8 hétvégi szokás, amivel ártasz a hétköznapi alvási rutinodnak: hullafáradtan mész hétfőn munkába

Néhány gyakori, rossz szokás rontja az alvás minőségét. Nem is gondolnád, milyen apróságokon múlik a pihenés.

Rossz alvás oka
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hétvége az, amire az emberek többsége epekedve vár, de ez érthető is. Mivel sokan nem dolgoznak, azt csinálhatnak szombaton és vasárnap, amit csak szeretnének, sőt, még a rendes pihenésre is jut idő.

De talán te is érezted már, miután bementél hétfőn reggel a munkahelyedre, hogy egyáltalán nem vagy tele energiával, pedig a hétvégének pont az lenne a funkciója, hogy feltöltsön. Ráadásul a hétköznapokon sem mondhatod magad a világ legfittebb emberének.

A rossz szokásokat kell okolni

Általában a hétköznapokon van egy rutin, amit követsz. Nagyjából mindent ugyanabban vagy hasonló időpontban végzel el, értjük itt a felkelést, a munkába járást, a hazamenetelt, az esti bevásárlást és persze az elalvást. Ez azért alakul ki a legtöbb embernél, mert a testünk eleve arra törekszik, hogy egy rendszert alakítson ki.

De, amint eljön a hétvége, a kialakított rutint könnyedén felrúghatod bizonyos szokásokkal, így amellett, hogy hétfőn zombinak érzed magad, még a hétköznapi alvási ciklusodat is megzavarod, így egy ördögi körbe kerülsz, és igazán sosem fogod kipihentnek érezni magad. Nézd meg képeken, mit ronthatsz el, és javítsd ki őket a pihenés érdekében.

Ha későn fekszel le, és sokáig alszol másnap, azt úgy éli meg a szervezeted, mintha átléptél volna egy másik időzónába. Minél nagyobb a különbség a felkelések időpontja között, annál rosszabb lesz az alvási ciklusodnak.
Hiba, ha nem mozogsz a hétvégén. Egy kutatás során kimutatták: a reggeli torna az alvás minőségét is javítja. A tested vágyik a rendszerességre, ezért kicsivel felkelés után próbálj legalább 10 percet mozogni.
Hiába tűnik úgy, hogy a buliban elfogyasztott alkoholtól könnyebben alszol el, megnöveli a vérnyomást, és rontja az alvás minőségét. Ezért is van az, hogy másnap fáradtnak érzed magad.
Buli után ráadásul csak az éjszaka közepén kerülsz ágyba, ami miatt az alvási ciklus is felborul.
Ha magas szénhidráttartalmú vacsorát fogyasztasz, alvás közben a tested elkezdi lebontani a nagy adagokat, ennek hatására a vércukorszinted ingadozni kezd, ami miatt felébredhetsz.
Ha a délutáni kávét túl későn fogyasztod, akkor a koffein hatására álmatlanságot tapasztalhatsz, emiatt nem tudsz, vagy nehezebben sikerül elaludnod.
Ha az agyadat közvetlenül elalvás előtt stimulálod, akkor nehezebben jön álom a szemedre. Este próbálj meg inkább egy nagyot sétálni, így könnyebben alszol el.
Az elektronikai eszközök mesterséges fénye gátolja a melatoninhormon termelését, melynek nagy szerepe van a jó alvás kialakításában. A szakértők azt tanácsolják, hogy lefekvés előtt két-három órával már kerüld őket.
Ha a hétvégédet az előbb felsorolt dolgokkal töltöd, akkor vasárnap este nehezebben, rosszabb esetben egyáltalán nem tudsz elaludni. Ha pedig hétvégén sem tudod magad kipihenni rendesen, akkor a hétfőt, bizony, még fáradtabban fogod kezdeni.

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük