Kiderült, mi okozza a PCOS-t: már magzati korban eldől
A PCOS napjainkban már szinte népbetegségnek számít.

- Merész, de roppant nőies divatszín veszi át az uralmat a szezonban: a neonrózsaszín még mindig tud újat mutatni »
- Az 53 éves Gillian Anderson elbűvölően nőies: ilyen natúr fotók rég készültek róla »
- Illatos, frissítő testpermet házilag a kedvenc illóolajodból: egyszerűbb elkészíteni, mint gondolnád »

- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
- Ki volt Az arany ember szerelme Jókai művében? Kvíz a kötelező olvasmányokból
A policisztás ovárium szindróma a nőgyógyászati, valamint endokrin eltérések és tünetek mellett a nehezített teherbeesés egyik vezető okának is tekinthető, így nem csoda, hogy számos kutatás irányul a felderítésére.
Egy nemrégiben megjelent közlemény nagy lépést jelent a folyamatok megértésében - erről mesél dr. Lőrincz Ildikó, a Budai Endokrinközpont nőgyógyász-endokrinológusa.
PCOS: már magzati korban eldől
Senki számára nem újdonság, miszerint a várandósság alatti kilenc hónap mennyire fontos a születendő gyermek egészsége szempontjából. Éppen ezért a kismamának nagy figyelmet kell fordítania életvitelére, táplálkozására és esetleges betegségeire, ugyanis mindez komoly befolyást gyakorol a magzatra is.

Kutatók nemrégiben megállapították, hogy a PCOS kialakulásának oka már az anyaméhben eltöltött időre tehető, mivel az anya PCOS-szindrómája nagymértékben hozzájárul a nőnemű magzat hormonzavarához. Az állapot során ugyanis magas az LH, a GnRh, valamint az AMH szintje is, mindez pedig komoly befolyást gyakorol a magzat méhen belüli egészségére, fejlődésére.
Mindehhez érdemes tudni, hogy az AMH szintje egészséges esetben terhesség során csökken - ezzel szemben PCOS fennállása esetén még ekkor is nagyobb mennyiségben van jelen. Egérkísérletek alapján a kutatók megállapították, hogy magas AMH esetén megnőtt a várandós állatok vérében a tesztoszteronszint, valamint csökkent a placenta tesztoszteron-átalakító képessége. Ennek hatására a nőnemű magzatoknál csökkent az ösztradiolszint, megnőtt a tesztoszteron mennyisége, így később PCOS alakul ki náluk, mivel a zavar fokozott működésre készteti a GnRh-termelő neuronokat. Ez azonban GnRh-antagonista kezeléssel megszüntethető, és így a PCOS-szerű tünetek is megszűnnek - így tehát lehetséges, hogy a jövőben GnRh-antagonista-kezeléssel kezelhetővé válik a PCOS.
- Felvetődik tehát, hogy GnRh-antagonistáknak nagy szerepük lesz a PCOS kezelésében, a tünetek mérséklésében, bár ezek bevezetése a mindennapokba még időbe telik. Bízzunk benne, hogy a vizsgálatok gyorsan haladnak, hogy mielőbb egy még hatékonyabb és eredményesebb kezeléssel segítsük a pácienseinket - mondja dr. Lőrincz Ildikó.
A PCOS jelenlegi kezelése
- A PCOS kezelése jelenleg nőgyógyász és endokrinológus bevonásával történik. A terápia - mivel a PCOS gyakran inzulinrezisztenciával társul - mozgást, személyre szabott diétát és gyakran gyógyszeres kezelést foglal magában, melyet ki lehet egészíteni inozitol-táplálékkiegészítő alkalmazásával, valamint AVIVA-tornával - mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Budai Endokrinközpont nőgyógyász-endokrinológusa.
A PCOS bőrtünetei
A PCOS okozhatja a menstruáció elmaradását, de a hormonális probléma gyakran bőrtünetekkel is kommunikál. A következő képekkel megmutatjuk, mire érdemes figyelni.
Képek: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!

- egészség
- kezelés
Új módszer a PCOS kezelésére: más is segíthet a gyógyszerek mellett

- influenza
- pajzsmirigy
Vigyázni kell a vízhajtó, gyulladáscsökkentő teával: ennyi a napi maximum belőle

- életmódváltás
- pcos