Miért illik letérdelni lánykéréskor? Kevesen ismerik a romantikus szokás történelmi eredetét

A legtöbb férfi térdre ereszkedik lánykéréskor, hiszen így szokás. De mégis honnan ered ez a romantikus gesztus?

Miért illik letérdelni lánykéréskor?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb lánykérés alapvető része, hogy a férfi letérdel választottja elé, mielőtt felteszi a nagy kérdést. Azon viszont talán már nem sokan gondolkodtak el, hogy miért így illik feleségül kérni egy nőt.

Amellett, hogy egy romantikus gesztusról van szó, a szokásnak történelmi magyarázata is van.

Miért illik letérdelni lánykéréskor?

Az emberek már régen is féltérdre ereszkedve fejezték ki egymásnak a tiszteletüket. Egyes szakértők szerint a szokás a Perzsa Birodalomból származik, ahol rangtól függött, ki hogyan üdvözli egymást. Ha kisebb volt kettejük közt a különbség, az alacsonyabb rangú arcon csókolta a másikat, ha viszont nagy volt, a földre kellett borulnia, le kellett térdelnie köszönéskor. 

A proszkinézis néven ismert üdvözlőrendszert Nagy Sándor fogadta el, amikor átvette a birodalmat, ám sokan helytelennek tartották, mert úgy vélték, csak az isteneknek kellene hasonló tiszteletet adni. Sokan nem engedelmeskedtek, a szokás mégis világszerte elterjedt az évszázadok során. Vallási területen is jellemző volt a térdre ereszkedés, főleg a katolikusoknál, amikor áldozóostyát kaptak a papoktól, vagy amikor imádkoznak, ez ekkor szintén az alázat, a tisztelet jele. A csaták után lovaggá ütött katonák pedig szintén letérdeltek parancsnokuk elé a szertartás során, sőt ez a mai napig szokás az Erzsébet királynő által tartott lovagi ceremóniákon is. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A gesztus romantikussá válása leginkább a lovagkorra tehető. A 11. században sokan közülük szorosabb viszonyba kerültek az udvarban élő hölgyekkel, ám a nők egy része már házas volt, így a legtöbb kapcsolatban nem lehetett jelen a testiség, a lovagok mégis komolyan elköteleződtek szerelmük iránt. Odaígérték magukat az imádott nőnek, és megfogadták, hogy úgy fogják szolgálni és tisztelni őt, mint saját uraikat. Az udvari szerelmet megörökítő ábrázolások szerint pedig ezt térdre ereszkedéssel is alátámasztották, ugyanis a legtöbb korabeli alkotáson a férfi a hölgy előtt térdel.

A szokás a legnagyobb valószínűséggel a középkori lovagoktól származik, és a tisztelet, az alázat, a hűség és az engedelmesség, majd pedig a végtelen szerelem jelének számított. 

Ilyen volt a házasság a középkorban

A házasság szerepe, írott vagy íratlan szabályai a történelem során folyamatosan alakultak, változtak egy kicsit. A középkorban például igen sok szempontból más volt a törvényes kapcsolat, mint manapság: számos szigorú, bizarr szokás és hagyomány övezte. A magánélet és a rá vonatkozó szabályok meghatározása a legtöbbször az egyház hatáskörébe tartozott, így a vallás erősen áthatotta. Akkoriban abból indultak ki, hogy Isten Ádám oldalbordájából teremtette Évát. Ez alapján úgy vélték, hogy a nők alárendeltek a férfiaknak, nemcsak a házasságban, hanem a családban is.

Milyen volt a házasság a középkorban? Szigorú és furcsa szabályok uralták a hétköznapokat

A házasság minden területét szabályozta az egyház és a törvény: nemcsak az esküvőt, hanem még a nemi életet és a válást is.

Elolvasom
Ezt is szeretjük