Így kelts pozitív benyomást az új munkahelyen!

Ha fagyos a hangulat

Az új munkahelyen a kollégákkal is meg kell birkózni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy új közösségbe kerülve egy jó ideig szinte naponta olyan ismeretlen helyzetekbe kerülhetsz, amiket ha óvatlanul kezelsz, megnehezítheted a sorsodat az új munkahelyen. Ismeretlenek a kollégák, szokatlanok lehetnek az ottani szokások, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy a berögzült rutinod itt is megállja a helyét, és kompatibilis a napirenddel, illetve a munkatársak hozzáállásával.

Ha azonban észben tartasz néhány apróságot, és ennek megfelelően viselkedsz, zökkenőmentesen átélheted a kezdeti időszakot, és a beilleszkedést is megkönnyítheted.

Sok kicsi sokra megy

Az első nap általában mindig van egy ember, aki bemutat a jövőbeli kollégáidnak, és lényegre törően elmondja a munkafolyamatokat. De a többi már rajtad múlik, ezek után rajtad a sor, hogy megpróbáld megtalálni a közös hangot a többiekkel. A legjobb indítás az lehet, ha például a konyhában kávézás közben olyan apróságokról érdeklődsz, hogy hol lehet olcsón jól étkezni, vagy mik a telefonhasználat szabályai a munkahelyen.

Ha a dohányosok táborába tartozol, a munkahelyi dohányzással kapcsolatban is tájékozódhatsz ily módon. Az ilyen apró momentumokat a munkatársaid a mielőbbi beilleszkedésedre vonatkozó törekvésként fogják értékelni. Ha pedig valahova elhívnak - kávézni vagy ebédelni -, nem szabad kivonnod magad a társasági életből, hiszen az remek alkalmat kínál a kapcsolatépítésre.

Testbeszéd

Ilyenkor segítségedre lehet a testbeszéd is, mert nemcsak az számít, hogy mit mondasz, hanem az is, hogy hogyan. Miközben beszélsz, szemben állj beszélgetőpartnereddel, és nézz a szemébe! Ha zavartan lesütöd a szemed, ezt úgy is értékelik, hogy nem vagy őszinte. Ha felé mutat a lábad, azzal a szimpátiádat fejezed ki, és ne vegyél föl zárkózott testtartást - például keresztbe tett karokkal vagy zsebre tett kézzel -, mert ez nemcsak elzárkózásra utal, hanem azt a gyanút kelti, hogy titkolsz valamit.

Így lehetsz népszerű a munkahelyeden!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Feladatközpontúan

Lehet, hogy a korábbi munkahelyeden elnézőek voltak veled, ha reggel késtél fél órát, illetve a munkaidő vége előtt leléptél, mert aznapra befejezted a feladataidat, az új helyen ezzel viszont könnyen rossz pontot szerezhetsz - nemcsak a főnöködnél, hanem a kollégáknál is.

Ilyenkor nagyobb szimpátiát váltasz ki mindenkiből azzal, ha hozod a kötelességtudó formádat, és feladatorientálttá válsz. Ha pedig holtidő van, jó pontot érhet, ha rákérdezel, tudsz-e segíteni valakinek valamiben, esetleg kávéért indulva megkérdezed a többieket, kérnek-e. De ugyanilyen pozitív hatást válthatsz ki, ha te kérdezel tőlük, mert ilyenkor nemcsak azt érzik, hogy fontos neked, hogy jól csináld a dolgod, hanem bizalmat kelt bennük, hogy az ő segítségüket kéred.

Az azonban nem vitás, hogy az önkéntes felajánlásokkal óvatosan kell bánni, ha ugyanis túlzásba viszed a jófejkedést, könnyen lehet, hogy minden lében kanálnak gondolnak, aki akadályozza őket - vagy épp ellenkezőleg: mindenki hozzád fordul a problémáival, ez pedig a saját feladataidban hátráltathat majd.

Óvatosan a pletykákkal!

Tény, hogy akkor a legkönnyebb a helyzeted, ha egy nyitott, közvetlen emberekből álló társaságba csöppensz bele, akik lazán csacsognak veled a kávészünetekben és az ebédidőben. Kérés nélkül elmesélik, mi hogyan zajlik náluk, esetleg a korábbi csapatépítésekről, céges rendezvényekről sztoriznak. Abban az esetben viszont, ha a témák közé bizalmas, pletyka jellegű információk is kerülnek, jobb, ha behúzod a kéziféket.

Szinte minden közösségben van egy olyan személy, aki szeret pikáns történeket megosztani, azonban a vele való bizalmas csevegésektől, valamint az új munkatársakat érintő témáktól tartsd távol magad. Ellenkező esetben megkaphatod a pletykás jelzőt, a bizalom az irányodba pedig még azelőtt megkérdőjeleződik, mielőtt igazán kialakulhatna.

Típushibák a munkában?

Nehezedre esik a beilleszkedés, netán mindig ugyanazokat a hibákat követed el? Videónkból kiderül, hogyan kerülheted el a kísérteties ismétléseket.

Légy résen!

Bár fontos az is, hogy érdeklődj, kérdezz, valamint figyelmes légy a környezetedben lévőkkel, az első napokban legalább ilyen fontos, hogy a megfigyelő szerepét is magadra öltsd. Ez nem azt jelenti, hogy húzd meg magad az asztalodnál, és figyeld az irodai légkör napi alakulását, de nem szabad túlságosan zsizsegőnek és locsi-fecsinek sem lenned, aki mindenkihez kéretlenül odamegy, felesleges kérdésekkel próbálkozik kapcsolatot teremteni, és lényeges információk nélkül próbálja megtalálni a közös hangot. Ha így teszel, előfordulhat, hogy rossz taktikát választasz, és boldog, kiegyensúlyozott párkapcsolatban élve esetleg pont egy olyan kollégádnak ecseteled majd a harmonikus életedet, aki épp most esett át valamilyen fájdalmas magánéleti krízisen.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Persze nem biztos, hogy a megfigyeléssel hasonló információk birtokába juthatsz, de kiderül,  hogy a csapatban ki a komolyabb, ki a szerényebb, ki a hangadó, így pedig rájöhetsz arra, hogy kihez hogyan kell közelítened.

Ezt is szeretjük