Megelőzhető lenne az évente 75 ezer magyart érintő szembetegség - A szürke hályog nagyon lerontja az életminőséget
Az olvasást, a vezetést és a mindennapi életet is megnehezíti a szürke hályog, ami a közhiedelemmel ellentétben nem csak az idősek betegsége.
A szürke hályog a leggyakoribb szembetegség a világon. Nem fáj, mégis nagymértékben képes rontani az életminőséget, hisz lassan, de biztosan tönkreteszi a látást.
Sokan mégis félnek megműttetni a szemet, hiszen az esetleges komplikációktól tartva nem merik kockáztatni a látásukat. A mai modern technológiának hála már nem kell ettől tartani, és egy tízperces rutinműtéttel megoldódhatnak a gondok. A módszerről dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa beszélt.
Mi az a szürke hályog?
A szemnek ez a fajta megbetegedése népbetegségnek számít. A világon szürkehályog-műtétből végeznek a legtöbbet, évente több mint 18 milliót. Magyarországon ez a szám évi 70-75 ezer. A szemen lévő szürke hályog a szemlencse elhomályosodását, elszürkülését jelenti, olyan ez, mintha folyamatosan egy koszos, párás üvegen keresztül szemlélné a beteg a világot, egyre kevésbé látja kontrasztosnak a színeket, akár teljesen el is szűkülhet a körülötte lévő világ.
A látásromlás a betegség előrehaladtával egyre fokozódik, és ennek következtében romlik az életminőség, csökken a komfortérzet, bizonyos tevékenységeknél, mint például a vezetés, csökken a biztonságérzet, az olvasás pedig egyre nehézkesebb.
Megelőzhető a szürke hályog
A szürke hályog kialakulása ellen akkor lehet a legtöbbet tenni, ha folyamatosan ügyel valaki a szeme védelmére. A megelőzés egyik legfontosabb része, hogy - egy boltban vásárolt, jó minőségű napszemüveggel vagy szalmakalappal - megfelelően óvva legyen a szem a napsugárzástól. Erről azonban sokan hajlamosak megfeledkezni, pedig gyerekek és felnőttek esetében is ez a leghatékonyabb preventív módszer.
Kutatások szerint ugyanis a szürke hályog megjelenését a káros ultraibolya sugarak is okozhatják. Ugyanakkor kialakulásában szerepet játszhat a dohányzás és a cukorbetegség is. Az tévhit, hogy a szürke hályog csak az idősebb korosztályt érinti, a betegség tünetei már akár 40-50 éves életkorban is jelentkezhetnek.
Mi a legbiztosabb módszer, ha már kialakult a szürke hályog?
Szürke hályog kialakulása esetén a látás nem korrigálható hosszú távon szemüveggel, egyetlen tartós megoldást a műlencseműtét jelenthet. A betegség diagnosztizálása után sokan hezitálnak, hogy várjanak-e a műtéttel. Ez természetes, hiszen mindenki tart egy operációtól.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Minden esetben a szemorvossal kell konzultálni, mivel minden szem saját paraméterekkel rendelkezik. Abban az esetben azonban, ha a szemorvos nem látja indokoltnak a műtét halogatását, érdemes minél előbb belevágni a kezelésbe. A beavatkozás során az elszürkült szemlencsét egy speciális műlencsével helyettesítjük, amely lehet egyfókuszú, ami csak távolra biztosít jó látást, illetve lehet többfókuszú, ami tökéletes látást biztosít közelre és távolra egyaránt - mondja dr. Nagymihály Attila.
Miért nem érdemes halogatni a beavatkozást?
- Rögtön javul az életminőség: a betegek visszanyerik a látásélességüket, ezáltal minőségibb időt tudnak tölteni a családjukkal, megszűnnek az aktív élet korlátai, szemüveg nélkül sportolhatnak, és ha többfókuszú lencsét választanak, akkor az olvasószemüvegtől is megszabadulhatnak.
- Fiatalabb korban biztonságosabb: a hiedelemmel ellentétben a mai modern sebészeti eljárásnál már nem kell megvárni, hogy a szürke hályog “megérjen”, és megkeményítse a szemlencsét, mivel ez megnehezíti az szemlencse eltávolítását, és növeli a műtéti kockázatok kialakulásának lehetőségét. Ezenkívül ugyanúgy, mint minden más műtétnél, minél fiatalabb a szervezet, annál könnyebben regenerálódik egy beavatkozás után, és annál kisebb a szövődmények felmerülésének az esélye.
- Eredményes: a műtét a legnagyobb biztonsággal és a legsikeresebben végzett beavatkozás. Az operáció csupán apró kellemetlenséggel jár, és mindössze tíz percig tart. Nincs altatás, a beavatkozás után saját lábán távozhat a páciens, és néhány nap múlva ugyanúgy végezhet minden tevékenységet, mint a kezelés előtt.
A pupilla alakja is jelezhet súlyos betegséget - Nem mindig a szemfehérjén keresendő a baj
A szemfehérjén történő változások jobban kiütköznek, mint a pupilla alakjának módosulásai, pedig azok is súlyos betegségeket jelezhetnek.
A pupilla alakja is jelezhet súlyos betegséget – Nem mindig a szemfehérjén keresendő a baj
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- szem
- tünetek és betegségek
Csökkentik a gyulladást, és védik a retinát: 10 étel, ami jót tesz a szemnek
- cukorbetegség
- kezelés