszintet: a cukorbetegeknek nagyon fontos, hogy felismerjék a tüneteket
A vércukorszint kiugrása nem kívánt állapot, érdemes megtanulni a jeleit.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)