Ezt teszi a testeddel a sok cukor: nem csak elhízást okozhat

A cukor túlzott fogyasztása elképesztően káros hatással bír a szervezetre, és nem csak makacs zsírpárnákat okozhat.

Cukor hatása a szervezetre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon több mint egymillió cukorbeteg él, amely jól mutatja, hogy hazánk lakossága vajmi kevés figyelmet fordít az egészséges életmódra. Különböző genetikai, hajlamosító tényezők is közrejátszhatnak a kialakulásában, de a kettes típusú cukorbetegség általában a helytelen étrend következményeként jelentkezik.

Miért fontos beszélni a cukorfogyasztásról? A WHO ajánlása szerint naponta maximum hat teáskanálnyi cukrot szabadna bevinni a szervezetbe, amit viszonylag nehéz tartani, tekintve, hogy a legtöbb élelmiszer bővelkedik hozzáadott cukrokban. Így még ha valaki azt hinné, hogy ő nem érintett ebben a problémában, lehet, hogy ő tudtán kívül mégis túl sok cukrot fogyaszt.

A cukor hatása a szervezetre

Növeli a zsigeri zsírt

A cukorban és fruktózban magas étrend arra ösztönzi a testet, hogy elraktározza a zsírt. A májban is ezt a hatást váltja ki, ami miatt nem alkoholos zsírmáj alakulhat ki. Érdemes ellenőrizni az élelmiszerek címkéjén lévő összetevőket, és olyat választani, ami nem tartalmaz hozzáadott cukrot, vagy a listában lehetőleg hátul szerepel ez az anyag. 

GettyImages-1383494800

Szívbetegséget okozhat

A cukorfogyasztás növeli az inzulinszintet, ami ha túl magas, befolyásolja az izomsejtek működését is, és megemeli a vérnyomást. Ehhez hozzátartozik az, hogy megnő a vérben a trigliceridszint, ami pedig plakkokat okozhat a véráramban, gátolva ezzel az oxigén eljutását a szívhez és egyéb szervekhez. Ennek az állapotnak nagyon veszélyes következményei lehetnek. Legtöbbször azok szenvednek magas koleszterintől, akiknek az étrendje bővelkedik hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerekben.

Növeli az Alzheimer-kór kockázatát 

A zsíranyagcsere-zavar az agyműködést is befolyásolja, azoknak, akik  inzulinrezisztenciától szenvednek, az agyuk számára is nehéz feldolgozni a glükózt, ami a memóriazavarral járó Alzheimer-kór kialakulását segíti elő. 

Depressziót okozhat

Azok, akik magas cukortartalmú ételeket fogyasztanak, 40%-kal nagyobb eséllyel szenvednek depresszióban, mint mások. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki miatta

Ugyan a cukorfogyasztás közvetlenül nem okoz 2-es típusú diabéteszt, de az állapot azoknál alakul ki leggyakrabban, akik túlsúlyosak. Az elhízáshoz pedig egyenes út vezet a magas kalóriatartalmú, cukros ételek fogyasztásával, így közvetve mégis diabéteszhez vezethet. 

A cukor főbb forrásai közé tartoznak a különböző szószok, a zsírszegény joghurtok, a reggelizőpelyhek, a konzervgyümölcsök, a müzliszeletek, vagy a gyümölcslevek.

Olvass tovább: 8 meglepő élelmiszer, ami hozzáadott cukrot tartalmaz

Érdemes áttanulmányozni az élelmiszerek csomagolásait, mert olyanok is tele vannak cukorral, amikről nem gondolná az ember.

8 meglepő élelmiszer, ami hozzáadott cukrot tartalmaz: ezért kell megnézni a címkéket

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük