A fülzúgás az agykéreg zavara: mit lehet tenni, ha hosszan fennáll?
A fülzúgás rendkívül gyakori Magyarországon, sokan azonban nem tudják, milyen tünetekre érdemes odafigyelni.
A közhiedelemmel ellentétben a fülzúgás nem a fül megbetegedése, hanem egy „szoftverzavar” az agykéregben. A fülzúgás egy „hibás program”, amit mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a teljes megsüketülés után is megmarad a zúgás.
Prof. dr. Gerlinger Imre, a Duna Medical Center fül-orr-gégésze szerint a betegek száma körülbelül 400-450 ezerre tehető ma Magyarországon.
Mi pontosan a fülzúgás?
A fülzúgás legtöbbször az érintett által jól tolerált hangjelenség, amely lehet szubjektív vagy objektív. A belső fül eredetű szubjektív fülzúgást csak az érintett hallja, általában magas frekvenciájú, ciripelő vagy sípoló, folyamatos hangként.
A probléma mértéke teljesen egyénfüggő: egy egészen enyhe tinnitus, azaz fülzúgás is okozhat depressziót vagy alvás- és koncentrációzavart, míg mások meglepően jól viselik a kellemetlen, már-már elviselhetetlen értékekkel rendelkező tüneteket.
De ki gondolta volna, hogy létezik objektív fülzúgás, amely olyan hangjelenséget jelent, amit nemcsak a beteg, hanem a környezetében lévők is észlelnek? Utóbbit egyes izmaink rendellenes működése okozza.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Sokan az gondolják, hogy a fülzúgás során saját véráramunkat érzékelik, ám ez az állítás csak bizonyos esetekben igaz. Ha a halántékcsontban vagy annak környékén vérbőség alakul ki az erekben, valóban pulzáló jellegű fülzúgást okozhat, de ez viszonylag ritkán fordul elő, és nehezebben is kezelhető.
Az „örökös zaj” oka
A fülzúgást generálhatja a fület ért károsodás, mint például koncerten való részvétel vagy a fül- és fejhallgatók terjedésével minket ért zajártalom.
De stressz is okozhatja a tünetet: egy nehezebb időszakot, halálesetet vagy akár még párkapcsolati problémát követően is kialakulhat fülzúgás. Ilyenkor pszichológus bevonása válhat szükségessé.
Nagymamád tudta, mit adjon rá: 8 gyakori baj házi gyógymódja
Nagymamád is ismerhette, alkalmazhatta, most te is előveheted a következő házi gyógymódokat, melyeket ma is érdemes bevetni ahelyett, hogy azonnal mindenféle gyógyszerrel próbálkoznál. Természetesen, ha a tünetek nem enyhülnek, mindenképp orvoshoz érdemes menni.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- fertőzés
- egyensúly
Mi áll a fülcsengés hátterében? Több betegség is kiváltó ok lehet
- sérülés
- gyógyulás