Elfelejtett fogamzásgátló: hány óra telt el az utolsó tabletta óta?
Mi az az időintervallum, amin belül még nem kell aggódnod?
Napjainkban világszerte több tízmillió nő szed fogamzásgátló tablettát. Nem véletlenül, hiszen a nem kívánt terhesség megelőzésének legbiztonságosabb módszere.
Természetesen ez csak abban az esetben igaz, ha megfelelően szeded, mindig ugyanabban az időpontban veszed be, nem marad ki egyetlen tabletta sem.
Fogamzásgátló tabletta: hány órát csúszhatsz vele?
A fogamzásgátló tablettából napi egyet kell beszedned, mindig ugyanabban az időpontban. A pontosság azért fontos, mert a nagy időkülönbségek veszélyesek lehetnek a hormonszintre nézve, megnövelik a nem kívánt terhesség rizikóját - különösen a csomag elején és a végén lévő tablettáknál lényeges ez.
12 órás türelmi idő
A legtöbb fogamzásgátló tabletta 12 órás csúszást engedélyez. Ha tehát jellemzően reggel 7-kor szeded, ám valamelyik nap teljesen kiment a fejedből, és csak este 19 órakor ugrik be, vedd be, és nem kell tartanod a nem kívánt terhességtől. A következő tablettát azonban a megszokott időben vedd be. Természetesen, ha mindig össze-vissza szeded az antibébi-tablettát, rendszeresek a 12 órás csúszások, azzal megnöveled a teherbeesés kockázatát.
Kimaradt fogamzásgátló tabletta
Érdekes, hogy egy 2014-es felmérés szerint a magyar nők több mint 50%-a szerint semmilyen kockázatot nem jelent egy kimaradt tabletta. Mindössze 3%-uk van tisztában azzal, hogy egyetlen elfelejtett pirula is elegendő lehet a nem kívánt terhességhez.
Telitalálat aranyér ellen!
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivatonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Patikában kapható gyógyászati segédeszközök.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Első, második vagy harmadik hét?
Ha az első héten felejtettél el egy tablettát, amint eszedbe jut, pótold - akkor is, ha az a következő napival egy időre esik. Ilyenkor azonban a következő hét napon kiegészítő védekezés - például óvszer - szükséges. Amennyiben a második héten maradt ki egy tabletta, ugyanez a teendő, de ilyenkor nem szükséges kiegészítő védekezés. A harmadik héten két lehetőség kínálkozik.
Az egyik, hogy beveszed a kimaradt tablettát, amikor eszedbe jut - még ha ez egy időpontra is esik a következő tablettával. Ilyenkor azonban a következő levél megkezdése előtt ne tarts hét nap szünetet.
Ha ez nem szimpatikus, akkor egyszerűen kezdd el korábban a hétnapos tablettaszünetet - melynek első napja az elfelejtett tabletta napja lesz. Ebben a hét napban kell jelentkeznie a menstruációnak. Amennyiben nincs vérzés, fordulj orvoshoz.
Kinek nem ajánlható a tabletta?
Kattints az alábbi videóra, ha kíváncsi vagy, milyen kizáró okai lehetnek a tablettaszedésnek a nőgyógyász szerint.
Így ne felejtsd el!
Érdemes a tabletta időpontját valamilyen rendszeres napi cselekedethez vagy ismétlődő eseményhez kötni: ez lehet a reggeli fogmosás, a déli harangszó vagy akár a vacsora. Gondold végig alaposan, hogy milyen időpontot választasz, hiszen lehet, hogy hétköznap reggel hétkor mosol fogat, ám a hétvégén ez akár órákkal is eltolódhat.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- fogamzásgátló
16 évre szóló fogamzásgátló chip: így néz ki a jövő antibébije!
- történelem
- megelőzés