A reggeli már a nap kezdetén meghatározza a szervezet vércukorszintjét, nem véletlen tehát, hogy a dietetikusok arra biztatnak mindenkit, hogy ne feledkezzen meg a napindító étkezésről.
Nem mindegy azonban, mi az első szilárd - vagy folyékony - táplálék, ami lecsúszik. Néhány egészségesnek hitt ételt sem ajánlott üres gymorra fogyasztani.
Éhgyomorra tilos fogyasztani
A szakértők azt vallják, hogy a többszöri, kisebb étkezések egységes energiaellátást biztosítva egészségesebbek, mint az éhezést követő alapos belakmározás. A reggeli félálomban azonban nem mindenki a minőségi ételeket részesíti előnyben, sokan inkább az egyszerűségre és a gyorsaságra törekszenek, ami esetenként káros is lehet. A sietős reggelik sokszor előnytelenül hatnak a belső szervekre, de bizonyos fogyókúrás módszerek is is ártók lehetnek.

Bár sok fogyókúra egy nagy pohár citromos vizet ajánl napindítónak, a gasztritiszre hajlamos, gyomorégéstől szenvedő diétázók jobb, ha elkerülik. A citrusok borzasztóan savasak, így a gyomor nyálkahártyáját kifejezetten irritálják.

A napindító feketének kevesen tudnak ellenállni: a kávé azonban serkenti a gyomor savtermelését, még a koffeinmentes változat is. Ez gyomorégéshez, hosszabb távú fogyasztása pedig akár fekélyhez is vezethet: mindenképp fogyassz mellé valamilyen szénhidrátot vagy egy kevés tejszínt: a tejzsír ugyanis enyhíti a káros hatást.
Fotó: Astrakan Images / Getty Images Hungary

Egy friss, ropogós, illatozó péksütemény igazi álom reggelire, de jobb is, ha valóban a képzeletedben marad: a benne található élesztő ugyanis ingerli a gyomorfalat, az irritáció pedig hosszabb távon a nyálkahártya károsodásához vezethet. Ráadásul puffaszt is, felfúvódva kezdeni a napot pedig felettébb kellemetlen.

A rágózást sokan éhségcsillapító módszerként vetik be, rendes reggeli helyett. Pedig a gyomorsavtermelést megindító cselekvés kevés jóval kecsegtet: a gyomorégésen túl azt is kimutatták, hogy a rágózók gyakrabban esznek gyorséttermi kosztot. Szakértők emellett azt javasolják, hogy a természetes édesítős változatok mellett tedd le a voksod, és csak rövid ideig rágózz, ha mégis olthatatlan vágyat érzel iránta.

A non-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek, mint az aszpirin, vagy a paracetamoltartalmú pirulák üres gyomorra fogyasztva súlyos esetben gyomorvérzéshez is vezethetnek. Fontos, hogy valamilyen energiaforrással együtt vedd csak be őket - már tejjel lenyelve is pozitívabb lesz a fogadtatásuk a gyomrodban.

Tökéletesen egészséges reggelinek tűnhet egy pohár natúr joghurt: azonban nemcsak túl kevés energiát szolgáltat, de éhgyomorra fogyasztva a tejsavbaktériumokat azonnal elpusztítja a gyomorsav, mielőtt azok kifejthetnék az emésztésre gyakorolt jótékony hatásukat. Gyümölccsel, és chiamaggal, esetleg zabkorpával vagy lenmagpehellyel feltuningolva azonban megfelelő tápanyagforrás lesz.
Fotó: sorrapong / Getty Images Hungary

A vonzóbbnál vonzóbb címkékkel ellátott bolti gabonapelyhek sajnos szintén nem olyan egészségesek, mint amilyennek beállítják őket. Legtöbbjük sok hozzáadott cukrot tartalmaz, ezáltal a vércukorszintet a péksüteményhez hasonló módon emelik meg. Készítsd el otthon, cukor nélkül, friss gyümölcsökkel és natúr zabpehelyből!

Bár egy finom szendvics elengedhetetlen része valamilyen felvágott, a füstölt, feldolgozott bolti szalámik általában rengeteg sót tartalmaznak, amivel megemelik a vérnyomást. Tartós fogyasztásuk krónikus problémához is vezethet, amit esetenként csak gyógyszeres kezeléssel gyógyítható.
(Képek: Getty Images Hungary, Unsplash, Pixabay.)
Prémium vitaminok szerves forrásából
Fedezd fel a BioTechUSA új, prémium étrendkiegészítőit, melyeket a természet által inspirált hatóanyagok gondos válogatásával alkottunk meg a szervezetünk optimális működésének támogatására. A funkcionális termékek tökéletesen kiegészítik egymást, így teljeskörű megoldást nyújtanak a legmagasabb szintű napi rutinhoz.
Promóció