Az epebetegségtől a cukorbetegségig: ezek a diéták legfontosabb szempontjai

A gyógyszeres kezelésen felül a diéta szerepe sorsdöntő lehet egyes betegségek esetén.

Betegségek diétája
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az étkezés nagyban befolyásolja a közérzetet és az egészséget, nem véletlen, hogy a nem megfelelő táplálkozásból rengeteg betegség fakad.

A kóros állapot pedig javítható, ha megfelelő az étrend. Nemcsak az elhízásból fakadó betegségek orvoslhatóak így, sok más tünet is enyhíthető helyes táplálkozással.

Az étrend összeállítása

A diagnózis után a komplett étrend összeállítása semmiképp sem a beteg feladata. Fontos dietetikussal konzultálni, aki személyre szabott tervet ad a páciens kezébe. Néhány alapvető szabályt azonban összeszedtünk az étkezés és betegségek kapcsolatáról segítségképpen.

A fehérjebeviteli túlzások elkerülésére a hús aránya egyszerűen csökkenthető krónikus vesebetegség esetén a töltött ételekkel. Az ételeket ne sózd túl, hiszen a kiválasztórendszer megbetegedése az ásványi anyagok szintjét is befolyásolja.
Fotó: Jupiterimages / Getty Images Hungary
A szív- és érrendszeri panaszok esetén a sószegénység, illetve a telítetlen zsírsavak fogyasztása előnyösen hat a szervezetre. Az olívabogyó és más zöldségek kombinációja teljes kiőrlésű tésztával például remek választás.
Fotó: Barbara DudziÅska / Getty Images Hungary
Köszvényes betegnél a magas purintartalmú ételek azok, amelyek az alkohol mellett rohamot válthatnak ki. A fehérjékben található aminosav kerülésével megelőzhető a fájdalom - például egy natúr lecsóval.
Fotó: tycoon751 / Getty Images Hungary
A máj megbetegedésénél az alkohol szigorú tiltásán felül bizonyos májvédő aminosavak fogyasztása segíthet a javulásban: a spenót a benne található metionin miatt kiváló opció egy ebédhez. A fehérjefogyasztásra szintén ügyelni kell - de amíg nincsenek szövődmények, nincs szükség drasztikus tiltásra.
Cukorbetegség esetén a szénhidrát-anyagcsere zavara áll fenn: ezért ennek a tápanyagnak a minőségére és mennyiségére kell a legfokozottabb hangsúlyt helyezni. Fogyassz teljes kiőrlésű, barna gabonatermékeket és rengeteg zöldséget. A finomított liszt, a cukor viszont nem ajánlott.
Daganatos megbetegedések esetén az orvosi kezelés mellett a rostbevitelre és a megfelelő energiaellátottságra kell helyezni a hangsúlyt. Zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák és lehetőség szerint félzsíros vagy zsírszegény fehérjeforrások szerepeljenek az étrendben!
Sok epebetegnek problémát okoz a rostok fogyasztása, de nem szabad teljesen kiiktatni az étrendből. Mindemellett a zsír- és cukorbevitelt minimálisra kell csökkenteni, így elkerülhetők a görcsök. Szerencsére még sok epekímélő fogás akad.
Fotó: tenkende / Getty Images Hungary
Krónikus hasnyálmirigy-gyulladás esetén szigorúan tilos az alkohol fogyasztása, beleértve a konyakmeggyes bonbont vagy a rumos teát is. A zsírbevitel egyéni toleranciától függ, de óvakodj a nagy mennyiségű zsiradék elfogyasztásától!

A képek forrása: Getty Images Hungary.

Kontroll

Bármilyen krónikus betegségben szenvedsz, ne feledkezz meg a rendszeres kontrollról! Drasztikus étrend- vagy életmódbeli változtatások előtt is feltétlenül konzultálj kezelőorvosoddal, ne magadnak akard átállítani a gyógyszeradagot, ha esetleg úgy érzed, túl sok vagy túl kevés a felírt mennyiség. 

Tele vannak antioxidáns vitaminokkal

Az antioxidáns hatású zöldségek és gyümölcsök a betegségek megelőzésében is hatékonyak.

Tele vannak antioxidáns vitaminokkal: 10 tökéletes étel a rák és a szívbetegség ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük