Bizonyították: a népszerű gyógynövény nem jó megfázásra
Egy 2010-es amerikai tanulmány cáfolja, hogy a bíbor kasvirág hatásos lenne influenza és megfázás ellen.
A bíbor kasvirág - latinul Echinacea purpurea - az észak-amerikai indiánok egyik bevált természetes immunerősítője volt. Századokon keresztül alkalmazták a kígyómarás ellen, illetve sebgyógyításra is. Az európai telepesek körében is népszerű lett - olyannyira, hogy Nagy-Britanniában rövid időn belül kerti növény lett belőle.
Napjainkban a természetgyógyászat is előszeretettel alkalmazza a növényt, elsősorban a nátha és influenza megelőzésére, kezelésre. Egy 2010-es amerikai kutatás azonban cáfolja az Echinacea hatékonyságát.
Kasvirágfajták
A kasvirágnak kilenc különböző faja létezik, melyek közül hármat - Echinacea angustifolia, Echinacea pallida, Echinacea purpurea - is használnak egészségügyi célokra. A növény gyökerét, virágzatát, szárát, levelét több száz gyógyszeripari termék tartalmazza. Több hatóanyagáról is úgy vélik, immunerősítő tulajdonsággal bír.
Az Echinacea hatásai
A kasvirágot természetes fertőzésgátlónak tartják vírusok, gombák és baktériumok ellen. A szakemberek immunerősítő hatását annak tulajdonítják, hogy a sejtek a gyógynövénynek köszönhetően hatékonyabban termelnek egy bizonyos antivirális vegyületet, az interferont. Mivel azonban ez a hatás viszonylag rövid időn belül megszűnik, fertőzések ellen ajánlják, hogy naponta több alkalommal - akár ötször - is használd a kasvirágot.
Külsőleg - bőrproblémákra
Szakemberek szerint az Echinacea különböző bőrbetegségek esetén is alkalmazható. A kasvirágból készült folyadékot kipróbálhatod külsőleg apróbb sérülések, ekcéma vagy kisebb égési sebek esetében.
Kasvirág különböző kiszerelésekben
Az Echinacea sokféle formában kapható. A természetgyógyászok leggyakrabban a folyadékot javasolják, mely lehet frissen préselt lé vagy alkoholtartalmú oldat is. Kesernyés íze miatt azonban sokan szívesebben választják a tablettát vagy a kapszulát.
A Wisconsin Egyetem cáfolata
Egy, a Wisconsin Egyetemen nemrégiben végzett kutatás azonban cáfolja az Echinacea hatékonyságát. A vizsgálatot - mely ellentmond a korábbi tudományos eredményeknek - az Annals of Internal Medicine című folyóiratban közölték.
A kísérletről
A kísérlet során 719 12 év 80 év közötti embert vizsgáltak. A kísérleti alanyokat három csoportba osztották. Az egyik csoport a megfázás kezdetétől szedett bíborkasvirág-hatóanyagot tartalmazó tablettát, a másik csoport tagjai placebót kaptak, míg a harmadik csoport nem szedett semmit.
A vizsgálat öt napig tartott, az első napon 10 gramm szárított echinaceagyökérnek megfelelő tablettaadagot kaptak az első csoport tagjai, a következő négy napon a felét. Mindhárom csoport feljegyezte a tüneteket. Ez alapján a kutatók úgy találták, hogy a kasvirágot használó és a másik két csoport egészségi állapota között nem mutatkoztak szignifikáns különbségek. Eredményeik azt mutatták, hogy a kasvirág használata mindössze hét-tíz órával rövidítette le a felépülési időt, és nem csökkentette a tünetek súlyosságát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Naponta hányszor?
Arra azonban nem tért ki a kutatás, hogy az 10, illetve 5 gramm kasvirág-hatóanyagot napi egy alkalommal vették be a kísérleti alanyok, vagy több részre osztották el. Mivel az Echinacea immunrendszerre gyakorolt hatása viszonylag hamar megszűnik, megelőzésként napi három alkalommal kell használni, már kialakult fertőzés esetén pedig érdemes napi öt adagra elosztani a 10 gramm hatóanyagot.
OLVASD EL EZT IS!
- öngyógyítás
- influenza
3 természetes módszer influenza ellen
- gyógynövény
- grépfrút
A 4 legjobb természetes immunerősítő az influenzaszezonra
- tea
- gyógynövény