Így lesznek tökéletesek a befőttek és lekvárok: régi, jól bevált tippeket mutatunk

Egyre több az érett gyümölcs, lassan itt az ideje a lekvárok, befőttek eltevésének.

Tökéletes lekvárok és befőttek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Érdemes ma is otthon eltenni a lekvárokat, befőtteket. A házi készítésű finomságok olcsóbbak, általában kevesebb bennük a tartósítószer, vagy akár anélkül is készülhetnek. 

Az sem utolsó látvány, ahogy a  kamrapolcon vagy a konyhaszekrény tetején  sorakoznak a szép, színes üvegek. Most megmutatjuk lépésről lépésre, hogyan tartósíthatod a nyári gyümölcsöket.

Első lépés: a sterilizálás

A befőtteket mindig tiszta, csíramentes üvegekbe kell pakolni, ezért először sterilizáld őket. Erre több módszer áll rendelkezésedre: legegyszerűbb, ha a mosogatógépben lefuttatsz velük egy programot, vagy az előzőleg kézzel elmosott üvegeket beteszed a mikróba legmagasabb fokozatra két-három percre.  Ha inkább a régi, jól bevált módon, forró vízben végeznéd el a sterilizálást, azt is megteheted. Ebben az esetben tedd az üvegeket forrásban lévő vízbe tíz percre. A végén fogóval szedd ki, és konyharuhán, a napon csepegtesd le őket. Eltörölgetni nem szabad.

Nagyon vigyázz, hogy mindig hibátlan üvegeket és fedőket használj. Már egy apró repedés is azt eredményezi, hogy az üvegek nem fognak rendesen zárni, a lekvárok megromlanak, és pocsékba megy az egész munkád.

A gyümölcsök előkészítése lekvárokhoz

Ha az üvegek használatra készen állnak, állj neki a lekvárfőzésnek. Ez nem is olyan nagy ördöngösség. A mennyei, házi eperlekvárhoz vagy a klasszikus, darabos szederlekvárhoz még tartósítószerre sem lesz szükséged. Előző nap tisztítsd meg a gyümölcsöket jó alaposan, forgasd össze őket cukorral, és másnap mehetnek egy rövid időre a fazékba.

A legnépszerűbb változat talán a mai napig a sárgabaracklekvár, és az elkészítésének is számtalan módja van. A hagyományos recept egyszerű és megunhatatlan, de ha nincs időd sokáig pepecselni vele, dzsemfix segítségével fél óra alatt is összedobhatod. Ha különlegességre vágysz, ízesítsd levendulával! Hasonlóan finom és ritka lekvár a citromos bodzadzsem: ha egyszer kipróbálod, minden évben el fogod készíteni.  Ebből a sorból némileg kilóg a szilvalekvár, azt ugyanis egészen más technikával kell készíteni: fazék helyett sütőben sül. Jó hír viszont, hogy sem cukor, sem tartósítószer nem kell hozzá.

Ha inkább befőttet tennél el, a meggy vagy a barack a legjobb választás. A házi meggybefőtt önmagában is isteni finom, hát még ha rummal vagy konyakkal dobod fel. A barackbefőtt is finom, roppanós marad, ha ezzel a módszerrel készíted el.

Ha kifőtt a lekvár: a dunsztolás folyamata

Ha a lekvár elkészült, a következő lépés az üvegek megtöltése. Ezt a műveletet óvatosan végezd, meg ne égessen a forró massza. A kupakot csavard rá szorosan a megtöltött üvegekre, és fordítsd őket tíz percre fejjel lefelé. Így vákuum képződik rajtuk, ami megóvja őket a korai romlástól.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Miután az üvegek már eleget álltak fejjel lefelé, fordítsd őket vissza a talpukra, és helyezd száraz dunsztba. A lényeg, hogy a beltartalom nagyon lassan, több nap alatt hűljön ki. A klasszikus módszer szerint egy ládát bélelj ki párnákkal, pokrócokkal, és ebbe helyezd az üvegeket. Gondoskodj róla, hogy a tetejük is jól be legyen fedve, és ebben a meleg, párás környezetben hűtsd ki őket kettő-négy nap alatt. Amikor már szoba-hőmérsékletűek, helyezd el a lekvárokat a kamra polcán.

(Képek: Getty Images Hungary) 

Nézd, mennyi mindenhez használhatod fel az eltett lekvárokat!

A házi lekvár sütikbe is tökéletes. Olvasd el, mennyiféleképpen használhatod fel!

A 8 legfinomabb házi lekváros süti receptje: a piskótától a buktáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük