Gyakran fáj a fejed reggel? Egyszerű ok is állhat a háttérben

A szakértő szerint érdemes figyelni a jeleket.

migrén (3)
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nyaki merevség lehet átmeneti és tartós állapot is, mely jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társul mellé.

Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, melyekkel orvoshoz kell fordulni.

Fejfájást is okozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és a nyak mozgatásának nehézsége, mely főként a fej oldalra fordításakor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennáll a merevség.

Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy meghúzzuk a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is. A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Gyakori és ritka okok a háttérben

A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, mely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán.  Előfordul továbbá, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Ha a nyakmerevségnek nincs konkrét eseményhez köthető oka, nehezebb lehet beazonosítani a panasz forrását. Néha a merevség a nyaki gerinc valamiféle rendellenességére utal. Kisebb valószínűséggel, de megjelenhet okként a nyaki porckorongsérv, a degeneratív nyaki gerincbetegség, a degenaratív nyaki ízületi betegség - ostheoarthritis -, illetve olyan ritkább betegségek, mint a tumor vagy bizonyos fertőzések. Ez utóbbiról tudni kell, hogy agyhártyagyulladás tünete is lehet a hirtelen kezdődő, erős fejfájás és nyakmerevség, mellyel viszont haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.  

Mikor érdemes segítséget kérni?

Páll doktor tapasztalatai szerint az esetek többségében a merevség és a fájdalom néhány nap vagy egy hét alatt elmúlik. Természetesen ezen idő alatt is szükség lehet vény nélküli fájdalomcsillapításra, hideg-meleg borogatásokra, de mindenkinél egyéni, mennyire viseli a fájdalmat, mennyire befolyásolja a panasz az életét, esetleges korábbi tapasztalataiból kiindulva mennyire tart a kiújulástól.

Ugyanakkor a szakértő lebeszélne a nyakmerevítő önkéntes használatáról, helyette javasolja a normál aktivitás fenntartását, amennyire lehetséges. Ezt a speciális segédeszközt csak orvosi rendelvényre szükséges használni. Erről és a szükséges további kezelésekről, eljárásokról mindenképp csak a diagnózis után szabad dönteni.

Ha tehát nem múlik el a panasz egy hét alatt, esetleg fokozódik is, vagy már többedszer jelentkezik, feltétlenül ajánlott a kivizsgálás. Ha a gyakori okok egyike áll a háttérben, akut esetben gyors segítséget jelenthet a helyi, célzott gyulladáscsökkentő injekció. Hosszútávon pedig jó hatású lehet a természetes hatású lökéshullám-terápia, az orvosi kollagéninjekció, illetve prevenciós hatása miatt is feltétlenül ajánlott a funkcionális gyógytorna és gyógymasszázs.

Ezt is szeretjük