A 3 leggyakoribb ok, mely aláássa a munkahelyi barátságot

És nem is gondolnád

Ezek a munkahelyi barátságra legbomlasztóbban ható tényezők.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legszorosabb csajos klikk is bomlik az irodában, ha belép néhány karriertényező.
A munkahelyen kialakuló baráti viszonyok nemcsak a túlélést segíthetik, de komoly csapatösszerántó és motiváló erejük is van. Gondolj csak bele, ha úgy kellene napi nyolc órát lehúznod az íróasztalnál, hogy a környezet közömbös vagy netán ellenséges, a munkaidőd akár dupla olyan hosszúnak is tűnhet.

Jobb kedvvel és nagyobb erőbedobással végezheted a feladatokat, ha közben néha kiszakadhatsz a munkamenetből egy kávézós csevegés vagy közös ebédszünet erejéig. A barátkozást a célszerű okokon kívül a munkából adódó hasonló érdeklődési kör és a hasonló temperamentum is motiválhatja, illetve konzerválhatja akár hosszú évekre.

De ahogy összehoz, a közös iroda ugyanúgy szakítópróbája is lehet egy barátságnak, ha a karrierépítő faktorok valamelyike kiüti a baráti érzelmeket. Íme, a legveszélyesebb helyzetek, ahol könnyen szakadhat a személyes kötelék.

Karrierharcok: versengés

Különösen fontos egy új munkahely esetében, hogy találj valakit, akivel kölcsönös a szimpátia, hiszen ilyenkor a gyakorlati segítség és az érzelmi támasz megkönnyítheti a beilleszkedést. Azonban egy idő után, ha már élből vágod a szakmai részleteket, és esetleg túlszárnyalsz egy-két kollégát, gyorsan a visszájára fordulhat a dolog. Persze nem törvényszerű, hogy a sikered irigységet váltson ki a baráttá vált munkatársból, hiszen az egészséges versengés nincs feltétlenül romboló hatással a személyes viszonyokra.

Egy kiéleződött verseny azonban stresszt és bizalmatlanságot teremt, így az előrejutás érdekében vagy a főnök kedvence státuszért eldurvulhat a harc.

Így lehetsz népszerű a munkahelyeden!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nehéz ugyanis elszeparálni az egyéni érdeket ilyen helyzetekben, főleg, ha a másik fél alattomos eszközökhöz nyúl - ilyenkor a csalódottság csak fokozza a harci kedvet. Ha csak időszakos erőpróbáról van szó, nem lesz komoly befolyással a viszonyotokra, de egy tartós rivalizálást nem biztos, hogy túlél a barátság.

Változnak a szerepviszonyok: előléptetés

Mivel a nők számára a személyes kapcsolatépítés alapvető és folyamatosan aktív törekvés, jellemző módon a férfiaknál jóval gyorsabban és könnyebben kötnek barátságot. Ezeket a szövetségeket viszont a szintén női sajátosságként számon tartott érzékenység hasonló gyorsasággal képes szétrobbantani. A személyes kapcsolatok is átrendeződnek, ha váratlanul feljebb lép a munkahelyi ranglétrán az a kolléganő, akit évek óta rendszeresen a bizalmadba avatsz, és ő is  hasonlóan tesz - vagyis klasszikusan egyenrangú viszonyban voltatok eddig.

Mivel a barátság alapvetően kizárja a hierarchikus szerepleosztásokat, nehéz lesz egyensúlyt tartani munka és privát viszony között. A szakmai döntésekből ilyenkor nem könnyű kiiktatni az érzelmi szálat, a kinevezett barát ezért valószínűleg tudatosan hátralép kettőt, amit az alárendelt fél viszont távolságtartásként értelmezhet. Az elcsúszott arányokat csak akkor tudjátok rendezni, ha a barátság elég erős ahhoz, hogy benyelje az irodai alá-fölérendeltséget.

Amíg a cég el nem választ: munkahelyváltás

A munkahelyen születő barátságok egyik legnagyobb próbája az elválás, vagyis az, ha valamelyik fél új állást talál, és elhagyja a céget. A kollektíva szkeptikusai ilyenkor már a háttérben fogadásokat kötnek, meddig bírja a bizonytalan alapokra épített szövetség a külön töltött hétköznapokat. A remek irodai együttműködés ugyanis nem biztos, hogy elég összetartó erő egy hosszú távon és a munkahelyen kívül is működőképes baráti kapcsolathoz. A közös érdek megszűnik, a kommunikáció megritkul, és mindkettőtök új szövetségest keres a közvetlen környezetében.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az anyaság témakörét boncolgattuk. Tényleg az anyukák a rossz, az apukák pedig a jó zsaruk? Magányosak az anyukák a mai világban? Milyen a munkába visszatérő anyák helyzete Magyarországon? Frusztrálóak az anyainfluenszerek? Többek között ezekre a kérdésekre kereste a választ Semjén Nóra anyainfluenszer, valamint Fehér Ági, a Femina főszerkesztője és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Még akkor is megtörténhet ez, ha egyébként rendszeresen közös programokat szerveztetek meló után, hiszen egy alkalmi kávézást egyszerűbb lesz egy másik munkatárssal megejteni, aki részese a mindennapjaidnak. Ha mégis többről van szó, mint egy ideiglenes viszonyokra épített aktuális barátság, akkor hosszú hónapok után is lesz közös témátok, a találkozók hangulata pedig nem válik formálissá.

Ezt is szeretjük