A legismertebb csókjelenetek a művészetben: Brezsnyev és Honecker csókja örökre beírta magát a történelemkönyvekbe

Ikonikus alkotások és ikonikus csókok a művészetben.

Híres csókok a művészetben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A csók intim pillanatát számos műalkotás megörökítette az évszázadok során, festmények, szobrok, később plakátok, filmek és fotográfiák kedvelt témája lett a párok összefonódása.

Ám arra is több példát láthatunk, hogy a csók nem szerelmesek között csattan el, más mondanivalóval, esetleg történelmi jelentőséggel bír. Emblematikus mű például a Times Square-en a világháború végét ünneplő matróz és a nővér csókját rögzítő fotográfia, illetve a Brezsnyev és Honecker párosát ábrázoló falfestmény, ami már három évtizede díszíti a berlini fal maradványát.

Híres csókok a művészetben

Ikonikus alkotások, felejthetetlen jelenetek: a vásznakon és a valóságban is fontos csókok csattantak, idézzünk fel ezekből egy párat a teljesség igénye nélkül!

Júdás csókja, amellyel elárulta Jézust, megmutatva az elfogására érkező csapatnak, hogy kit kell elkapniuk, számos műalkotáson szerepel. Többek között Giotto főművén, a padovai Scrovegni-kápolna 14. századi freskódíszítésén is látható.
Fotó: Getty Images Hungary
„Istenem, segíts túlélni ezt a halálos szerelmet” hirdeti Dmitri Vrubel 1990-es graffitije a berlini fal megmaradt darabján, az East Side Galleryn. A mű a Brezsnyev és Honecker között az NDK fennállásának 30. évfordulója alkalmából 1979-ben rendezett ünnepségen elcsattant testvéri csókot (Bruderkuss) ábrázolja, ami a szocialista szolidaritás jele volt.
Fotó: VW Pics
Az olasz Francisco Hayez Il bacio (A csók) című 1859-es festményét a csók egyik legszenvedélyesebb művészeti ábrázolásának tartják. Hayez több verzióban is elkészítette a művet, a leghíresebb a milánói Pinacoteca di Brera képtárban őrzött példány.
Fotó: Art Images / Getty Images Hungary
Rodin monumentális, csókjelenetet ábrázoló márványszobrából három darab is készült különböző megrendelésekre. A csókolózó pár alakja először a művész által készített A Pokol kapuja elnevezésű domborművön bukkan fel, amin Dante Alighieri Isteni színjátékában leírt jelenetek szerepelnek. A bronzalkotáson Rodin 37 éven át dolgozott.
Fotó: Getty Images Hungary
Gustav Klimt A csók című festménye a művészettörténet egyik leghíresebb alkotása, ami 1907 és 1908 között született. Többen úgy gondolják, hogy a festőt és múzsáját, a szépséges Emilie Flögét ábrázolja, erre azonban nincs konkrét bizonyíték.
Fotó: Getty Images Hungary
Henri de Toulouse-Lautrec plakátja barátja, a francia Victor Joze Reine de Joie (Az öröm királynője) című regényéhez készült. A könyv főszereplője egy fiatal párizsi kurtizán, valamint egy gazdag zsidó bankár, akinek a karakterét egy báróról mintázta az író. A regényben antiszemita sztereotípiák bukkannak fel, tiltakozásképp a plakátokat a báró és a barátai több könyvesboltról letépkedték.
Fotó: Getty Images Hungary
A világhírű román alkotó, Constantin Brâncuși szobra egyszerűségében nagyszerű és kifejező: rajta a csókot váltó pár két tagja szinte eggyé olvad.
Fotó: Francis Miller
Az utcai művészet Banksyként ismert fenegyerekének csókolózó rendőröket ábrázoló alkotása 2004-ben bukkant fel egy brightoni pub falán. A mű az értelmezések szerint a homofóbiára kívánta felhívni a figyelmet, valamint a hatóságokon ironizált. A támadásokat elszenvedő képet eltávolították a falról, és egy replikával helyettesítették, a bár tulajdonosa pedig az eredetit aukción értékesítette.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary
Marc Chagall 1915-ben, néhány héttel a házasságkötése előtt festette A születésnap című festményt. A képen feleségével, Bellával látható, akinek a szülei ellenezték a házasságot. A pár kapcsolata nagyon szeretetteljes volt, amikor 1944-ben a nő egy fertőzés következtében elhunyt, a festő hónapokig nem tudott dolgozni.
Fotó: <b><a id="hyperlink_370f291ad8749f52dce0bfba29c6670b" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marc_Chagall_The_Birthday_1915.png" target="_blank">Wikipédia/Közkincs</a></b>

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük