A méhet érintő 3 veszélyes betegség tünetei

Vedd komolyan!

A mióma, a méhpolip, illetve a méhrák első jeleit tapasztalva minél előbb fordulj orvoshoz!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha méhet érintő betegségről van szó, valószínűleg elsőként a méhnyakrák ugrik be. A kór kétségkívül veszélyes, és a mellrák után a második leggyakoribb nőket érintő daganatos megbetegedés.

Mellette azonban kevés szó esik más méhbetegségekről. Cikkünkből további három - jó-, illetve rosszindulatú - daganatos betegséget ismerhetsz meg, melyek a szervet fenyegetik.

Mióma - kötőszöveti daganat

A mióma a méh jóindulatú daganatos megbetegedése, mely simaizomrostokból, illetve rostos kötőszövetből fejlődik ki. A daganat mérete meglehetősen tág határok között mozog: a borsószemnyitől egészen a gyermekfej méretűig terjedhet. Az ösztrogénfüggő elváltozás igen gyakori: a 35 év feletti nők 30%-ánál kialakul. Kezdetben nem jár panasszal, ám ahogy nő, egyre több jellel hívhatja fel magára a figyelmet.

Tünetek

  • Haspuffadás.
  • Gyakori vizelési inger.
  • Erős vérzés és görcsök.

Gyermektelen nők esetében gyakrabban fejlődik ki, és a meglévő daganat a klimaxszal járó hormonális változások hatására összezsugorodik.

Amennyiben nem okoz panaszokat, elegendő a félévenkénti nőgyógyászati kontrollvizsgálat, ám, ha kellemetlen tüneteket idéz elő, vagy gyermeket szeretnél még, szükség van műtéti beavatkozásra.

A myomectioma során a méhet épen hagyják, csupán a daganatot metszik ki. A műtét alternatívájaként szóba jöhet a méhen belüli artéria-elzárás is: ilyenkor megszüntetik a daganat vérellátását, mígnem teljesen elhal, és hegszövetté alakul. Idősebb nők, valamint nagyobb méretű mióma esetében azonban a teljes méheltávolítást javasolja az orvos.

16 módszer a menstruációs görcs csökkentésére

Nézegess képeket!

Elolvasom

Méhpolip - a nyálkahártya elváltozása

A polip a méhnyálkahártyából fejlődik ki. Kialakulása mögött örökletes tényezőket, hormonális okokat és gyulladásos tényezőket egyaránt feltételeznek - ám egész pontosan a szakértők sem tudják, mi áll a háttérben.

Tünetek

  • Közti vérzés.
  • Erős menstruáció.
  • Közösülés utáni vérzés.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Endoszkópos módszerrel a polip viszonylag egyszerűen eltávolítható - így általában nincs szükség feltárásra -, ám lényeges a műtét utáni szövettani vizsgálat. Ennek segítségével az orvos megbizonyosodhat arról, hogy valóban nem rosszindulatú az elváltozás. A polipok sajátossága azonban, hogy kiújulhatnak, így a műtét után szükséges a rendszeres kontrollvizsgálat.

Rendszeres szűrővizsgálat

Nőgyógyászhoz akkor is el kell menned évente egyszer, ha semmilyen panaszod nincs. A méhet érintő komolyabb betegségek megelőző állapotait így időben kiszűrhetik.

Méhrák - rosszindulatú daganat

A méhben kialakuló rosszindulatú daganat jellemzően az endometriumot - vagyis a méhnyálkahártyát - támadja meg. Kialakulását gyakran megelőzi a méhnyálkahártya túltengése, az úgynevezett endometrium-hiperplázia. Jellemzően az idősebb korosztályt érinti.

Tünetek

  • Közti vérzés.
  • Erős havi vérzés.
  • Véres hüvelyfolyás.

A diagnózis felállításához a méh nyálkahártyájából vett szövetmintát vizsgálják, a betegség hüvelykenet-mintavétellel nem állapítható meg. A méhrák kialakulásának veszélye fokozottabb a túlsúlyos nőknél, azoknál, akik nem szültek, valamint, akiknél későn következik be a klimax. A hormonpótló kezelések is növelhetik a veszélyt: a progesztogén nélküli ösztrogénpótlás - különösen, ha alacsony a szervezet progeszteronszintje - fokozza a méhrák kockázatát.

A méhrákot teljes méheltávolítással, valamint a petefészkek, illetve a petevezeték eltávolításával kezelik. Ha időben diagnosztizálják, több mint 80% az öt éves vagy hosszabb túlélési esély.

Cikkünk a Reader's Digest Családi orvosi kalauz című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük