Így emeld meg a zsírégető hormonok szintjét a testedben: ételek, amikből fogyassz többet

Mutatunk néhány olyan étrendi és életmódbeli változtatást, amelyekkel rábírhatod a hormonjaidat, hogy a fogyókúra szolgálatába álljanak.

Zsírégető hormonok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberi szervezetben a hormonok olyan kémiai anyagok, amelyek a vér útján jutnak el a sejtekhez, és szabályozzák, valamint összehangolják a különböző biológiai folyamatokat a szívveréstől kezdve egészen az alvásig. Ezért ha a hormontermelés nincs rendben, az hatással van a szervezet egész működésére, ezáltal a fogyásra vagy hízásra is.


Azonban ha az ember célorientáltan táplálkozik, vagy változtat pár szokásán, akkor a hormonok is hatékonyabban fognak közreműködni az alakformálásban. Néhány étrendi és életmódbeli változtatás támogatja a hormontermelés egyensúlyát.

Gyorsítsd fel az anyagcserét!

Az adiponektin egy olyan fehérjealapú hormon, amely a zsírsejtekben termelődik, és a zsírok, valamint a glükóz anyagcseréjét szabályozza, például szerepe van abban, hogy az izmok energiát nyerjenek az elfogyasztott szénhidrátból. Minél több ilyen hormon szabadul fel a zsírsejtekben, annál könnyebben csökken a zsigeri zsírtömeg, javul az inzulinérzékenység, és nő az előnyös, azaz a HDL-koleszterinszint, de a folyamat a gyulladások leküzdésében is segít. A hormon alacsony szintje esetén azonban könnyen felborulhat és lassulhat az anyagcsere.

GettyImages-962179316

A folsavban gazdag ételek, mint például a spárga, spenót, hüvelyesek, brokkoli, avokádó vagy tojás növelik az adinopektin szintjét, és felveszik a harcot a szervezetben keletkező gyulladásokkal, ezáltal pedig közvetetten csökkentik a hasi hízást is. A hormon növekedése érdekében fogyassz minőségi fehérjét és rostokban gazdag ételeket!

A szerotonin egy olyan hírvivő és ingerületátvivő anyag a testben, amit a központi idegrendszer neuronjai és a gyomor-bélrendszer egyes sejtjei állítanak elő. Feladata, hogy üzeneteket szállítson a test bizonyos sejtjei között, szabályozza a szervezet belső óráját, azaz befolyásolja azt, mikor leszünk álmosak, és reggel mikor kelünk, ezért alacsony szintje komoly alvásproblémákhoz, ebből fakadóan fáradékonysághoz, depresszióhoz és étkezési problémákhoz vezethet.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az alvásmegvonás negatívan hat a fogyókúrára, mivel hatással van az étvágyat szabályozó hormonok működésére, növelheti a sóvárgást az olyan élelmiszerek iránt, amelyek magas kalória-, szénhidrát- és zsírtartalommal bírnak. Ezért fontos, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű alvást iktass be a mindennapjaidba, ezáltal a szerotoninhormon szintje is megemelkedik, az éhséget szabályozó leptin szintje pedig lecsökken, ezáltal nem leszel farkaséhes, és nem nyúlsz az édes ételek iránt. A szerotonin emelkedését segítik a keményítőben gazdag ételek, például a burgonya, a B6-vitamint tartalmazó ételek, mint például a búzacsíra, zabpehely, máj, banán, halak és teljes kiőrlésű gabonák.

A neuropeptid Y olyan hormon, ami stimulálja az étvágyat, elsősorban a szénhidrátok bevitelét. A szintje olyankor emelkedik meg jelentősen, amikor az ember hosszú időn át koplal, vagy megvonja magától az ételt, ami anyagcsere-lassuláshoz vezethet. A túl kevés fehérjétől is megnőhet a szintje, ezért érdemes proteinben gazdag ételeket fogyasztani ennek lecsökkentésére.

GettyImages-1253826894


A PPY, vagyis Peptid Y (3-36) a bélben keletkező hormon, amely az étvágyért felelős, azonban ha túl kevés termelődik belőle, az állandó éhségérzetet okoz. Mivel a magas vércukorszint semlegesítheti a Peptid Y hatását, olyan ételeket érdemes fogyasztani, amelyek nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet. Ilyen például, ha alacsony szénhidráttartalmú étrendet követsz, a feldolgozott élelmiszereket pedig friss alapanyagokra cseréled.

Védik a májat, és tartós fogyást okoznak: 8 étel zsigeri zsír ellen

Odafigyeléssel és a megfelelő táplálkozással csökkenthető a veszélyes hasi zsír mennyisége a testben.

Védik a májat, és tartós fogyást okoznak: 8 étel zsigeri zsír ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük