A zöldborsóból változatos ételek készíthetőek, magas fehérje- és rosttartalma miatt érdemes szezonja alatt minél gyakrabban fogyasztani.
Az értékes hüvelyes emellett kiemelkedő káliumforrás, mely közvetlenül is hozzájárul, hogy a test energiává alakítsa át az elfogyasztott ételeket, és még ezenkívül számos áldásos hatása ismert.
Zöldborsós ételek
A zöldborsó káliumtartalma amellett, hogy segíti az izmokat, biztosítja a megfelelő elektrolit-egyensúlyt is, növelve ezzel az edzések alatti állóképességet. Az apró, roppanós héjú hüvelyes fehérjetartalma is kiemelkedő, ami az izmokat táplálja. Alacsony glikémiás indexe miatt lassú felszívódású szénhidrátokkal lát el, és magas rosttartalmának köszönhetően sem emeli meg hirtelen a vércukorszintet, okozva ezzel farkaséhséget. A rostoknak és a fehérjéknek köszönhetően hosszan tartó jóllakottságérzetet okoz, a fehérje a ghrelin nevű éhségért felelős hormon szintjét csökkenti. A benne lévő lektin egyeseknél puffadást, gázképződést okozhat, de ez áztatással redukálható. Szakértők összesen 170 gramm zöldborsót javasolnak egyszeri fogyasztásra, és az egészségre gyakorolt hatásai miatt érdemes is az étrend rendszeres részévé tenni.

A zöldborsó nagyon finom, tápláló kiegészítője lehet a
reggeli omlettnek. Az eleve fehérjében gazdag, laktató fogást a zöldségek teszik rostban gazdaggá, és garantáltan ebédig nem éhezel meg utána.

A
citromos zöldborsókrém jó választás, ha egészséges reggelire, tízóraira vagy uzsonnára vágysz, egy-két vékonyra szelt, teljes kiőrlésű kenyérre kenve fontos vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz jut a szervezet.

Textúrájában fakadóan a zöldborsó tökéletes alapanyag a
borsós-sonkás puffancsokhoz, ami amellett, hogy pillanatok alatt kész van, sokáig laktat is. 4-5 darabot joghurtos mártogatóssal fogyókúra alatt is bátran megehetsz belőle.

Fasírtot nemcsak darált húsból lehet készíteni, hanem akár zöldségekből is, és a zöldborsó remek választás hozzá. A fél órán belül elkészíthető
zöldségfasírt könnyed ebédként vagy vacsoraként is megállja a helyét.

Önmagában vagy húsok, sajtok mellé fogyasztva is isteni finom a
vajon párolt zöldborsó, ami rost- és fehérjetartalma miatt hosszan tartó jóllakottságérzetet okoz, és a bélflóra jótékony baktériumait is táplálja.

Sokak kedvence a bulgursaláta vagy
tabbouleh, ami ezerféleképpen elkészíthető, akár zöldborsót, spárgát is felhasználhatsz hozzá. A benne lévő lassú felszívódású szénhidrátoknak hála kiadós ebédként szolgálhat a mindennapokban.

A zöldborsóról sokaknak először a leves jut eszükbe, ami nem véletlen, tekintve, hogy a magyar gasztronómiában elsősorban így szokás fogyasztani. A szuper laktató és tápláló
spenótos zöldborsókrémlevest is érdemes időnként beiktatni az étrendbe.

A zöldborsó másik, kihagyhatatlan felhasználási módja, ha főzelékként készítik el. Fűszerezés tekintetében megannyi változata ismert, de a
hagyományos zöldborsófőzelék után garantáltan mind a tíz ujjadat megnyalod, és hosszú órákra elveszi az éhségérzetet.
(Cikken belüli képek forrása: Getty Images Hungary, Sági Zsófia/Sóbors, borítókép forrása: Getty Images Hungary.)