A darázs- vagy a méhcsípésre jó az ecet? 3 házi praktika rovarok ellen
Jó ötlet a csípés kémhatásának semlegesítése?
A nyarat, a napsütést, az éves szabadságot, a szünidőt, a hosszúra nyúló estéket, a szalonnasütést az alkonyatban mindenki várja az év hidegebb hónapjaiban. A mindezekkel együtt járó rovarcsípéseket már kevésbé.
Pedig a nyárhoz szinte kötelezően hozzátartozik néhány elvakart szúnyogcsípés és egy-egy darázs- vagy méhcsípés. És hogy milyen házi praktikákkal dolgozhatunk ellenük, ha épp nincs kéznél gyógyszertári készítmény?
Mi a különbség a darázs- és a méhcsípés között?
A méh csak egyszer képes csípni, ha ugyanis kissé kampós végű fullánkját az emberbe fúrja, az bennszakad, az állat pedig elpusztul. A darázs ezzel szemben csak kitolja, majd visszahúzza fullánkját, mellyel akár egymás után többször is képes megszúrni anélkül, hogy neki magának bármi baja esne.
Darázscsípés esetén tehát nem, de méhcsípést követően a fullánkot is el kell távolítani a bőrből. Mivel a méh fullánkjával együtt egy méregzsák is kerül a bőr alá, így nem jó nyomkodni, inkább egy késsel vagy plasztikkártyával, apró kaparó mozdulatokkal érdemes megpróbálni kipöckölni azt a bőrből.
Valószínűleg mindenki hallotta már, hogy a népi gyógyászat szerint a jól ismert ecetes borogatás csak az egyik rovat ellen jó. Mivel a darázsméreg lúgos, így sokáig a savas hatású ecetes borogatást javasolták rá. A savas kémhatású méhméreg ellen pedig a szódabikarbónás borogatást tartották hatékonynak. Bár az elgondolás logikusnak tűnik, ám valójában mind a méhméreg mind a darázsméreg másodpercek alatt a bőr mélyebb rétegeibe kerül, így a bőrfelszínen alkalmazott semlegesítő hatású borogatás nem ér sokat ellene. Nem beszélve arról, hogy bár a méhméreg valóban tartalmaz hangyasavat, a darázsméreg pedig lúgos kémhatású vegyületeket, ám ezeken kívül még számos olyan egyéb aktív hatóanyag is van bennük, melyek a kellemetlen, fájdalmas tünetek kialakulásáért felelnek.
Házi praktikák rovarcsípés ellen
Jegelés
A csípés helyét tiszta, esetleg szappanos vízzel érdemes lemosni - külön fertőtleníteni nem szükséges. Amennyiben kart vagy lábat érint a csípés, és az erősen megduzzadt, érdemes lehet akár felpolcolni. A fájdalom és duzzanat ellen legtöbbet házilag jegeléssel segíthetsz. Ha nincs jégkocka a fagyasztóban, megteszi akár egy zacskó zöldborsó. Fontos azonban, hogy konyharuhába vagy vékony törölközőbe csavard, ne érintkezzen közvetlenül a jég a bőrrel.
Aloe vera
A jegelés mellett nyugtató hatással van a bőrre az Aloe vera. Gyulladáscsökkentő, viszketést enyhítő vegyületeinek köszönhetően akár darázs-, akár méh-, de szúnyogcsípés esetén is hatékonyan bevethető. A növény leveléből törj le egy kis darabot, majd a belső, kocsonyás részből tegyél egy kicsit az érintett területre, és dörzsöld be.
Gyulladáscsökkentő illóolajok
Sajnos mind gyakoribb, hogy a szúnyogcsípés is a megszokottnál nagyobbra dagad - ennek hátterében egyéni érzékenység, valamint az a tény állhat, hogy a rovarok napjainkban egyre több vegyszerrel találkoznak, melyeket csípéskor a bőr alá juttatnak. Ilyenkor, ha nincs otthon csípés elleni krém, érdemes megpróbálkozni olyan természetes, százszázalékos illóolajokkal, mint a teafa-, levendula- vagy eukaliptuszolaj: fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, viszketést enyhítő hatással bírnak. Ha érzékeny a bőröd, ne közvetlenül a bőrre vidd fel, hanem keverd hidratálókrémbe.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Amennyiben a csípés helyén csak 2-10 cm-es, vörös duzzanat keletkezik, mely egy-két nap alatt megszűnik, nem szükséges orvosi beavatkozás. Ha 10 cm-nél nagyobb helyi reakció alakul ki, mely a csípést követő egy-két napban növekszik, majd a harmadik naptól csökken a duzzanat, még akkor sem indokolt feltétlenül orvoshoz fordulni. Az emberek körülbelül 10%-a hajlamos ilyen, a megszokottnál nagyobb lokális bőrreakcióra. Ilyenkor azonban érdemes belsőleg alkalmazott antihisztamincseppel segíteni a gyógyulás ütemét.
Ha azonban a csípést követő 5-10 percben csalánkiütés, sápadtság, szájban vagy száj körül jelentkező duzzanat, nyelési nehézség, szédülés, hasi görcs, hányás vagy hasmenés jelentkezik, az szisztémás allergiás reakcióra utal, melyet tapasztalva azonnal mentőt kell hívni. Ha az érintettről már korábban bebizonyosodott, hogy darázs- vagy méhméreg-allergiában szenved, jó eséllyel van a táskájában adrenalintartalmú önbelövő injekció - például Epipen, Anapen - ezt a mentők kiérkezése előtt be kell adni.
Olvass tovább: így különböztethetőek meg a különböző rovarcsípések
Galériánkban a legsűrűbben előforduló csípéseket gyűjtöttük össze, hogy segítségül legyenek a rizikós hónapokban.
(Képek: Getty Images Hungary)