Fejfájás esetén milyen vizsgálatra kell menni? Súlyos betegséget előzhetsz meg vele
Sokan nem tudják, kihez forduljanak a visszatérő, szúró, görcsös vagy migrénes fejfájással.
A gyakran visszatérő fejfájás nemcsak a közérzetet teszi tönkre, de súlyos betegségekről is árulkodhat első tünetként, ezért nagyon fontos komolyan venni. Ha a fájdalom rendszeressé válik, orvosi segítségre van szükség.
Akár görcsös, migrénes fájdalomról van szó, vagy hasogató érzésről, első körben a háziorvos felkeresését nem szabad sokáig halogatni. Mivel a fájdalmakat gyakran a magas vérnyomás okozza, először ezt méri meg az orvos. A fájdalom erősségétől és jellegétől függően viszont nagy valószínűséggel további vizsgálatokra is beutal.
Első a vérkép
A vérvizsgálat rengeteg problémát képes megmutatni a szervezetben, akár hiánybetegséget vagy gyulladást is, ezért, ha nem biztosan ismert a fájdalom oka, például nem egy influenzás megbetegedés velejárója a fájdalom, egy teljes vérkép sokat segít.
A vérvizsgálat megmutatja, szükséges-e további vizsgálat az okok kiderítésére. A fejfájás akár egy vashiányos vérszegénységet is jelezhet, de a folsav hiánya is okozhatja, a magas TSH-szint pedig pajzsmirigyproblémára utalhat - ezeket tehát egy olyan laborvizsgálat is kideríti, mely a panaszok alapján előírt paramétereket tartalmazza.
Doppler-ultrahang
Ha a fejfájást szédülés, vérnyomásprobléma és látászavar is kíséri, géllel végzett ultrahangos vizsgálatra utalhat be az orvos. A képalkotó vizsgálat az érrendszeri problémákat világosan megmutatja: az érszűkületet vagy meszesedést egyaránt, a nyaki ereket is gyakran vizsgálják vele. A gyors, mellékhatásoktól mentes vizsgálat szinte minden kórházban elérhető az országban.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
CT- és MRI-vizsgálat
Migrén, esetleg hosszan fennálló, erős gyulladás esetén a háziorvos CT- vagy MRI-vizsgálatra is beutalhat. Ezek a vizsgálatok a legpontosabban meghatározzák a probléma forrását, a fájdalom kiindulópontját: rávilágíthatnak idegrendszert érintő könnyebb és súlyosabb betegségekre, érrendszeri vagy autoimmun zavarokra, esetleg daganatra is.
Nyaki gerincröntgen
A röntgenvizsgálatra kimondottan akkor utal be a háziorvos, ha a fejfájás nyaki eredetű, szédüléssel, nyakmerevséggel, hátfájással társul. Ilyenkor szokásosan két irányból készítik a felvételt, szemből és oldalról. Ezt a speciális vizsgálatot ritkábban végzik, de rávilágít, ha a fejfájás a csigolyák rendellenességeiből, a rossz tartásból vagy a terhelésből ered-e.
10 hétköznapi étel, ami súlyos migrént okozhat: ha hajlamos vagy rá, kevesebbet fogyaszd
Nézegess képeket!
Elolvasom(Fotók: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- fejfájás
- tünetek és betegségek