3 könnyű, otthon végezhető nyújtó gyakorlat hátfájás ellen: szakértő mondta el, hogyan kell pontosan elvégezni őket

A hátfájás megelőzésére érdemes kipróbálni a cikkben részletezett nyújtó gyakorlatokat.

Hátfájás elleni gyakorlatok otthon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egész napos ülőmunkától, az ülő életmódtól és a túlzásba vitt edzéstől is kialakulhat hátfájás - bár be kell vallani, az előbbi sokkal gyakoribb. A rendszeres nyújtás segít megőrizni a flexibilitást, csökkenti a sérülésveszélyt és megelőzheti a hátfájást, derékfájást.

Gyöngyösiné Gutlébeth Nikoletta, a FájdalomKözpont gyógytornásza három könnyen kivitelezhető gyakorlatot ajánlott, és a személyre szabott gyógytorna jelentőségére hívta fel a figyelmet. 

Hátfájás elleni gyakorlatok otthon

A nyújtó gyakorlatok végzése előtt fontos tisztázni, hogy valaki mozgásszervi problémával, sérüléssel, esetleg komoly és/vagy akut hátfájással bajlódik-e. Ugyanis ha igen, akkor mindenképpen ajánlatos ortopéd orvossal konzultálni, mielőtt bármilyen új mozgásformába kezdene. Ha pedig esetleg a kivizsgálás során még egy diagnózis is születik, mindenképpen egyeztetni kell az orvossal és a gyógytornásszal az ajánlott és kerülendő edzésről, gyakorlatokról. Amennyiben azonban valaki megelőzés céljából végezné a nyújtást, az alábbi szabályok betartásával otthon is megteheti azt.

GettyImages-87418878
  • A hideg izmok nyújtása sérüléshez vezethet, ezért érdemes 5-10 percig könnyű bemelegítést végezni, mint például egy kis gyaloglás, helyben futás, lehetőség szerint szobabiciklizés, akár egy kis tánc.
  • Mindig lassúak legyenek a nyújtás során a mozdulatok, kerülendőek a hirtelen, éles váltások.
  • Addig a pontig próbálj eljutni, ahol enyhe feszülést érzel - ez még biztonságos szint lehet.

3 könnyű nyújtó gyakorlat az egészséges hátért

A gerinc nyújtása

Feküdj a hátadra a padlón talpra húzott lábakkal. Jobb karodat nyújtsd a fül mellé, jobb lábat a szőnyegre nyújtsd ki, és sarokkal lefelé nyújtózz meg, ezzel két irányba széthúzva a gerincet. Vegyél nagy levegőt, kifújásra engedd vissza a kart törzs mellé, és az ellenoldali karral ismételd meg ugyanezt a mozdulatot, majd összekulcsolt kezekkel nyújtózz felfelé a sarkokat továbbra is lefelé tolva. Ezt követően a bal lábat nyújtsd ki, először az azonos oldali karral nyújtózz, majd az ellenoldalival, végül mindkét karral. Ismételd meg ötször.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Elongáció

Oldalt fekvő helyzetben helyezkedj el, az alul lévő kart a fej alá téve, mindkét lábat behajlítva. Nagy levegőt véve a fölül lévő karral nyújtózz a fül mellé, a lábat nyújtsd ki a sarokkal lefelé, majd kifújásra hashoz húzd a lábat, és gömbölyödj össze. Ennél a gyakorlatnál is öt ismétlést végezz el.

Hajlítás és nyújtás - négykézláb

Helyezkedj el négykézláb a padlón, a kezek legyenek a váll alatt. Lassan előrelépkedve a kezekkel homoríts a háttaddal, ebben a pozícióban maradj 5 másodpercig. Majd lépkedj vissza a kiindulóhelyzetbe, és annyira ülj rá a sarkaidra, amennyire csak jólesik, miközben a kezek továbbra is a földön maradnak kinyújtva, vagyis vedd fel a jógából ismert child/gyerek pozíciót. Itt is pihenj 5 másodpercet. Ezután állj vissza a kezdő pozitúrába, és az egész mozdulatsort ismételd meg ötször.

Van, amikor gyógytornászra van szükség

- A nyújtás alapvetően segít ellazítani az izmokat, és azáltal, hogy fejleszti az izomerőt is, szerepet játszik a hátfájás, derékfájás megelőzésében is. Ezek a rövid gyakorlatok alapvetően a prevenciót szolgálják, de azoknak sem szabad az inaktivitásba menekülni, akik már a hátfájdalomtól szenvednek. Nekik igyekezniük kell megtalálni a hozzájuk leginkább illeszkedő mozgásformát. Ez lehet például jóga, pilates, gerinctréning, Body Art, callanetics, tánc, lovaglás, úszás - hangsúlyozza Gyöngyösiné Gutlébeth Nikoletta.

GettyImages-1448121560

De mindenekelőtt a személyre szabott, szegmentstabilizáló gyógytornát ajánlatos elkezdeni, hiszen ez erősítheti meg a gerinc menti izmokat annyira, hogy a további mozgásformák is biztonsággal végezhetők legyenek. Sőt, legtöbbször az automatikusnak hitt mozdulatok, a mozgásmintáink is - mint lehajlás, emelés - hátfájdalmak esetén újratanulandók a gyógytornász segítségével. 

Olvass tovább: 8 gyakorlat, ami javítja a testtartást, és csökkenti a fájdalmakat

A tartásjavító, nyújtó gyakorlatok a stresszoldásban és a hátfájás csökkentésében is segítenek.

8 gyakorlat, ami javítja a testtartást, és csökkenti a fájdalmakat: végezd őket minden nap végén

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük